Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
08 AĞUSTOS 2022 - 04:47
0241

Çakma Gazeteci Ufuk Cavlı'nın bombasını Gaziantep’te patlattılar

Cavlı’nın projesi olan Mersin’de 33 güçlü kadın projesinde aldatıldıklarını öne süren Mersinli kadın kuruluşları ve kadınlar seslerini Gaziantep’te yayın yapan bir yerel gazeteden duyurdular.

ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 01-04-2022 00:14   Güncelleme : 01-04-2022 01:59
Çakma Gazeteci Ufuk Cavlı'nın bombasını Gaziantep’te patlattılar

Mersin’de 33 güçlü kadın projesi ile yola çıkan daha sonra bu projeyi başka illere de yayan Ufuk Cavlı, Gaziantep’te duvara tosladı. Mersinli Kadınlar Cavlı’nın rant sağlamak için kendilerini kullandığını, verilen sözlerinin hiç birini yerine getirmediğini Gaziantep’ten kamuoyuna açıkladılar.

GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr Beril Özlem Leylek, Gaziantep’e de uygulamaya konmak istenen projeyle ilgili sert açıklamalarıyla, Ufuk Cavlı’yı yerden yere vurdu.

Mersin’de projede yer alan Kadın kuruluşları ve bazı kadınlar, Cavlı’ya tepki gösteren Başkan Leylek’le bağlantı kurup, aynı şahıs tarafından kendilerine söylenen sözlerin yerine getirilmediğini, kandırıldıklarını iddia ettiler.

Başkan Leylek’in Mersin’li kadınları, kendisine anlatılanları gazetelere açıklamalarını isteyerek Gaziantep’te yayın yapan Gaziantep gazetesi yetkilileri ile bağlantı kurdurdu.

Cavlı’nın projesi olan Mersin’de 33 güçlü kadın projesinde aldatıldıklarını öne süren Mersinli kadın kuruluşları ve kadınlar seslerini Gaziantep’te yayın yapan bir yerel gazeteden duyurdular.

Mersinli Kadınların açıklamasına geniş yer verilen gazetede, Cavlı hakkında iddialar yutulur cinsten olmadığı da görüldü.

Askeriyeden çıkma, gazeteci geçinen, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulunda görevde verilen  Ufuk Cavlı, 33 güçlü kadın projesiyle Mersin’de kadınlar üzerinden sponsor firmalarından rant sağladığı da öne sürüldü.

Cavlı’nın bu proje için sponsorlardan ne kadar para topladığı, bu projeye sazan gibi dalan kişi ve kuruluşların ‘yılın çarpıcılığında’ nasıl bir açıklama yapacakları, kurumlarının kasasından ödedikleri paraların iadesini isteyip istemeyecekleri de merak konusu oldu.

Çakma gazeteci Ufuk Cavlı ile iilgili iddia ve suçlamaların yer aldığı gazetenin haberi aynen şöyle:

Mersin’den gelen müthiş iddialar

Gaziantep’ten 33 iş kadın belgeseli için inanılmaz bilgiler geldi

Her şey Gaziantep’te 33 iş insanı kadınların belgeselinin çekilmesiyle ile başladı. Mersin’in plakası 33 ile çıkılan yola, sonra Hatay ardından Gaziantep dahil edildi. Ancak Gaziantep ayağında işler değişti. GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr Beril Özlem Leylek ‘Gaziantep’in 33 güçlü kadını’ adlı belgesel yapımı hakkında sert açıklamalarda bulunmuş ve, “Gaziantep’in 33 güçlü kadını projesinde amacın ne olduğunu sorarak. “Nihai kullanıcıları kimdir? Kimlere faydalıdır? Her önüne gelen Gaziantep ismini kullanabilecek midir? Gaziantep ismi bir firmanın sponsorlar vasıtası ile kar amacı güderek reklam konusu yapılacağı bir isim midir?  Proje denilen yapı, şehrin dışından gelen bir grup yapımcının önce Mersin sonra Hatay da yapıldığı ifade edilen şehrin güçlü kadınlarının hikayelerini içeren bir belgeseldir. Tüm şehirleri içerecek olduğu söylenen bu yapının içinde, sadece bir şehrin tanıtımı söz konusu değildir, zira tüm şehirleri içermektedir. Yani Gaziantep adına bir menfaat söz konusu değildir” diye konuşmuştu.  Ardından belgeseli çeken Ufuk Cavlı bir açıklama yaptı ve her şeyin yasal olduğunu belirterek, bu belgeselin Gaziantep’te başarılı iş kadınların yer alacağını dile getirdi. 

