Toros Üniversitesinden şehir içi atağı

Toros Üniversitesinden şehir içi atağı

Toros Üniversitesi Mersin tarihinin cazibe merkezlerinden birisi olan Uray Caddesi’ne hayat verecek projeyi hayata geçiriyor.

Toros Üniversitesinden şehir içi atağı
Bu içerik 3223 kez okundu.

Bir kent üniversitesi olarak dikkat çeken Toros Üniversitesi Mersin tarihinin önemli simgelerinden ve cazibe merkezlerinden birisi olan Uray Caddesi üzerinde bulunan Mersin Ortaokulu binasını restore ederek, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ni buraya taşıma kararı aldı. Restorasyon çalışmalarına başlayan üniversite yönetimi Mersin için büyük bir önem taşıyan caddenin canlanması adına birçok yapıyı restore ederek kente kazandıracak.

EĞİTİMİN KALBİ URAY CADDESİ’NDE ATACAK

Kent dokusunun halen korunduğu ender yerlerden birisi olan Uray Caddesi’nde bulunan tarihe sahip çıkma adına yola koyulan Toros Üniversitesi’ninMütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren kente sahip çıkan bu karar hakkında açıklamalarda bulundu. Kentin tarihi dokusunun Uray Caddesi’nde yaşamaya devam ettiğine dikkat çeken Özveren, bir kentin kimliğini oluşturanın o kentin mimarisi olduğunu söyledi. Mütevelli Heyet Başkanı Özveren, “Bir üniversitenin asli görevi eğitim ve öğretimin yanı sıra o kentin değerlerine de sahip çıkmaktır. Uray Caddesi de Mersinimiz için en değerli yerlerden birisidir. Bu cadde kentimize uzun yıllar yönetim binaları ve ticari merkezleriyle hizmet etmiş, içinde yaşattığı; hanlar, depolar, ticarethaneler ve gemi acenteleri gibi işletmelerin varlığı ile kentimizin ekonomisinin kalbininattığı bir yer olmuştur. Yıllarca ekonominin kalbinin attığı Uray Caddesi’nde şimdi eğitimin kalbi atacak. Öğrencilerimiz bu tarihi mekânlarda eğitim görerek kenti ve kentin estetiğini yakından tanıma şansına sahip olacak” dedi.

Mimarlık Fakültelerinin tarihi yapılar içerisinde bulunduğuna dikkat çeken Ali Özveren, “Dünyadaki köklü üniversitelere baktığınızda öğrencilerin tarihle iç içe yaşadığını, bulundukları kentin dokusunu yansıtan binalarda eğitim aldığını görürsünüz. Biz de üniversite olarak kentimize sahip çıkarak, öğrencilerimizin böylesi özgün bir mimariye sahip olan bir yapıda eğitim görmesini ve bu binanın zamana yenik düşmeyerek uzun yıllar daha Mersin’in simgelerinden birisi olması adına bu kararı verdik” dedi.

KENTİMİZE HİZMET GELECEĞİMİZE HİZMET ETMEK DEMEKTİR

“Eğitimin Ötesinde, Yaşamın İçinde” şiarı ile hareket eden Toros Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir özellikle mimarlık bölümünde öğrencilerin içerisindeki sanatsal kıvılcımları ortaya çıkarmayı hedeflediklerini ve bunu yapabilmenin en güzel yolunun da o öğrencileri sanatla, tarihle buluşturmak olduğuna dikkat çekti. Rektör Özdemir, “Uray caddesi Mersin’in tarihini içinde barındıran, her köşe başında özgün mimarisi ile dikkat çeken yapıları içinde barındıran önemli bir merkezdir. Mersin tarihine baktığınızda bu bölgenin uzun yıllar Mersin’e hizmet ettiğini görüyorsunuz. Böylesi önemli bir yerin yeniden canlanması adına bugüne kadar önemli çalışmalar ve projeler yapıldı.  Bilindiği üzere “Tarihe Gülümseyen Mersin” projesi kapsamındabirçok tarihi yapı Mersinimize kazandırılmıştı. Biz de Toros Üniversitesi olarak bu tarihi gün yüzüne çıkartma ve yaşatma adına önemli bir karar alarak Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültemizi buraya taşıma kararı aldık. Toros Üniversitesi’nin kuruluş amaçlarından birisi de bu kente hizmet etmektir. Biz bu proje ile kentimize hizmet ediyor, geleceğimiz olan genç nesilleri tarihimizle buluşturmayı hedefliyoruz.  Yüzyılı aşkın bir süre Mersin ve civarşehirlerin ekonomilerine yön veren Uray Caddesi’nde Toros Üniversitesi’nin yer alacak olması hem kentimiz için hem de üniversitemiz için önemli bir adımdır” şeklide konuştu.

MERSİN MUTFAGI URAY CADDESİ’NDE TANITILACAK

Mersin mutfağının tanıtılması adına da Uray Caddesi’nde girişimlerinin olduğunu müjdeleyen Rektör Özdemir en kısa zamanda Mersin’e gastronomi müzesi ve uygulama mutfağı kazandıracaklarını belirti. Prof. Dr. Özdemir, “ Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız anlaşma sonucunda % 70 ‘i tamamlanan Mersin Akdeniz Papaz Okulu’nu Restorasyon-Kirakarşılığında kiraladık. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültemizi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına yetiştirme adına Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımız yoğun bir caba harcıyor. Ayrıca Mersin’deki ilk rüştiye mektebi olan bugünkü Mersin Ortaokulu binasını da restore ederek Mersin’imize kazandıracağız. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa yürüttüğümüz bir proje kapsamında Rahibe Okulu’nu restore ederek kentimize bir gastronomi müzesi ve uygulama mutfağı kazandırmayıhedefliyoruz. Meslek Yüksekokulumuzun Aşçılık bölümü bu mutfakla birlikte kentimize çok önemli bir hizmet sunmuş olacak” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat