Uluslararası Adana Film Festivali’ne doğru

Uluslararası Adana Film Festivali’ne doğru

24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında, dünyaca önemli bazı filmlerin prömiyeri Adana’da yapılacak.

Uluslararası Adana Film Festivali’ne doğru
Bu içerik 1522 kez okundu.
24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında, dünyaca önemli bazı filmlerin prömiyeri Adana’da yapılacak
Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 25 Eylül-1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin içeriği zenginleşiyor. Festival kapsamında bu yıl ünlü Japon yönetmen Aki Karusmaki’nin, 2017 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldığı The Other Side Of Hope’un Türkiye Prömiyeri Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Yine dünya çapında iz bırakan bazı diğer filmlerin de prömiyeri Adana Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Sinema market
Öte yandan, festival kapsamında oluşturulacak Sinema Market’te, sinema sektörünün aktörleri buluşup, sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için beyin fırtınalarıyla geçen birliktelikler gerçekleştirecek. Sinema Market’te senaristler yapımcılarla, yapımcılar dağıtımcılarla ve TV kanallarının temsilcileriyle buluşacak. Adana Film Festivali süresince faaliyette olacak Sinema Market’te senaristlerin yapımcılarla randevu alarak buluşması, yeni filmler için uygun senaryoların seçilmesiyle sonuçlanacak. Yapımcıların, dağıtımcılar ve TV kanallarıyla buluşması ise tamamlanmış filmlerin sanatseverlere ulaştırılmasını sağlayacak. Sinema Market’in faaliyette olduğu süre boyunca, sektörün sorunlarıyla ilgili fikir alışverişinde de bulunulacak.

"Hollywood’un domine edemediği ülkeyiz"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivali’nde prömiyeri yapılacak önemli yapıtların, dünya sinema sektörünün gözünü, Adana’ya çevireceğini söyledi. Adana Film Festivali’nin bu yıl çok daha zengin bir içerikle, sinemaseverlerin önüne çıkacağını da söyleyen Başkan Sözlü, “Türk Sineması, kendi içinde Hollywood yapımlarıyla rekabet edebilen ender sektörlerden biri. Hollywood’un bu sektörde domine edemediği bir ülkeyiz. Hem bu yapımızı korumak, geliştirmek, hem de Adana’mızın Türk Sineması içindeki önemini artırmak amacıyla her yıl hatırı sayılır bir desteği, sinema sektörümüze aktarıyoruz. Bu yıl Adana Film Festivali kapsamında oluşturulacak Sinema Market’in de, sektörün aktörlerini buluşturup, sinema dünyasındaki kaliteyi ve verimi artıracağına inanıyorum” dedi.

Festivalin yarışmalı kategorileri
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu, Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması.
Festivalin bir diğer önemli ayağında ise Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat