Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
28 MAYIS Cumartesi 19:26
Advert

EYT’lilere destek için alanlara indiler

EYT’liler gasp edilen emeklilik hakkını istiyor...

SİYASET
Giriş Tarihi : 16-01-2022 06:26   Güncelleme : 16-01-2022 06:26
EYT’lilere destek için alanlara indiler

 Sayıları milyonları aşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) CHP ile birlikte alanlara inerek, iktidara “EYT’liler gasp edilen emeklilik hakkını istiyor” diye seslendiler.

Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, emeklilikte yaşa takılanların lütuf değil kazanılmış haklarını istediklerini söyledi. Emeklilikte Yaşa Takılanların, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takıldıklarını öne süren Aktay, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. CHP olarak mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına ‘Daha gençsin, emekli olamazsın’ diyor. Öte yandan işverenler ise ‘Sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘Sen yoksun’ diyor” dedi.

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanının, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva gördüğünü savunan Aktay, “EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. CHP olarak EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halka sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Mersin Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Sürücü ise, Türkiye’nin en büyük sosyal yarası olan EYT meselesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “öncelikli” gündeminde yer almıyor olması ve bunun da açıkça ifade edilebiliyor olmasının anlaşılır bir şey olmadığını söyleyerek, Ama gelin görün ki Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı iktidar tarafından görmezden gelindi. Gelmeye de devam ediyor. Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası biz EYT’Iilere kesilemez. Biz Milletiz. Hak olan hak sahibine kayıtsız ve şartsız şekilde teslim edilmelidir. Devlet millet için vardır. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, hep umut ettik. Mücadele verdik. Haklarımızı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Tüm Emekli-Sen Mersin Şubesi Geçici Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Karakuş da EYT’lilerin onurlu mücadelesinin yanında olduklarını söyleyerek, “Hemen hemen herkesin acı çektiğini görüyoruz. Türkiye’nin başına musallat olan bu beladan kurtulmak için, bu acılardan kurtulmak için herkesin topluca hareket etmesi gerekiyor. Buna çok ihtiyacımız var. Hep birlikte bir araya gelerek mücadelemizi büyütmeliyiz” diye konuştu.

Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Murat Doğan ise EYT’lilerin yaşadıkları sorunun bu ülkede yaşanan ve her gün artan sorunlardan biri olduğunu belirterek, “EYT’lilerin sorunu anayasaya aykırı olarak hayata geçirilmiştir. Emekliler bu ülkede ön görülen sürede çalışmış vergisini ödemiş, piminin yatırmış ve emekli olmak isteyenlerdir. Bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalı, 3600 ek gösterge gibi seçim malzemesi yapılamamalıdır. Hakları iade edilmeli ve insanca yaşanacak bir ücret sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak da emeklilerin tek sıkıntısının yaş değil aynı zamanda emekli olduklarında alacakları rakam da olduğunu söyledi. Akbudak “sistem o kadar garabet bir hale gelmiş ki, çalışmak isteyen arkadaşlarımız da zarara uğruyor, öncelikle bunların düzenlenmesi gerekiyor. EYT’lilerin her zaman yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise CHP’nin EYT’lileri mecliste sık sık dile getirdiğini ve kanun teklifleri verdiğini ancak AKP ve MHP tarafından reddedildiğini söyleyerek, “EYT’lilerin hakkının verilmesine iktidar ve ortağı sık sık engel oluyor. Eğer bugün iktidarda AKP varsa bu sorunu çözmek zorundadır. İktidar EYT’lilerin haklarını vermediği gibi emeklilerin de maaşlarını bir türlü iyileştirmiyor. Tek çare seçimdir. Biz CHP olarak EYT’lilerin sorununu çözmeye talibiz ve çözeceğiz. Sandık gelecek AKP diktatörlüğüne son vererek, halkın iktidarını kurarak yeniden sosyal hukuk devletini el ele kuracağız”  diye konuştu.

Vahap ŞehitoğluVahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022