Burun tıkanıklıkları diş çürümesini hızlandırıyor

Burun tıkanıklıkları diş çürümesini hızlandırıyor

Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. İlker Arslan, burun tıkanıklığının diş ve diş eti hastalıklarına neden olduğunu söyledi..

Burun tıkanıklıkları diş çürümesini hızlandırıyor
Bu içerik 1925 kez okundu.
Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. İlker Arslan, burun tıkanıklığının diş ve diş eti hastalıklarına neden olduğunu söyledi.
Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. İlker Arslan, “Hatalı yapılan diş temizleme işlemleri, yanlış beslenme alışkanlıkları, diş sıkma, diş gıcırdatma ve strese bağlı durumların oluşturduğu diş hassasiyeti kış aylarındaki ani ısı değişimleri ile birlikte artış gösterebilir. Özellikle kış aylarında ani ısı değişimlerine bağlı olarak ya da mevcut bir rahatsızlık nedeniyle burun tıkanıklığı şikayetlerinde artış görülebilir” dedi.
Üst solunum yolu enfeksiyonlarının da burun tıkanıklığı ile beraber ağız solunumuna neden olabildiğini kaydeden Dr. Arslan, “Buna bağlı ağız kuruluğu görülebilir. Burun solunumu yapamayan kişilerde havadaki mikroorganizmalar kolaylıkla ağza ulaştığından diş çürükleri ve diş eti problemleri ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

“Ağızdan nefes alıp vermek diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır”

Soğuk havalar ve kişisel ya da çevresel faktörlerin etkisi ile dişlerde sızlama, hassasiyet gibi problemler ortaya çıktığı takdirde vakit kaybetmeden diş doktoruna gidilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Arslan, “Bu süre zarfında doğrudan soğuk havaya da maruz kalınmaması gerek. Grip, nezle, üşütme gibi nedenlerle üst solunum yollarının tıkalı olması, ağızdan nefes alıp vermeyi gerektirir. Ağızdan nefes alıp vermek ise diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Burundaki bazı mekanizmalar, nefes alıp verme sırasında havadaki tozların, zararlı pek çok maddenin, mikroorganizmaların solunum yoluyla ağza gitmelerini engeller. Burnun tıkalı olması, bu mikropların direkt ağza ulaşması demektir. İşte bu durum diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarını hızlandırır ya da başlatır” diye konuştu.
Dr. İlker Arslan, “Özellikle kış aylarında, çok soğuk havalarda burun tıkanıklıklarını gidermek için bulunduğunu ortamı nemli tutmak, soğuk ortamlarda çok fazla kalmamaya dikkat etmek, klima gibi direkt sıcak üfleyen cihazlarda ağız ve burun kuruluğu yaptığı için uzak kalmaya dikkat etmek gerekir” şeklinde konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat