Erdoğan'dan flaş Katar açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerinde yaşanan krize değinerek, "Bıktık biz bu kavgalardan, Müslümanın Müslümanı kırmasından bıktık. Katar'ın teröre destek verdiğine ben şahit olmadım. Biz Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz." dedi.

Erdoğan'dan flaş Katar açıklamaları
Bu içerik 1034 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel başkanı olduğu AK Parti’nin İstanbul Teşkilatı tarafından Yenikapı’da düzenlenen iftar programına katıldı. Programda AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci gelen davetlileri kapıda karşıladı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İl Başkanı Temurci’nin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Naci Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, şehit yakınları, gaziler ve partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Erdoğan, Körfez krizi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak bölgedeki ülkelere tavsiyelerde bulundu. Amerikan Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamasına atıfta bulunan Erdoğan, “Süreci hafifletmek gibi bir açıklama yaptı. Bu ambargoyu düşürmek gibi. Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı kardeşler arasında bu olmamalı. Özellikle Suudi yönetimine benim bir ricam var. Siz körfezin en büyüğü en güçlüsüsünüz biz size Hadimu’l Harameyn eş-şerifeyn diyoruz. Siz düşmanlıkları değil özellikle siz kardeşliğin baştacı olmalısınız. Onları bir araya getirmelisiniz. Bunu yapmalısınız bunu bekliyoruz. Niye biz bu kavgalardan bıktık. Müslüman’ın Müslüman’ı kırmasından bıktık” dedi.

“Biz Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız”

vakıfları terör örgütü olarak ilan ediyorlar olamaz böyle bir şey, o vakıfları bende tanıyorum biliyorum. Katar’ın bugüne kadar teröre destek verdiğine ben şahit olmadım. Biz Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız bize ne düşüyorsa biz hak yolunda destek vermeye devam edeceğiz. Bir söz var ya ‘alma masumun ahını çıkar aheste aheste’. ‘Efendim Katar küçük bir ülke şöyle yaparsanız böyle yaparız ha’ böyle düşünme. Ne diyor Rabbimiz, ‘Biz nice az inanmış toplulukları inanmamış kalabalıkların üzerinde galip kıldık’. Ortada bu var. Yeni acıların yaşanmasına bölge halkına yeni külfetlerin yüklenmesine müsaade etmemeliyiz. Katar Krizini çözüme kavuşturmak için kardeşliğimizi ortak payda da buluşturmak için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. 13’ün üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile görüştüm” diye konuştu.

“Dünyayı 3-4 batı ülkesinden ibaret sanan bu zat, bölge krizi hakkında kendince ahkam kesiyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun krizi fırsata çevirmeye çalışmak ile eleştiren Erdoğan, “ Ömründe Katar’a ayak basmamış. Ortadoğu’da hiçbir ülkeye adım atmamış dünyayı batıdaki 3-4 ülkeden ibaret sanan bu zat bölgedeki kriz hakkında kendince ahkam kesiyor. Kendi ülkesinden bihaber bu zatın 1,7 milyarlık İslam aleminin kaderini ilgilendiren böyle bir hassas meselelerde birilerinin ağzı ile konuşması ülkemiz adına utanç vericidir. Kanlı Esed’in devlet terörüne tek kelime etmedikleri gibi tam tersine rejimin suçlarını aklamaya çalıştılar” şeklinde konuştu. 

“Gelecekleri varsa görecekleri de var”

Partililere seslenen Erdoğan, 16 Nisan’dan dolayı tüm vatandaşlara teşekkür ederek, “Siz yanlışı düzelttiniz siz doğru olmayan bir adımı doğrulttunuz. Hepimiz 16 Nisan anayasa değişikliği paketi ile yeni dönemin heyecanını yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra partimizin tüm katmanlarında bulunan kardeşlerimizle sık sık görüşeceğiz. Bundan sonra önümüzde 2019 gibi bir süreç var. Biz bu süreci atacağımız adımlarla başaracağız. Karşımızda kimler bir araya gelirse gelsin, gelecekleri varsa görecekleri de var. Bizler bugüne kadar hep kararlı yürüdük. Bundan sonra da hem kararlı hem planlı yürüyeceğiz. Bizler sürekli çalışan devamlılık arz eden çalışmalarla inşallah İstanbulumuzu 16 Nisan’da olduğu gibi bunun çok çok iyi bir şekilde kazanacağız. İstanbul 50’nin çok çok üstünde oranlar ile Türkiye’nin kaderini değiştirecek kararlar alacak ben buna inanıyorum. Hücre yenilenmesini sağlamamız lazım. Çünkü bir metal eskimesi var bunu atmamız lazım” dedi.

“Kardeş kavgasının kazananı olmaz”

 

Müslüman coğrafyasındaki karışıklıkları hatırlatan Erdoğan, Körfez ülkeleri arasındaki son krizlere de değinerek, “Şöyle bir düşünelim, birçok Müslüman ülkede kardeşlerimiz açlık ile terör ile baskı ile bu Ramazan’ı yaşamaya çalışıyor. Ne yazık ki Ramazan’ın temsil ettiği değerler hayatımıza yeteri kadar nüfuz etmiyor. Maalesef yeni krizlerin yeni gerilimlerin haberini alıyoruz. Üzülerek söylüyorum Körfez ülkelerinde kardeş ülkeler arasındaki gerilim tüm dünyada Ramazan coşkusuna gölge düşürmüştür. Buradan tüm Körfez kardeşlerime sesleniyorum. Liderler ve körfez halkı size sesleniyorum. Kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralar ile bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacak. Türkiye’de darbe girişimi olduğunda Körfez’de kimlerin sevindiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye’de ne oluyor bitti mi bitiyor mu bunları takip edenleri çok iyi biliyoruz. Nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu. 

cumhurbaşkanı erdoğan katar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriyeli kadınlar sergi açtı
Suriyeli kadınlar sergi açtı
Bayramı hastanede kutladılar
Bayramı hastanede kutladılar