Ancak sular durulmadı ve bu kez 33 iş kadınının startının verildiği Mersin’den çok ciddi iddialar geldi. 33 kadın içerisinde yer alan bazı kadınlar kandırıldıklarını ve kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, bu işin aslında sponsorlardan rant sağlamak için iş kadınlarının kullanıldığını ileri sürdü. Ardından sponsor oldukları söyleyen bazı iş kadınları gazetemize yazarak ilginç iddialarda bulundu. Uluslararası Kadın ve Girişimciler Derneği Başkanı(UKADER) Fatma Çakar, MERTA Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Aydoğan ile UGDD Proje Koordinatörü -Paralimbik Yelken Teknik Kurul Başkanı Aynur Olgaç, maddeler halinde gazetemize açıklama yaptı. Bu iddialara ayrıca 2 sponsor firma da katıldı ve bu belgeselin aslında Mersin’in plakası olduğu için 33 rakamının verildiğini ve Mersin ile sınırlı kalınacağını ancak daha sonra başka illerin de dahil edildiğini söylerken, iş kadınlarının bir çıkara alet edilmek istendiğini ve bunu ilk kez kendilerinin gördüğünü ileri sürdüler.  

Yapılan iddialara göre kendilerine vaat edilen hiçbir şeyin yerine gelmediğini, televizyon ve ulusal gazetelerde yayınlanmadığını, kendilerine bir muvafakatname imzalattırıldığı ancak imzaladıkları muvafakatname örneğinin verilmediğini, bunun da gelecekte aleyhlerinde kullanılabilecek belge niteliği taşıdığını ileri sürdüler. Bunun yanısıra bazı kadınlardan sponsor bulmalarının istendiği, hatta bazılarına sponsor buldukları takdirde prim verileceğinin söylendiği, odalar ve resmî kurumlardan destek sağlamalarının istendiğini belirterek, “Kişisel rant sağlamak adına, kadınların düşüncelerini, onurunu gururunu hiçe sayarak Kadın projesi yöneten belgeseli düzenleyen zat, birçok kadının hakkını gasp etmiş, kadın cümlesini ağzından düşürmeyerek prim yapmaya çalışmış ve bunu yapmaya devam etmektedir. Biz Mersinli kadınlar olarak, tüm kadınlarımızın bu konuda uyarılması gerektiğini düşünerek vicdani sorumlulukla nasıl kandırıldığımızı ve olanları bildirmeye karar vermiş bulunuyoruz” diye konuşarak bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ettiler 

İŞTE YAPILAN İDDİALAR 

Gaziantep 27 gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Ökkeş Özekşi  

GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Beril Özlem Leylek’ in görüşlerine yer verdiğiniz gazete haberinizi okuduk. Sayın Başkan’ın ne denli doğru söylediğinin en büyük ispatları bizleriz. Bizler Mersin 33 güçlü kadın belgeselinde yer alan kadınlarız. Hepimiz çok mağdur edildik. Bu yazıyı okuduktan sonra birçok aracılar ile Başkan Beril Hanıma ulaştık. Hepimiz durumlarımızı anlattık. Çok güçlü bir başkanınız var Gaziantep’te, hepimizi dinledi ve sizinle iletişimin kurulmasının daha sağlıklı olduğunu belirtti. Bu üst yazımız ile birlikte ekte ki beyanlarımızın yayınlanmasını sizden istirham ederiz. Aşağıda ismi unvanları ve ıslak imzaları olan kişiler olarak ekteki beyanın ortak açıklamamız olduğunu kabul eder ve yayınlama hakkını size verdiğimizi kabul ve beyan ederiz. Saygılarımızla  

