Kocamaz'ın şehir planı dökülüyor!

Mersin Büyükşehir Belediyesince askıya çıkartılan ve 9 Martta askı süresi dolacak olan yeni nazım imar planı ile ilgili Mersin Mimarlar odası son noktayı koydu.

Kocamaz'ın şehir planı dökülüyor!
Kocamaz'ın şehir planı dökülüyor! Vahap Şehitoğlu
Bu içerik 6959 kez okundu.

Oda Başkanı Ömer Sakar ”Bu plan insan değil otomobil düşünülerek hazırlanan bir plandır. Sürdürülebilmesi mümkün değildir. Bu plan iptal ettirilir” dedi.

Rekor sayıda itirazların yapıldığı yeni 1/5000 nazım imar planında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yüzüne plan gerçeklerini tokat gibi çarpan Mersin Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sakar, düzenlediği basın toplantısında, askıdaki planı şiddetle eleştirdi.

TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar, 1/5000'lik planda, planın kentin gelişimine dair bütüncül bir yaklaşımının olmadığını, planın bir an önce iptal edilmesi ve kentin önünü açacak bir planın yapılması gerektiğini belirtti. 


Oda adına yönetim kurulu ile birlikte planı değerlendiren Mimarlar Odası Şube Başkanı Ömer Sakar, “Plandaki düzenlemelerin genelini ele alırsak, kent içinde yoğunluklar arttırılmakta, aşırı yoğunluk nedeniyle trafik sorunlarının artmasına zemin hazırlamakta, kent çevresindeki doğal alanlar ve tarım alanları azaltılmakta, kent içinden geçen bazı dere kenarları yapılaşmaya açılmakta, yeterli yeşil alan sağlanmamakta, kaliteli ve yaşanabilir bir kent biçimi sunmamaktadır. Plan raporunda 2035 yılında plan sınırları içerisinde toplam 1 milyon 545 bin kişinin yaşayacağı öngörülmektedir. Aynı alanda kentin mevcut nüfusu 930 bin kişidir. Planda öngörülen 1 milyon 545 bin kişilik nüfus tahmini gerçekçidir, ancak yoğunluk artışları ve eklenen konut alanları hesaplandığında 945 bin kişiye yetecek ek konut yapılması için alan açılmış veya yoğunluk artırılmıştır. Planda verilen yoğunluklar ve alan hesabı yapıldığında, plan kapsamındaki alanda 1 milyon 545 bin kişinin yaşayacağı öngörülmesine rağmen 1milyon 875 bin kişilik, yani ihtiyaç fazlası konut alanı planlanmıştır” dedi.

“PLAN EKSİKLERLE DOLU”
Planın eksiklerle dolu bütüncül bir plan olmadığını savunana Sakar, “Kentin iş merkezi mevcut merkez dışında, Pozcu bölgesinde öngörülmüştür. Pozcu’daki ulaşım altyapısının oluşacak ek taşıt yoğunluğunu kaldıramayacağı aşikârdır. Kentte trafik sorunları artacak, yaşam kalitesi düşecektir. 1996 tarihli planda yeşil alan olarak görünen bazı alanlar askıdaki planda yapılaşmaya açılmıştır. Tarihi kent merkezine yönelik plan kararı getirilmediğinden plan bütünlüğü sağlanamamaktadır. Koruma İmar Planı ve Özel Proje alanları her ne kadar ayrı çalışmalar içerse de kentin bütününe yönelik nazım planda bu alanlara yönelik kullanım kararları olmalı ve bu bölgeler plana dahil edilmelidir. Aksi durumda ticaret alanı, nüfus, kamu tesisleri ve ulaşım sistemine yönelik sağlıklı bir hesaplama yapılamamakta, plan eksik kalmaktadır. Tarihi kent merkezine yönelik plan kararı getirilmediğinden plan bütünlüğü sağlanamamaktadır. Planda yer alan 4. Çevre Yolu önerisi ve Serbest Bölge-Otoban bağlantısının Şehir Hastanesi’ne bağlanması önerisi olumludur. Ancak Davultepe bölgesinde yeni otoban bağlantısı önerilmesi gereksiz ve otoban standartlarına aykırıdır. Davultepe bölgesinde önerilen organize tarım bölgesi kullanımı çevresel sorunlar yaratacaktır. Bu bölgenin tarımsal niteliğini korumak daha uygun bir karar olacaktır” diye konuştu.

ULAŞIM SORUNUNA ÇARE: 57 KATLI KAVŞAK
Planda, kentin en büyük sorunu olarak görülen ulaşım sorunun katlı kavşaklarla çözülmeye çalışıldığını vurgulayan Sakar, Planın ulaşım kurgusunda tespit ettiğimiz en büyük sorun, kentin anayollarının hemen her kavşağına katlı kavşak önerilmiş olmasıdır. Planda 57 adet yeni katlı kavşak önerildiğini şaşkınlıkla görmekteyiz. Bir katlı kavşağın maliyetinin ortalama 20 milyon TL olduğu göz önüne alındığında, 57 katlı kavşak için 1 milyar 140 Milyon TL’lik inşaat maliyeti kamuya mal edilecektir. Gelişmiş ülkelerde kent merkezlerinde yok denecek kadar az uygulanan, çevresinde kamusal alan kullanımına izin vermeyen, yaya trafiğini kesintiye uğratan ve sadece otomobile yönelik anlayışın ürünü olan katlı kavşaklardan kentimizin her kavşağına inşa edilecek olması son derece hatalı bir karardır. Aynı inşaat maliyeti ile yüzeyden giden hafif raylı sistemin 34 km’lik kısmının maliyeti karşılanabilir. Kentin ulaşım ana planında öngörülen hafif raylı sistemin güzergâhları 1/5000 ölçekli plana maalesef işlenmemiştir” ifadelerine yer verdi.

BU PLANI YAPAN KİM?

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığınca askıya çıkartılan ve Mersin halkının yüzde 70’ni ilgilendiren ve çok sayıda itirazların yapıldığı 1/5000 yeni nazım imar planının Kocamaz’ın seçildikten hemen sonra , Mersin Belediyesinde her türlü işe karışan danışmanı  şehir plancısı Ahmet Turgut tarafından hazırlandığı öne sürüldü.

Turgut’un Mersin gerçeğini bilmeden 1/5000 planı İstanbul’da masa başında hazırladığı iddia edildi.

Tulumba kavşağındaki  eksik ve yanlış planlamasıyla yaptığı battı çıktıda trafik kargaşası yaratılmasında, Adnan Menderes Bulvarı Kültür parkı ile kent içindeki önemli yeşil alanları betonlaştırmasında yine Danışman Turgut’un imzası bulunmakta.

Masabaşında Kent planını hazırlayan Danışman Turgut'un MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve BENGÜTÜRK TV yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark A.Ş yönetim kurulu üyesi de olan TURGUT, 2009 yılında MHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu öğrenildi.

ömer sakar kent planı mersin itiraz tepki kocamaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Akdeniz’in En Büyük Antik Tersanesi: Dana Adası” kitabı yayınlandı
“Akdeniz’in En Büyük Antik Tersanesi: Dana Adası” kitabı yayınlandı
“Akdeniz’in En Büyük Antik Tersanesi: Dana Adası” kitabı yayınlandı
“Akdeniz’in En Büyük Antik Tersanesi: Dana Adası” kitabı yayınlandı