Mersin Barosu’ndan aracılık hizmeti yapan şirketlere suç duyurusu

Mersin Barosu’ndan aracılık hizmeti yapan şirketlere suç duyurusu

Mersin Barosu, vatandaşların mağduriyetlerine yol açan sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla faaliyet gösteren kişilere ve şirketlere yönelik şikayetlerin artması üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu..

Mersin Barosu’ndan aracılık hizmeti yapan şirketlere suç duyurusu
Bu içerik 1220 kez okundu.

Mersin Barosu, vatandaşların mağduriyetlerine yol açan sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla faaliyet gösteren kişilere ve şirketlere yönelik şikayetlerin artması üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Mersin Barosu Başkanı Ali Er, yaptığı yazılı açıklamada, avukatın yetkilerini gasp ederek, vatandaşların büyük mağduriyetlerine yol açan sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla faaliyet gösteren kişilere ve şirketlere yönelik şikayetlerin artması üzerine Baro ve Avukat Hakları Merkezince çalışma yapıldığını belirtti. Çalışma sonunda, bu şekilde çalıştığı belirlenen kişi ve şirketler hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Er, “Sigorta şirketleri ve aracı kuruluşlar yetkilerini aşarak, yasal olmayan yollarla emek vermeden ve çok kısa yollarla para kazanma ve dolayısıyla büyük bir rant peşindedirler. Vatandaşlarımızın haklarını koruyarak, meslektaşlarımızın yetkilerinin gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“İnsani duygular hiçe sayılarak, avukatlık yetkileri gasp edilerek büyük bir sektör oluşturuldu”
Avukatlık mesleğinin çok kutsal bir meslek olduğunu vurgulayan Er, “Meslektaşlarımızın her bir davada müvekkillerinin menfaati için harcadıkları emek ve zaman asla böyle çok kolay ve yasal olmayan yöntemlerle gasp edilerek yok edilemez. Mersin Barosu olarak asla bu konuların peşini bırakmadan meslektaşlarımızın haklarını koruyacağız” ifadelerini kullandı.
Trafik kazaları nedeniyle meydana gelen maluliyet zararı ya da destekten yoksun kalma zararının tazmini için ya sigorta şirketine başvuru yapıldığını ya da dava açıldığını anımsatan Er, şöyle devam etti:
“Ancak son yıllarda içerisinde özellikle zararın ödenmesi için sigorta şirketlerine yapılan başvuru işlemleri bir kısım kimseler tarafından büyük bir rant olarak görülmüş ve bu alanda insani duygular ve kurallar hiçe sayılarak, avukatlık yetkileri gasp edilerek büyük bir sektör oluşturulmuştur. Baromuzca böyle bir konuda çalışma yapmamızın amacı, yetkili olmayan kişiler tarafından yürütülen bu faaliyetlerin nasıl yürütüldüğünü, vatandaşların ne gibi hak kayıplarına uğratıldıklarını ortaya koyabilmek ve vatandaşlar ile meslektaşlarından gelen bilgi ve belgelerle bu tür faaliyetlerde bulunan kişi ve şirketlerle hukuk zemininde mücadele etmektir.”
Baro Başkanı Er, vatandaşlara da şu çağrıda bulundu:
“Trafik kazası ve sigorta sorunlarınızda aracılara güvenmeyin. Avukatınıza danışın. 1136 sayılı Avukatlık Kanununa göre ‘avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerini sadece avukatlar verebilir’. Bu nedenlerle bundan böyle yasal olmayan yollarla gerek avukatlarınızın yetkisini gasp eden gerekse vatandaşlarımızın mağduriyetlerine neden olan sigorta şirketleri ile aracı kuruluşlar üzerinde sıkı bir şekilde denetim ve takip yapılacaktır. Bu şekilde tespiti yapılan kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli her türlü yasal yollara başvurulacağının bilinmesini tüm meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza duyuruyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat