Bu merkezde engel yok

Bu merkezde engel yok

Mersin’deki Türkiye’nin ilk ve tek Engelliler Gençlik Merkezi, engelli bireylerin yaşam alanı oldu. Tüm engellilere açık merkezde birçok aktiviteye ve kursa katılan engelliler, burada engel tanımıyor. Merkez, yüzmeden bocceye, jimnastikten halk oyunlarına, takı tasarımından ebruya kadar birçok kursla engelleri ortadan kaldırıyor..

Bu merkezde engel yok
Bu içerik 1291 kez okundu.

Mersin’deki Türkiye’nin ilk ve tek Engelliler Gençlik Merkezi, engelli bireylerin yaşam alanı oldu. Tüm engellilere açık merkezde birçok aktiviteye ve kursa katılan engelliler, burada engel tanımıyor. Merkez, yüzmeden bocceye, jimnastikten halk oyunlarına, takı tasarımından ebruya kadar birçok kursla engelleri ortadan kaldırıyor.
Mersin’in merkez Yenişehir Belediyesi tarafından İstemihan Talay Caddesi üzerinde inşa edilerek, 2010 Mart ayında bedelsiz olarak Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredilen Yenişehir Engelliler Gençlik Merkezi, Türkiye’nin sadece engelli bireylere hizmet veren ilk ve tek merkezi olma özelliğini taşıyor. Kapılarını İHA’ya açan Engelliler Gençlik Merkezi, yemyeşil geniş bir bahçe içerisinde yer alıyor. Müdür Belgin Çimen eşliğinde gezdiğimiz merkezde, engelliler için bir yüzme havuzu, bocce sahası, jimnastik salonu ve çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri birçok bölüm yer alıyor. Yaş sınırı olmaksızın tüm engellilerin bireysel ya da özel eğitim kurumları aracılığıyla yararlanabildikleri merkez hem engelliler hem de aileleri için adeta bir nefes alma ortamı.

Başarılarıyla engel tanımıyorlar
Özellikle engelli çocukların birbirleriyle kaynaşarak eğlenceli ve hoşça vakit geçirdikleri merkezde, alanında uzman hocalar tarafından verilen spor ve el becerileri kurslarında ortaya koydukları yetenekleri ve azimleri de tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Engelli gençler, yaz aylarında bir tarafta havuzda öğretmenleri eşliğinde yüzme öğrenirken, diğer tarafta bahçede bocce oynuyorlar. Kış aylarında ise jimnastik, halk oyunları, takı tasarımı ve ebru yapmayı öğrenen gençlerin, tüm bu aktiviteleri yaparken yaşadıkları mutluluk ve sevinçleri de merkezde bulunan herkese yansıyor. Hiçbir engel tanımadan başarmayla atılan kahkahalar, Engelliler Gençlik Merkezi’nin en önemli özelliği.

“Bakanlığımızın ilk gözağrısı bu merkez”
Zaman zaman merkeze gelerek engelli çocuklarla bir araya gelen Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, özel çocukların mutluluklarının her şeyden önemli olduğunu söyledi. Engelliler Gençlik Merkezi’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı hizmet verdiğini belirten Güneş, “Yenişehir Belediyesi’ne ait bir merkezken, 2010 yılında faaliyet geçmiş ve Türkiye’de engelliler adına hizmet veren Bakanlığımızın tek gençlik merkezi. Bakanlığımızın ilk gözağrısı burası. Türkiye’de bu tür merkezlerin çoğalmasını temenni ediyoruz. Buradaki özel sporcularımız ve engelli çocuklarımızın merkezde hoşça vakit geçirmeleri ve onları farklı alanlarda eğitmek bizim için önemli” dedi.

