CHP’li Gök ile MHP’li Akçay’dan iç tüzük değerlendirmesi
Advert
Advert

CHP’li Gök ile MHP’li Akçay’dan iç tüzük değerlendirmesi

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, iç tüzük değişikliğinde yeni anayasa değişikliğinin ruhuna uygun bir şekilde en iyi şekilde katkı vereceklerini kaydederken, CHP Grup Başkanvekili Gök ise, “Türkiye’nin bundan önce demokrasiye ihtiyacı var” dedi..

CHP’li Gök ile MHP’li Akçay’dan iç tüzük değerlendirmesi
Bu içerik 1198 kez okundu.
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, iç tüzük değişikliğinde yeni anayasa değişikliğinin ruhuna uygun bir şekilde en iyi şekilde katkı vereceklerini kaydederken, CHP Grup Başkanvekili Gök ise, “Türkiye’nin bundan önce demokrasiye ihtiyacı var” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay iç tüzük değişikliğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Akçay, bir saat süren toplantı sonrasında iç tüzük çalışması için bir komisyon kurulmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Bütün gruplar kendi çalışmalarını yapacaklar. Anayasa değişikliği gereğince bu iç tüzük değişikliğinin de 6 ay içinde yapılması gerektiğinden zaten 4.5 aylık bir süre kaldı. Hem bu yeni anayasa değişikliğine uyum için iç tüzük değişikliğinin yapılması gerekiyor. Hem de bugüne kadar 2008-2011-2015 yıllarında gruplar halinde birlikte yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen birikim ve tecrübenin de değerlendirilmesinde biz MHP olarak fayda görüyoruz. Bu iç tüzük değişikliğine yeni anayasa değişikliğinin ruhuna uygun bir şekilde en iyi şekilde katkı yapacağız” şeklinde konuştu.
MHP olarak iç tüzük konusunda belirli ilkelere sahip olduklarını aktaran Akçay, “İç tüzük konusunda ki ilkelerimiz de şunlardır; yeni anayasa değişikliğini de dikkate aldığımızda bu anayasa değişikliği ile kuvvetler ayrılığı daha belirgin bir hale gelmiştir. Bu değişikliğin ruhuna uygun bir şekilde ve TBMM’nin geleceğini şekillendirecek bu çalışmaları TBMM’nin demokrasinin güçlendirilmesi ayrıca meclisin daha verimli ve etkin çalışması için bu çalışmaların yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin bundan önce demokrasiye ihtiyacı var”
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise konuya ilişkin şunları kaydetti:
“Bugünkü toplantıda biz Meclis Başkanından olağanüstü hal yönetimi ile idare edilen ve kanun hükmündeki kararnameler ile meclisin devre dışı bırakıldığı bir ortamda daha bir demokratikleşme ve meclisin etkinliğinin arttırılmasına dönük çabalar içinde olmasını, bir an önce meclisin etkinliğinin arttırılması çalışmalarını beklerdik. Ancak Meclis Başkanını bu yaklaşımdan uzak gördük. 16 Nisan’daki Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oy pusulasına ilişkin kararı ile meşruiyetini yitirmiş bir anayasa değişikliğinin yansıması olan iç tüzük değişikliğini bir an önce yapma kaptı kaçtı anlayışı içinde davranıyorlar. Türkiye’nin bundan önce demokrasiye ihtiyacı var.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat