Advert
Advert

Asırlık çınar ağaçları zararlı böceklere teslim

Mersin’in Mut ilçesi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda, aralarında bin yaşındaki çınarın da bulunduğu tescilli beş ağacın zararlı böceklerden kurtarılması istendi..

Asırlık çınar ağaçları zararlı böceklere teslim
Bu içerik 1801 kez okundu.

Mersin’in Mut ilçesi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda, aralarında bin yaşındaki çınarın da bulunduğu tescilli beş ağacın zararlı böceklerden kurtarılması istendi.
Mut Ziraat Odası Başkanı Faruk Deniz, anıt ağaç olarak tescilli çınar ağaçlarının, zararlı kurt ve bakterilerin istilasına uğradığını belirterek, "Şuan asırlık çınar ağaçlarının çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalmasından dolayı gövde kısmı çürümeye başlamış durumda. Kısa sürede bakımı yapılmazsa böcekler tarafından büyük zarar uğratılacak. Yetkililerin bir an önce asırlık çınar ağaçlarının bakımını yapmalı” dedi.
Sıcaklara dayanamayıp serinlemek için kendini Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’na atan vatandaşlar ise, “İlçede bizlerin gidebileceği tek yer Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı olup çınar ağaçlarının gölgesinde serinliyoruz. Sıcak havalarda günümüzün büyük bir bölümünü burada oturup serinlemekle geçiriyoruz. Asırlık anıt ağaçları bakımsızlıktan kurt ve böceklerin kurbanı olmuşlar. Ağaçların gövdelerinde büyük kurt delikleri meydana gelmiş. Zararlı böceklerin istilasına uğramış durumdalar. En kısa zamanda bakımlarının yapılması gerekiyor” diye konuştu.
Mut Belediye yetkilileri ise çınarların bakımı için yetki verildiği an müdahale edebileceklerini bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
’Uluslararası Müzeler Günü’
’Uluslararası Müzeler Günü’
Mezitli’de plaj voleybolu şampiyonları kupalarını aldı
Mezitli’de plaj voleybolu şampiyonları kupalarını aldı