Cinsel yoldan bulaşan hastalıklara dikkat

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklara dikkat

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Betül Görgen, cinsel yoldan bulaşan hastalıklar konusunda uyardı..

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklara dikkat
Bu içerik 1401 kez okundu.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Betül Görgen, cinsel yoldan bulaşan hastalıklar konusunda uyardı.
Op.Dr.Betül Görgen, cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlar, bunlardan korunmanın yolları, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sıklığı, ağrılı cinsel ilişki vs vs pek çok kadının kafasını meşgul eden ve yanıtını öğrenmek istediği sorunlardan birkaçı hakkında değerlerdirmelerde bulundu.
Günlük hayatta, kadınların çok da azımsanmayacak bir kısmı için cinsellik ağrılı ve moral bozucu olduğunu dile getiren Op.Dr.Betül Görgen, “Çünkü ideal koşulların sağlanması kolay değildir; Vajinadaki bakteriler o kadar hassas bir dengede bulunurlar ki, ne kadar temiz kalmaya ve korunmaya çalışılsa da, vajinal enfeksiyonlardan, kuruluktan ve kötü kokudan korunabilmek güç olabilir” diye konuştu.
İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI NASIL ÖNLENİR?
Op.Dr.Betül Görgen, yaklaşık kadınların yüzde 50 sinin hayat boyu bir kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığını belirterek, “Çoğunlukla da bir kez den fazla. Üriner Sistem Enfeksiyonları sıklıkla üretrayı,mesaneyi veya böbrekleri etkileyebilir. En sık bakterilerin üretraya yerleşmesi sonucu başlar.Bakterilerin kaynağı genellikle dışkıdır. Bazen bu fekal bakteriler (bağırsak ve dışkıda) iç çamaşırı yoluyla anüsten vajinaya kolayca ulaşır, ordan da üretraya geçerler.Ama en sık bulaşma cinsel ilişki yoluyla olur çünkü penisin taşıdığı bakteriler cinsel ilişki sonucu ,kolayca üretrayı istila edebilirler” dedi.
Op.Dr.Betül Görgen, enfeksiyonların belirtilerinin acı ve sıkıntı verici olduğunu ifade ederek, “Anatomik olarak vajen, üretra ve anüs(makat)ün yakın komşuluğu kadında üriner sistem enfeksiyonlarını kolaylaştırır. Erkeklerde üretra uzundur ve anüse yakın değildir.Bu nedenle anatomik açıdan avantajlıdırlar. Ayrıca çoğul partneri olan kadınlarda üriner enfeksiyonlarçok daha sıktır. Seksten önce ve sonra idrarınızı yapın. Gerçekten doğru bir öneridir. Doğal olarak üretradaki bakterileri idrarla atarsınız. Her zaman yaban mersini içeren bileşiklerden kullanın. Sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren hanımlar hergün ve günde bir kez bu bileşiklerden kullanabilir.Eğer ilaç olarak almak istemiyorsanız suyunu içebilirsiniz.Bu bitki, özellikle E.coli nin mesaneye tutunamamasına neden olur. Ama yaban mersinindeki şekerin yüksek oranda olduğunu unutmamak gerekir.Çünkü şeker bazı enfeksiyonları kolaylaştırır” şeklinde konuştu.
Vajinal kuruluğun genellikle menapoza yaklaşan dönemlerde sorun olduğunu anlatan Op.Dr.Betül Görgen, daha sonra şunları kaydetti; “Azalmış östrojen vajinal dokunun incelmesine ve zayıflamasına sebep olur.Bu da cinsel ilişkiyi zevksiz ve ağrılı hale getirir.Bu durum her yaştaki kadını olumsuz etkileyebilir.Emzirme ve gebelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar da kuruluk sebebi olabilir.Anksiyede de vajinal kan akımını etkileyerek kuruluğa neden olabilir. Bazı kadınlarda daha az olan “cinsel dürtüler” de vajinal kuruluk sebebi olabilirler. Kuruluk çok ağrı yapar.Ve ilişkinin oluşturacağı mikro tahrişler kolayca vajina ve idrar yollarının enfeksiyonuna neden olur.Bu durumda vajinal zedelenmeyi tedavi edecek kremler kullanmak ve enfeksiyon riskini azaltmak işe yarayabilir.
Bakteriel vajinosis (BV) vajinada yaşayan bu bakterinin,ortamın dengesinin bozulması sonucu baskın hale gelmesinin sonucudur.Yeni bir partnerle seks yapmak ya da çoğul partnere sahip olmak veya bir şişe intim likidle vajeni yıkamak BV e yakalanma olasılığını artırır.Ayrıca semen az sayıda koruyucu bakteriye sahiptir ve BV i tetikleyebilir.Fakat bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşmaz ve ÜSE (üriner sistem enf.) na benzer bir enfeksiyon yapmaz. İnanılmaz ağrı,kötü koku,rahatsızlık hissi ve ağrı yapabilir. BV li kadınlar gonore,klamidya ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara daha kolay yakalanırlar.Aynı zamanda pelvik enfeksiyon gelişme riski daha fazladır.BV olan ya da geçmişte hikayesi olan kadınlarda erken doğum yapma olasılığı yüksektir.
Nemli çamaşır giymeyin Islak mayoyla oturmak ya da spor sonrası kıyafetini değiştirmemek BV e davetiye çıkartır.Kolayca vajen dengesi bozulabilir. Vajina yaklaşık 5 çeşit bakteri türüne ev sahipliği yapar.Çalışmalar BV li kadınlarda yararlı bakterilerin yoğunluğunun daha az olduğunu gösteriyor.BV olan kadınlar beslenmelerine de dikkat etmeliler.Yoğurt ve fermente gıdaları bol tüketmeliler.Karbonhidrat ve şekerden uzak durmalılar. Vajina kendi kendini temizleyebilir.Evet,bu bir gerçek. Vajina onu temiz tutacak bir sisteme sahiptir.Aynı vücudumuzun bakterileri dengede tutabilmesi gibi. Bu yüzden eğer kokuyla ilgili endişeniz varsa bu bilgiyi hatırlayın.Genelde vajinaya herhangi bir müdahalede bulunmayan kadınlar abartısız kendilerini daha iyi hissederler.Bu konuda fazla hassasiyet gösterenler ise daha sık enfeksiyonlara maruz kalırlar. Nemli giysilerle durmamak ve genital bölgeyi kuru tutmak önemlidir.Beslenmede probiotiklere ağırlık vermek tedaviyi kolaylaştırır. Kokulu kozmetiklerle vajeni yıkamak yerine şu önerileri dikkate almak iyi olacaktır: Vitamin D takviyesi yapın ( Kokulu akıntı Vit D eksikliğinde daha sık görülür), Bol sıvı tüketin, Borik asit fitilleri kullanın, Diette probiotiklere yer verin, Parfümlü sıvılardan kaçının, Tahriş edecek şekilde işlemler uygulamayın, Sürekli dar pantalonlar ve string külot giymekten kaçının.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat