ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 19-09-2017 17:41

56 kişinin öldüğü, 3 polisin şehit olduğu Gaziantep DEAŞ saldırısı davası ertelendi

Gaziantep’te 2016 yılında DEAŞ terör örgütü tarafından bir kına gecesine düzenlenen canlı bomba saldırısında 56 kişinin ölümü, daha sonra düzenlenen operasyonda yine canlı bomba eylemi ile 3 özel harekat polisinin şehit olmasının ardından açılan ve güvenlik gerekçesiyle Kayseri’de görülen dava Ekim ayına ertelendi..

56 kişinin öldüğü, 3 polisin şehit olduğu Gaziantep DEAŞ saldırısı davası ertelendi
Gaziantep’te 2016 yılında DEAŞ terör örgütü tarafından bir kına gecesine düzenlenen canlı bomba saldırısında 56 kişinin ölümü, daha sonra düzenlenen operasyonda yine canlı bomba eylemi ile 3 özel harekat polisinin şehit olmasının ardından açılan ve güvenlik gerekçesiyle Kayseri’de görülen dava Ekim ayına ertelendi.
20 Ağustos 2016’da Gaziantep ili Beybahçe Mahallesi’nde bir kına gecesinde DEAŞ terör örgütü tarafından canlı bomba intihar saldırısında 40’ı çocuk 56 kişi ölürken, 44’ü çocuk 87 kişi de yaralanmıştı, 10 Ekim’de polis ekiplerinin DEAŞ’lılara yönelik yaptığı operasyonda DEAŞ’lı terörist üzerindeki intihar yeleğini patlattı, patlamada 3 özel harekat polisi şehit oldu, 9 polis ve 1’i çocuk 4 Suriyeli yaralandı. Gaziantep 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar hakkında ’anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ’kasten öldürme’, ’kasten öldürmeye teşebbüs etmek’, ’tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’ ve ’silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından dava açıldı. Yargıtay, güvenlik gerekçesiyle davanın Kayseri’de görülmesine karar verdi.

Gaziantep Barosu da davaya müdahil olmak istedi
Geniş güvenlik önlemleri altında, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklar Mehmet Ş.E., Enes Ç. ve Suriyeli Abdurrahman A. ile müşteki K.Y. ve avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu. Gaziantep’te tutuklu sanıklar Fadile C., Ali Ç., Mehmet Ç., Ahmet K., Hacı P, Hasan U., Mehmet K., Yunus S. ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmada hazır edildi. Gaziantep Barosu da davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurdu. Davanın öğleden sonraki görülen oturumunda tutuklu sanık Enes Ç., "Ben dayımın oğlu diğer sanık Yunus S. ile Ankara’dan kiraladığımız araç ile Gaziantep’e gittik. Tek amacımız gezip tozmaktı, Yunus da bir arkadaşının istediği parayı teslim alacaktı. Benim hiçbir terör örgütü ile ilgim alakam yok. Diğer sanıkların hiçbirini tanımıyorum. İki patlama ile ilgili hiçbir bilgim yok. Kimseyle buluşmadık, görüşmedik, bizi kullandılar, kandırdılar. Tahliyemi istiyorum" dedi.
Patlamada oğlu Orhan Y.’nin hayatını kaybettiği, kızı Ayşe Y.’nin de yaralandığı şikayetçi K.Y. ise, "Ben patlamanın olduğu gün köyümdeydim. 11 yaşındaki kızım yaralandı, oğlum öldü. Şikayetim devam ediyor" diye konuştu.
Mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına, SEGBİS ile katılan sanıkların diğer celse duruşma salonunda hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı 6 Ekim’e erteledi. Mahkeme ayrıca, Gaziantep Barosu ve İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi’nin müdahil olma taleplerini ise reddetti.