1/5000 Nazım İmar Planı iptal edilsin!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından Danışmanı şehir plancısı Ahmet Turgut’a yaptırılan ve büyük tepki çeken 1/5000 yeni nazım imar planının iptal edilmesi istendi.

1/5000 Nazım İmar Planı iptal edilsin!
1/5000 Nazım İmar Planı iptal edilsin! Vahap Şehitoğlu
Bu içerik 4651 kez okundu.

On binlerce insanın; ev, işyeri ve arsalarını kurtarmak için yaptığı itirazlar karşısında çark eden belediye yönetimi, Çarşı’da ki binasında kabul ettiği itirazları bugün Kongre merkezinde kurduğu standa kabul etmeye başladı.

Büyük tepkilerden sonra Başkan Kocamaz’ın danışmanları dün bir tv’ye çıkarak tüm itirazları gözden geçireceklerini,hata ve yanlışları düzeltecekleini söylemelerine rağmen vatandaşlar planın iptalini istediler.

Mağdur vatandaşlar ” İmar planının yapımı, dışarıdakilere değil Mersin’de yaşayan firmalara veya şahıslara verilsin. İtirazların düzeltilmeleri bu haliyle imkansız. Plan hemen iptal edilsin ’ diyerek seslerini yükseltiyorlar.

Şehir plancısı ve Mimarları da 1/5000’lik planın bu haliyle uygulanabilmesinin zor olduğuna dikkat çekerek söz konusu planın iptal edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Konunun uzmanları ne dedi:

Ömer Sakar: “Bu plan suistimallere açık bir plandır. Özel proje alanlarında yoğunluk yükseltmede belediye başkanlarına yetki verilmesi planlamaya aykırıdır.  Planın kentin gelişimine dair bütüncül bir yaklaşımı yok. Plan bir an önce iptal edilmeli ve kentin önünü açacak bir planın yapılmalı.”

Serdal Kuyucuoğlu:” Burhanettin Kocamaz yönetiminin 4 yılda revize ettiği plan, yanlış ve hataları ile Mersin’in önünü açan değil, sorunlar yumağı yaratacak bir plan olmuştur.

Bu nedenle de yeniden kent planının revize edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacın karşılanması ve kentin gelişmesinin önünde engel teşkil eden yeni bir planlamaya ihtiyaç hasıl olmuştur

Şimdi açılacak olan yüzlerce itiraz ve mahkemeden planı iptal talebi olacaktır. Bunun sonucu olarak da Mersin kaybedecektir. Mersin’in gelişiminin önünü tıkayan planlama bir an önce sağlıklı olarak düzeltilmelidir.”

1/5000 mersin nazım imar planı tepkiler iptal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de Kadın Danışma Merkezi’ne yoğun talep
Mezitli’de Kadın Danışma Merkezi’ne yoğun talep
Kızılay’dan Mersin Emniyet Müdürlüğüne madalya
Kızılay’dan Mersin Emniyet Müdürlüğüne madalya