1-Fatma Çakar: Uluslararası Kadın ve Girişimciler Derneği Başkanı(UKADER) -Mersin Dernekler Federasyonu Kadın Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı -Mersin Gücü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 29.03.2022  

2-Sultan Aydoğan: MERTA Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı -UKADER Başkan Yardımcısı 29.03.2022  

3-Aynur Olgaç: UGDD Proje Koordinatörü -Paralimbik Yelken Teknik Kurul Başkanı -UKADER Başkan Yardımcısı -Mersin Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Onursal Başkanı 29.03.2022 

GAZİANTEP27 GAZETESİNE BEYANIMIZDIR. 

-Çekimlerin bitmesinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen henüz tamamlanmamış videolarımız mevcuttur. 

-Proje kapsamında anlatılan önce en az 55 yerel kanalda daha sonra da ulusal kanallarda yayınlanacağı söylenen belgesel videolarımızın hiçbir yerel ve ulusal kanalda yayınlanmamıştır. 

-Her bir kadının hayat hikayesi yazılı olarak alınmış olup, bazı tv kanalları ve sanatçılar ile anlaşma sağlandığı (Bloomberg- Defne Samyeli, Barış Falay, Ceren Moray gibi) ve bu hayat hikayelerinin dizi ve sinemaya dönüştürüleceği ve hatta bu kadınlarında bu dizi ve sinemalarda rol alacağı söylenerek kadınlarımız kandırılmıştır. Tüm bunların whatsap yazışmaları bulunmaktadır. 

-Mersin’de her bir kadından 1.000,00 TL. Ödeme alınmış olup, hepimize albüm ve videolarımızın yer aldığı flash bellek teslim edilecekti. Ancak albümler 10-15 cm. Genişlikte birkaç fotoğrafın yer aldığı kalitesiz bir albüm olarak bir kısmımıza teslim edildi, ancak videolarımız teslim edilmemiştir. 

-Tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile birlikte, sponsorlara da ziyaret esnasında hediye edilen tüm plaketlerin ödemeleri kadınlar tarafından yapılmıştır. 

-Bütün kadınlarımıza sponsor bulması yönünde sözlü baskılarda bulunulmuş, sponsor bulanlardan övgüyle bahsedilirken bulamayanlar ise değersizleştirilme çabasına girerek kadınlar arasında rekabet yaratılmaya çalışılmıştır. Ayrıca kadınlarımız arasında gruplaşma sağlamış bazılarına sponsorluk karşılığında komisyon teklif edip, kimisinin parasını ödemiş, kiminin parasını ise ödememiştir. 

-Sponsorluğun ise hiçbir kriteri olmamıştır. Kurumun gücüne göre kiminden 3 bin, kiminden 5 bin, kiminden 20 bin gibi ne koparırsak kar mantığı ile kadınlarımızın ismi kullanılmış ve yüksek miktarlarda kazanç elde etmiştir. 

-Verilen vaatler içerisinde, toplantı, seminer, kariyer günleri düzenleneceği söylenmiş olup, tüm kadınlarımızın bu toplantılarda konuşmacı olarak yer alacağı söylenmiştir. Ancak hiçbir toplantı vs. Gerçekleşmemiştir. 

-Kadınlarımız arasında bazı arkadaşlarımızdan borç para almış, iade etmemiştir.  

-Her bir kadından el yazısı ile fotoğraf ve videolarının kullanılma izin yazısı almıştır, ancak kendisi hiçbir güvence ve sözleşme imzalamamıştır. 

