SİYASET
Giriş Tarihi : 13-09-2017 14:16   Güncelleme : 13-09-2017 14:16

14 Aylık Ohal Dönemi 12 Eylül’ü Aratmıyor

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL dönemi binlerce kişinin işten atıldığına, onlarca gazetecinin tutuklandığına, çok sayıda dernek ve basın yayın organının kapatıldığına dikkat çekerek, “14 aylık OHAL dönemi 12 Eylül’ü aratmıyor. AKP hükümeti, OHAL dönemindeki birçok uygulamasıyla 12 Eylül’ü bile geride bıraktı” dedi.

14 Aylık Ohal Dönemi 12 Eylül’ü Aratmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu Eğitim-İş, Eğitim-Sen, SES ve Tüm Bel-Sen sendikalarının Mersin şubelerini ziyaret ederek sendika yöneticileri ve kamu emekçilerinin görüşlerini dinledi. Görüşmelerde sendika başkanları ve kamu emekçileri, Kanun Hükmünde Kararnameler yoluyla işten çıkarılan kamu emekçilerinin sıkıntılarına ve uğradıkları hukuksuzluklara dikkat çekti.  Kamu emekçileri, yıllarını FETÖ ile mücadeleye adamış, kamuoyunda solcu, demokrat kimliğiyle bilinen çok sayıda kamu emekçisinin, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını kaydetti. Eğitim emekçileri de, iktidarın siyasi hedefleri doğrultusunda müfredatın değiştirildiğine, öğretmenlerin ‘il emrine atama’ adı altında sürgün edildiğine dikkat çekti ve yeni eğitim yılının ihraçların, sürgünlerin, müfredat değişikliklerinin gölgesinde başladığını vurguladı.

 

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da CHP’nin düzenlediği Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı’na vurgu yaparak, “Bağımsız yargı önünde adil yargılanma hakkından çalışma hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğünden örgütlenme özgürlüğüne kadar birçok alanda hak ihlalleri yaşanıyor. Sayın Genel Başkanımız Adalet Yürüyüşü’nü bütün bu sorunlar karşısında hükümeti uyarmak için başlattı. Yurdun dört bir yanından milyonlarca insan bu yürüyüşe destek verdi. Çünkü Türkiye’de her alanda adaletsizlikler yaşandığını, insanların suçsuz yere işinden atıldığını, hapse atıldığını, adaletsizliğin, hukuksuzluğun en üst noktaya ulaştığını herkes biliyor, görüyor, yaşıyor” dedi.

 

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından yaşanan hukuksuzluklara, hak ihlallerine dikkat çeken Kuyucuoğlu, “12 Eylül bir askeri darbeydi, faşist bir darbeydi. O darbenin sosyal, siyasal, ekonomik yaşamımıza vurduğu darbeleri hep birlikte gördük. Toplu gözaltılar, işkenceler, fişlemeler, işten atmalar yaşandı. Aradan 36 sene geçti, FETÖ bir askeri darbeye kalkıştı. O darbe girişimini atlattık ancak OHAL ilan edilmesiyle bir sivil darbeyle karşılaştık. OHAL ilan edildiği günden bu yana 150 kişi işten atıldı. Tutuklu gazeteci sayısı, tutuklu öğrenci sayısı tarihimizin en yüksek sayısına ulaştı. Dernekler kapatıldı, gazeteler, televizyonlar, radyolar kapatıldı. Grevler yasaklandı. En basit basın açıklamaları bile yasaklandı.  Bu yönüyle 14 aylık OHAL dönemi 12 Eylül’ü aratmıyor. AKP hükümeti, OHAL dönemindeki birçok uygulamasıyla 12 Eylül’ü bile geride bıraktı” ifadelerini kullandı.

 

OHAL ilanının ardından, KHK yoluyla işten atılmış 900 kişinin dosyasını incelediğini söyleyen Kuyucuoğlu, “İşten atmalar nedeniyle binlerce insan mağdur edildi. Bunu görmezden gelemeyiz. Şimdi, işten atılanların durumunun görüşülmesi için bir komisyon kuruldu ama tek bir komisyon 150 bin kişinin başvurusunu nasıl değerlendirecek, değerlendirme kaç sene sürecek, o sürede bu insanlar ne yapacak? Bunların da düşünülmesi lazım. Bu noktada komisyonun hızlı bir şekilde çalışması lazım. Bunun için mecliste elimizden geleni yapıyoruz. Ancak şunu da vurgulamak lazım. Türkiye, yeniden demokratik, parlamenter sisteme geçmek zorunda. Demokratik, parlamenter sisteme dönemezsek, Türkiye’yi normalleştiremezsek bu adaletsizlikleri ortadan kaldıramayız. Onun için biz 2019 seçimlerini öncelikli hedef olarak görüyoruz. 2019’da yapılacak seçimlerden sonra Türkiye’nin yeniden parlamenter sisteme döneceğini, bu ara dönemi atlatacağını düşünüyorum” diye konuştu.