SONSES.TV SES GETİRDİ: 1/5000’likte ÇARK!

Askıda ki 1/5000 planla ilgili süreçte yaptığı yayınlarla halkın yanında yer alan gazetemiz SONSES.TV, mağdur edilen vatandaş, esnaf ve iş adamlarının sesi oldu.

SONSES.TV SES GETİRDİ: 1/5000’likte  ÇARK!
SONSES.TV SES GETİRDİ: 1/5000’likte  ÇARK! Vahap Şehitoğlu
Bu içerik 4055 kez okundu.

Sonses’in yayınlarının yanında bazı gazetelerinde sürece dahil olarak yaptığı yayınlar, haksızlıklar karşısında ayağa  kalkan STK’lar ve on binlerce hak sahibinin dilekçeli bombardımanı,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ve Bürokratlarına ‘Hata ve yanlışlardan dönüş’ sinyali verdirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve askı süresinin bitimine bir kala, Başkan Kocamaz, 1/5000 lik plana itiraz eden STK yöneticilerine ‘at gözlüğü takmışlar’ diye suçlama getirirken, çığ gibi büyüyen tepkiler karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Kocamaz Planı yapan Danışmanı, imar komisyonu başkanı ve İmar Daire Başkanı’nı televizyonlara çıkartarak, halkın tepkilerini de yumuşatmak istedi.

Mersin İmar planını hazırlayan ve  MHP’li Başkan Kocamaz’ın da danışmanı olan Ahmet Turgut, tv’de yaptığı açıklamada binlerce vatandaşın itiraz ettiği plan için ‘Bu şehirde artık her şey dijital. Herkes her bilgiye ulaşacak’ dedi.

Kent planını yaparken meslek odaları ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte hareket ettiklerini açıklayarak “ATEŞ TOPU”nu Oda ve ilçe Belediye başkanlarının kucağına bırakan  Danışman Turgut şöyle konuştu:

‘ Biz plan yaparken meslek odalarıyla bir araya geldik. İlçe Belediyelerimizle süreci birlikte yürüttük. Bu plan mecliste oy birliği ile onaylandı. Atlanmış şeylerde olabilir. Halkımız huzurlu olsun. Ben bugün de gördüm. Annelerimiz ellerinde tapularla kuyruktalar. Bazı sivil toplum yöneticilerimiz halkı galeyana getiriyorlar. Bu gece rahat uyusunlar. Endişeleri olmasın. Başkan talimat verdi. 1/1000 ölçekten bütün parselleri tek tek plana işliyoruz. İtiraz etmiş etmemiş, gözümüzden kaçmış konuda olabilir, hatada yapmış olabiliriz. Bir milyon hemşerimiz, 100 bine yakın parsel var. İtiraz edeceğiz diye telaşa kapılmasınlar. Pazartesinden itibaren herkesi bir randevu ile davet edeceğiz. Gelecek planlara bakacaklar. İtiraz etmeyenlerinki de düzeltilecek.’

İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Özgür Sanal da açıklamasında İlçe Belediye Başkanlarının istekleri doğrultusunda planın hazırlandığını bildirdi.

Özel proje alanlarına yüzde 25 ekstra imar alanı verilerek, müteahitlere cazip hale getirdiklerini söyleyen Sanal STK’ların milleti galeyana getirdiklerini iddia etti.

Sanal’ın şöyle dedi:
“Dereleri kocamaz kapatmadı. Sular çarşı merkezini basıyordu. Hata varsa düzeltiriz. STK’lar Siyaset yapmak uğruna, eleştirmek uğruna milleti yanıltarak galeyana getiriyorlar.“

İmar Daire Başkanı Mustafa Solak ise özetle şunları söyledi:

“2014 seçimlerinden sonra  100 bin ölçekli ve 1/5000 planın yapımına karar verdik. Çevre düzeni planları yapılarak revizyon yapmak üzere bakanlığa gönderdik. Sivil toplum örgütleri ve muhtarlarla bir araya gelerek plan yapıldı. Bakanlık değişiklik yaparak onayladı.

DSİ ve Tarım il Müdürlüğünün görüşlerinin  geciktirilmesi nedeniyle 30 bin hektardan oluşan merkez 4 ilçenin planları iki etaba bölündü. Planı hazırlarken, Biz ilçe belediyeleriyle sürekli irtibattaydık. İlçe Başkanlarımız ve teknik kadrolarıyla beraber çalıştık.”

 

 

 

 

mersin imar planı ahmet turgut mehmet özgür sanal Burhanettin Kocamaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANALİG yüzme Türkiye Grup Birinciliği sona erdi
ANALİG yüzme Türkiye Grup Birinciliği sona erdi
’Avukatlar için mülteci hukuku’ semineri
’Avukatlar için mülteci hukuku’ semineri