-Tüm kadınlarımızın resimlerinin bilbordlarda görsellerinin asılacağı konusunda belediyeler ile anlaşma sağlamasına rağmen, Mersinli kadınlar ile ters düşünce Belediyeler ile görüşüp bunları iptal ettirmiştir. 

-Projeye binlerce kadının başvurduğunu söyleyerek, hem kamuoyunu hem de kadınları kandırmıştır. 

-Kişisel sorunları ve anlaşmazlıkları sebebi ile aramızdan 5-6 arkadaşımız uzaklaştırmış olup, bu kadınların yayınlanan videolarını dahi kaldırmış kadınlarımızı küçük düşürmüştür. 

-Hatay ilinden önce ADANA EN01 ve KIBRIS projeleri yapılacağını kamuoyu ile de paylaşmasına rağmen, en hızlı rant sağlayabileceği Hatay, Gaziantep ve Mardin gibi illeri öncelikli olarak tercih etmiştir.  

-Mersin li kadınlar arasında bir koordinatörler komisyonu oluşturmuştur. Hatay ve diğer illerdeki kadınları bu komisyon belirleyecekti. İzlenen yol hep şöyle olmuştur; ticaret odaları ve belediyelerde ilgili kişilerden isimler ve telefonlar alınarak, bunlar arasında kadınları kendisi seçmiştir. Ve yine bu kadınların birbirlerini arkadaşlarını vs. Tavsiye etmesi ile hızlıca seçilmiştir. 

-Mersin'den kadınlar ile Hatay da yer alan kurum ve kuruluşlara ve özel sektör firmalarını ziyaret etmiş, sponsor bulmamız için sürekli zorlanmışızdır. Sponsorluğu kabul ettiren bazı kişilere komisyon vaadinde bulunup sonrasında komisyon vermemiştir. Gruptan 2 arkadaşımız bu komisyon mevzu dolayısıyla kendisiyle yol almaya devam etmektedir. 

-Mersinli kadınları koordinatörlük adı altında görevlendirmiştir. Ancak bir pazar günü Hatay da düzenlenen Gala gecesine Mersinli kadınların katılmayacağını öğrendiğinde adeta çılgına dönüp rencide edici sözlerle, küçük düşürerek Hataylı kadınların WhatsApp  grubundan mersinli kadınları tek tek çıkarmıştır. Hataylı kadınlara ise bunlar sizi kıskanıyor gibi basit bir açıklama ile bizlerin o kadınlara karşı hep karalama yoluna gitmiştir. Oluşturduğu algı sebebiyle bir tek Hataylı kadın bizimle irtibata geçmemiştir. Ne oluyor sorun nedir diye soran dahi olmamıştır. 

-Kişisel rant sağlamak adına, kadınların düşüncelerini, onurunu gururunu hiçe sayarak Kadın projesi yöneten belgeseli düzenleyen zat birçok kadının hakkını gasp etmiş, kadın cümlesini ağzından düşürmeyerek prim yapmaya çalışmış ve bunu yapmaya devam etmektedir. Biz Mersinli kadınlar olarak, tüm kadınlarımızın bu konuda uyarılması gerektiğini düşünerek vicdani sorumlulukla nasıl kandırıldığımızı ve olanları bildirmeye karar vermiş bulunuyoruz. İlgili kadınlarımıza sevgi ve saygılarımızla… 