“Onların mutlulukları bize keyif veriyor”
“Onlar mutlu olursa, onların mutlulukları bize keyif veriyor. Çünkü biz onların bu işte hizmetkarlarıyız” diyen Güneş, merkezde yaz ve kış aylarında farklı kurslar ve aktiviteler düzenlediklerini ifade etti. Güneş, “Çocuklarımız yaz aylarında yüzme havuzumuzdan faydalanmak istiyorlar. Şu anda yaklaşık 150 çocuğumuz yüzme öğreniyor. Bocce sahamızda bocce oynuyorlar. Açık alanda halk oyunları çalışmalarını yapıyorlar. Ayrıca, bahçede birçok farklı etkinlik de yapıyorlar. Kış uygulamamızda ise takı tasarım, ebru, el sanatları kurslarına devam eden çocuklarımız, spor salonunda da jimnastik yaparak enerjilerini atıyorlar. Şu anda gerçekten güzel, hoşça vakit geçiriyorlar” diye konuştu.
Önümüzdeki süreçte müdürlüğe ait engelli otobüsü ile engelli çocukları evlerinden alarak merkeze getirme hizmeti vermeye de başlayacakları bilgisini veren Güneş, “Böylece daha çok çocuğumuza ve gencimize ulaşmayı hedefliyoruz. Yıl boyunca 300’ü aşkın engelli çocuğumuza ve gencimize bu merkezde hizmet veriyoruz. Engelli bireylere yönelik özel ve devlet kurumlarımızla koordine halinde bu merkezden yararlanmalarını sağlıyoruz. Ayrıca, merkezimizde görevli arkadaşlarımız da çeşitli platformlarda buranın tanıtımını yapıyorlar. Temennimiz engelli sayımızın azalması ama mevcut engellilerimiz açısından da merkezde henüz arzuladığımız sayıya ulaşamadık. Hedefimiz, Mersin’deki bütün çocuklara ulaşmak ve bu merkeze getirmek” ifadelerini kullandı.

“Merkezimiz, engellilerimiz için buluşma noktası olacak”
Merkezi aynı zamanda engellilerin bir buluşma noktası haline getireceklerini vurgulayan Güneş, Engelliler Gençlik Merkezi’nin önümüzdeki süreçte engelli gençlerin buluşup çay içebilecekleri, sohbet edebilecekleri bir mekan olacağını söyledi. “Bu çocuklarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz” diyen Güneş, ileriki aşamalarda güzel projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti.
Merkeze vatandaşları da davet eden Güneş, “Gelin burada bu güzel çocuklarımızla bir arada olun. Onların mutluluklarına ortak olun. Bu çocuklarımız dünyadaki en vefalı insanlar. İnsanlar yaklaştıklarında hiç kişisel hesapları yok. Sizinle bir kez muhabbet etsinler, aradan yıllar da geçse sizleri tanırlar, gelir boynunuza sarılırlar” şeklinde konuştu.
Güneş, engelli aileleri ve özellikle anneleri de hem ev ortamından çıkarıp, bu merkezde diğer velilerle sohbet edecekleri bir ortam oluşturduklarını hem de engelli çocukların kaynaşmalarını sağlayarak dostluk duygularını geliştirdiklerini vurguladı. Güneş, şöyle devam etti: “Onların o anki mutlulukları çok güzel. Gelirler sizin boynunuza sarılırlar. Burada görevli arkadaşlarımız da bu çocuklarımızın keyiflerini gördükçe daha bir şevkle çalışıyorlar, tüm yorgunlukları gidiyor.”

“Talep geldiği sürece hizmet vereceğiz”
Hedeflerinin tüm engelliler olduğunu, ancak merkezin bir kapasitesi olduğunu da belirten Güneş, “Ama Mersin spor yatırımlarında zengin bir ilimiz. Sadece bu merkez değil, bazı etkinliklerimizi uzman öğretmenlerimiz, antrenörlerimizle birlikte bu spor tesislerine kaydırabiliriz. Bizim bu konuda mekan sıkıntımız da personel sıkıntımız da yok. Talep geldiği sürece biz hizmet vereceğiz, biz bir tek bireyimize, ‘buradan size hizmet veremiyoruz, kusura bakmayın’ cümlesini kesinlikle kullanamayız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat