SİYASET
Giriş Tarihi : 13-01-2022 11:21   Güncelleme : 13-01-2022 11:21

24 Yıldır tutuklu hastaya kelepçe takılması meclise taşındı

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, 4 ay önce Tarsus cezaevinden Antalyaya sürgün edildiği öne sürülen hasta tutuklu Abdülhalim_Özdemir'in kelepçeli muayene edilmesini TBMM gündemine taşıdı.

24 Yıldır tutuklu hastaya kelepçe takılması meclise taşındı

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: “Tarsus Kapalı Cezaevi’nde 24 yıldır tutuklu olan ve 17 Eylül 2021 tarihinde Antalya Kapalı cezaevine sürgün edilen 45 yaşındaki Abdulhalim Özdemir’e Vertigo teşhisi konulmuştur. Abdülhalim Özdemir Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için iki kere sevk edilmesine rağmen tedavi olmadan cezaevine geri dönmüştür. Abdülhalim Özdemir’in ailesi, kelepçeli muayenenin ulusal ve uluslararası yasalarda insan hakkı ihlali olduğunu ve Abdülhalim Özdemir’in bir an önce kelepçe olmadan muayene edilmesini talep etmektedir.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

 

1) Abdülhalim Özdemir’in kelepçesiz muayene olması için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

2) Abdülhalim Özdemir hasta olmasına rağmen kelepçeli muayeneyi dayatan görevliler hakkında Bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?

3) Son yıllarda hasta tutukluların kelepçeli muayene edilmesi, cezaevleri idareleri tarafından uygulanmasına rağmen Bakanlığınızın kelepçeli muayeneyi engelleyememesinin nedenleri nelerdir?