SPONSOR OLANLAR DA AÇIKLAMA GÖNDERDİ

Gaziantep 27 Gazetesi kurucusu Sayın Ökkeş Özekşi  

Öncelikle yaptığınız haber nedeniyle sizi tebrik ederim. Sonrasında şehirlerarası bize verdiği demeç ile güç olan GAGİKAD Başkanı Dr Beril Leylek’e büyük bir teşekkür borçluyuz.  Kendisine çok ulaşmak istedim ama görüşemedim. Sizin şehrinizi kurtarmış. Bu konuya parmak basıp gerçekleri söylediği için kendisini tebrik ederiz. Mersin 33 kadın projesine sponsor olmuş bir firma olarak bu projede olmaktan ve para yatırmaktan ilk başta gurur duymuştum. Bir yıl önce başlayan bu süreç ve sonrasında gelişenler çok üzücü ve yıkıcıdır. Çok pişmanız. Kadınlarımızın isminin kullanılmasından ve mağdur edilmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Şehrimizde bu konudan çok rahatsız. Bir sosyal görev olarak size bu beyanımı yolluyorum. Aynı hataya düşmeden firmaların şirketlerin odaların bunu bilmesini isterim. Devlet kurumları ve kadınların ismi ile reklam para toplanması ve bu paranın belirsiz miktarlarda olması ve para İLE neler yapıldığının açıklanmaması konunun önemli kısmıdır. Kadınlarımızdan aldığımız bilgi doğrultusunda maalesef bir düğün fotoğrafçısına video çektirilip basit bir YouTube kanalında yayınlamış, birçok kadının videosu bile çekilmemiş dizilerde ana haber programlarında yayınlanacak vaatlerde bulunmuş ama sözleşme içeriğinde hiçbiri yer almamış hukuksuz bir sözleşme ile kadınların hayat hikayeleri özelleri dizi yapılacak vaatleri ile toplandığı söylenmektedir. Biz kadınlarımızın örnek olması için sponsor olmuştuk. 1 yıl geçti maalesef durum budur. Konudan rahatsız olan şehir olarak rahatsızlığımıza ses olduğunuz için sizlere firmam adına teşekkür ederim. 

Sayın Ökkeş Özekşi 

Sizlere ve sanırım orda güçlü bir başkanınız varmış tanımıyorum çok teşekkür ediyorum. Sorumlu gazeteci kimliğiniz ile bu konuyu ortaya çıkarmanız çok değerlidir. Gerçeklerin en sonunda görülmesi bizi çok mutlu etti. 

33 güçlü kadın belgesel projesi öncelikle sadece mersin için yapılacak bir proje idi. 33 mersin plakasıdır. 33 kadının hayat hikayeleri dizi yapılacak dizi ulusal kanallarda yayınlanacak aileler içinde yer alacak gibi bir proje idi. Mersin de işin vaatlerin dışında yapılması nedeni ile çok büyük olaylar çıktı. O nedenle şehrimizin kadınları kandırıldı maalesef, bizler de o kadınlar var diye onların ricası ile onlar için sponsor olduk . Yanına her şehirde bir hanımı alarak sponsorluk için geziyor tek tek. İnsanların ilişkileri ve bağlantıları dostlukları kullanılıyor. Kadınlardan paralar alınıyor ve maalesef kadınlarda para karşılığı böyle bir oluşumda yer aldıklarının bilinmesini istemedikleri için ifşa etmiyor. Biz para vermedik ki diyorlar. Birçok kadının kendi firması sponsor oluyor ama söylenmiyor. Bu niteliksiz planda Gaziantep’in akıllı davranması hepimizi çok mutlu etti.  Emeğinize sağlık. Daha fazla insan rant için kullanılmasın. Kadın ismi para toplamak sponsor bulmak için kullanılmasın. Size ve Başkan hanıma doğruluğunuz için tekrar teşekkür ederim.  /  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

SON BİLGİ: Bu iddialara karşın belgeseli çeken firma yetkilileri açıklama yaptıkları takdirde gazete olarak bunu da yayınlayacağımızı beyan ederiz. GAZİANTEP27

1-052.jpg2-058.jpg3-044.jpg

Mersin’den gelen müthiş iddialar

https://www.gaziantep27.net/mersinden-gelen-muthis-iddialar-560635h.htm

Vahap ŞehitoğluVahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022