CHP’den Türkiye Barolar Birliğine ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve beraberindeki heyet, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti..

CHP’den Türkiye Barolar Birliğine ziyaret
CHP’den Türkiye Barolar Birliğine ziyaret
Bu içerik 1390 kez okundu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve beraberindeki heyet, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.
CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Muharrem Erkek ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkanı Uğur Bayraktutan, Ankara Milletvekili Murat Emir ve Çorum Milletvekili Tufan Köse, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti. TBB Genel Merkezi’ndeki görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapıldı. Feyzioğlu, CHP heyetinin ziyaretinin meslek örgütleri üzerinde başlatılan ve niçin başlatıldığını da bilmedikleri bir polemik sebebiyle olduğunu belirterek, “TBB açısından konuşacak olursak, nerede toplumsal sıkıntı, acı varsa TBB orada olmuştur. TBB’nin ve baroların parçalanmasını, ortadan kaldırılmasını, telaffuz edilmesini bile biz akılla savaşmak gibi görürüz, doğru bulmayız. Meslek örgütlenmelerimiz bin küsür yıllık ahilik geleceğinden gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’de seferdeyken, gerçekten milli birliğe bu kadar ihtiyaç duyarken, milli birliğimizin en önemli bağlama noktalarından olan meslek dayanışmasını yerle bir edecek bir girişimi doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

“Adalet Bakanıyla diyalog kapılarının açıldığını gördük”
Dün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile önemli bir görüşme yaptıklarını belirten Feyzioğlu, “Kendisiyle diyalog kapılarının açıldığını gördük. Buna memnuniyet duyduk. Huzurunuzda Adalet Bakanına da teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta umut ediyorum tekrar görüşme imkanı sağlanacak, biraz daha netleşecek konu. Ben bu işi birlikte, yapıcı bir şekilde çözüme kavuşturalım noktasında bir ortak iradenin oluşmasını bekliyorum. Amacımız bizim kimseyi dövmek falan değil, biz burada en doğru neyse onu bulmaya gayret ediyoruz” dedi.
Feyzioğlu basın mensuplarının "Türkiye ifadesinin kaldırılması yönünde bir çalışmamız yok dedi mi Sayın Bakan?" sorusuna, "Hayır. Açıklayabileceğimiz herhangi bir bilgi yok bu konuda. Önümüzdeki hafta tekrar görüşeceğiz. Diyalog kapısı açık. Bu önemlidir. İnşallah haftaya güzel haberler veririz" cevabını verdi.

"Bunun hiç kimseye faydası yok"
Türkiye’de demokrasinin yerleşmesinin, hukuk devletinin yerleşmesinin her şeyin üzerinde olduğunu vurgulayan Tezcan ise, bugün Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarının demokrasi ve hukuk devleti ihtiyacı olduğunu ifade etti. Demokratik kitle örgütleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleri, meslek kuruluşlarına dönük sistematik saldırının bütün yetkileri tek elde toplamak isteyen bir anlayışın ürünü olduğunu savunan Tezcan, şunları kaydetti:
“Bunun hiç kimseye faydası yok. Bunun sadece muhalefete değil, bunu yapmak isteyen iktidar sahiplerine de faydası yok. Demokrasiyi ortadan kaldıran rejimler de, kaldıranlar da sonradan bunun zararını görmüşlerdir. Anlamsız isim tartışmasıyla başlayan bu süreç, bir süre sonra bu kuruluşların etkin olarak faaliyet göstermesini yok etmeyi amaçlayan süreç olduğu ortaya çıktı. Türkiye Barolar Birliğinin adındaki Türkiye isminden rahatsızlığın ifade edilmesi, Türk Tabipler Birliğinin adındaki Türk isminden rahatsızlığın ifade edilmesi anlaşılabilir bir şey değildir. TBB tabelasından hiçbir zaman Türkiye sözünü indirmedi, hatta tabelalardan TC isminin silinmesine en ciddi karşı koyan, tepki gösteren kuruluşların başında geliyordu. Türk veya Türkiye adı, milletimizin ismini verme hakkı kimsenin hakkı değildir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin pozisyonunu, duruşunu, örgütlenmesini anayasal güvence altına almıştır. Bunu yok sayıp düzenleme yapamazsınız. Bütün meslek örgütlerine yönelik yukarıdan dizayn etme anlayışını kabul etmiyoruz. Bu süreçte kendilerine destek olacağız.”
“Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine dönük bu saldırıya karşı çıkışımızın yanı sıra TBB’ye bu tutumu anlamak anlaşılamaz” diyen Tezcan, "Daha aktif bir sivil toplum örgütü olarak yetkilerinin arttırılması gerektiğini söylerken, baroların bu yetkilerini genişletmeyi bırakın mevcut pozisyonunu daraltmaya dönük bu adımların kabul edilebilir yanı yoktur. Darbe dönemleri ilk önce hukuk örgütlerine ve barolara yönelmiştir” dedi.
TBB’nin Adalet Bakanıyla görüşmelerinin olumlu geçmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Tezcan, “Diyalog işbirliği kapısının açık tutulması, böyle bir süreçte meslek örgütleriyle sürekli görüşme içerisinde sorunun çözülmesinin bizim için de sevindirici olacağını ifade ediyorum. Bize düşen her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini istiyorum” dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite öğrencilerine ‘çocuk işçiliği ve çocuk hakları eğitimi’ verildi
Üniversite öğrencilerine ‘çocuk işçiliği ve çocuk hakları eğitimi’ verildi
Erdemli’de beton yol çalışmalarına başlandı
Erdemli’de beton yol çalışmalarına başlandı