Efemera Koleksiyonu İçin Kullanılan Parçalar

​Efemera, gündelik hayata aitkağıt türündeki malzemelerin genel adıdır.

Efemera Koleksiyonu İçin Kullanılan Parçalar
Bu içerik 186 kez okundu.

Gündelik hayatımızda kullandığımız ve kısa ömürlü belgeleri ifade eder.Seyahat biletleri, posterler, askerlik belgeleri, diplomalar, broşürler, fişler, sinema biletleri, eski fotoğraflar, kartpostallar, afişler, faturalar, kartvizit, defter gibi ticari malzemeler efemeraparçalarına örnek verilebilir.Efemera koleksiyonu yapanlara ise efemerist denir.

Efemerakoleksiyonerleri,farklı konu başlıklarında tematik koleksiyon, belli bir efemera türü için koleksiyon yapabildikleri gibi, genel efemera koleksiyonu yapan efemeristler de vardır. Tematik koleksiyonlara siyaset tarihi, eğitim tarihi, tıp tarihi, 19ncü yüzyıl İstanbul’u, belirli bir markaya ait materyaller, ulaşım biletleri ve benzeri konular örnek verilebilir. Sadece diploma, sadece kartvizit, sadece damga ve pul toplayan, yani belli bir efemera türünün koleksiyonuna odaklanmışefemeristler de bulunmaktadır. Ayrıca genel olarak geçmişe merak ve ilgi duyan ve geçmişle ilgili her türlü efemerayı koleksiyonunda bulundurmak isteyen koleksiyonerlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur.

Tarihsel Belge Olarak Efemera Koleksiyonu

Efemera, sadece birer koleksiyon objesi değildir. Gündelik hayatta kullandığımız materyallerden oluştukları için, ilgili oldukları dönemin sosyal, ekonomik durumu belgeleyen ve tarihini yansıtan eşyalardır. Bunlar arasında, gazete kupürleri, sinema afişleri, siyasi afişler, fotoğraflar, seçim broşürleri gibi belgeler bulunur. Üzerinden zaman geçtikçe değeri daha çok artan ve tarihsel belge niteliği taşıyan bu materyallergeçmişimize ışık tutarak geleceğimizi aydınlatır.

Günümüzde bazı müzelerde ve kütüphanelerde efemera bölümleri bulunmaktadır. Taşıdığı anlam ve değer itibariyle efemeraya duyulan ilginin her geçen gün artıyor olması sevindiricidir. Efemeristler, dernekler ve internet siteleri üzerinde bir araya gelmekte ve birikimlerini paylaşma şansı bulmaktadırlar.

Efemerasadece bir koleksiyon konusu olmaktan daha fazlasıdır. Sosyal hayatın kanıtı olan bu belgeler, kişiler ve toplum hakkında bizlere unuttuklarımızı hatırlatan objeler olarak insanlığın kolektif sosyal hafızasının birer parçasıdırlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nusret Mayın Gemisi’nde Çanakkale Zaferi kutlandı
Nusret Mayın Gemisi’nde Çanakkale Zaferi kutlandı
Mezitli Belediyesi’nden spor yapana su desteği
Mezitli Belediyesi’nden spor yapana su desteği