GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-09-2017 12:20   Güncelleme : 28-09-2017 12:20

Büyükşehir Belediyesi Şeffaf Olmalı

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başta ulaşım ve sahil düzenlemeleri projeleri olmak üzere gündemindeki projeler hakkında Mersin kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Şeffaf Olmalı

Kuyucuoğlu, “İlerde telafisi zor olacak, Mersin’e ek yükler, ek zahmetler getirecek hatalardan kaçmak ve kamunun kaynaklarının hakkaniyetli şekilde kullanıldığını göstermek için belediyenin şeffaf ve katılımcı olması gerekir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mezitli-Yenişehir sahil düzenlemesi, Okan Merzeci Bulvarı- Üniversite Caddesi katlı kavşağı ve yeni belediye hizmet binası projelerinde şeffaf ve katılımcı olması çağrısında bulundu.

Başta ulaşım alanında olmak üzere kent hayatını yakından ilgilendiren projelerin, kentin geleceğini etkileyeceğini kaydeden Kuyucuoğlu, “Belediyelerin hatalı, yanlış kararlarının kentlere nasıl pahalıya mal olduğunu, belediyelerin ben yaptım oldu anlayışıyla yaptıkları projelerin hem mali kayıplara, hem zaman ve enerji kayıplarına neden olduğunu geçmişte birçok kez gördük” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Mezitli-Yenişehir sahilinde yapmak istediği düzenlemeler ve Okan Merzeci Bulvarı-Üniversite Caddesi arasında kurulacak katlı kavşak projesi hakkında ne sivil toplum örgütlerinin bilgisi var, ne de ilgili meslek odalarının bilgisi var. Belediye Başkanı Sayın Kocamaz, Tulumba katlı kavşağı projesini hayata geçirmeden önce sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının görüşlerine başvurmuştu. Bu katılımcılık sayesinde Tulumba katlı kavşağı projesindeki hatalar konusunda uyarılar yaptık ama bir kısım hatalarda ısrar edildi ve proje revize edildi. Şimdi de battı çıktı projesi gündemde ama ilgili meslek odalarının, kamuoyunun bu projelerden haberi yok, bilgisi yok. Bu tür projelerde yapılacak hatalar, eksik bırakılacak unsurlar ya da hesaba katılmayan faktörler kentin gelecekteki on yılını, yirmi yılını olumsuz etkiler. Belediyenin, hem battı çıktı, katlı kavşak projesinde, hem sahil düzenlemeleri projesinde, hem de yeni hizmet binası projesinde şeffaf ve katılımcı olmasını bekliyoruz. Projelerin maliyetlerinden getirecekleri faydalara kadar her unsur kent halkıyla paylaşılmalıdır, uzman görüşleri alınmalıdır” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın seçim vaatleri arasında ‘Mersin’i birlikte yöneteceğiz’ sloganının da olduğunu hatırlatan Serdal Kuyucuoğlu, “Sayın Başkanı bu vaadini yerine getirmeye davet ediyorum. İlerde telafisi zor olacak, Mersin’e çözüm yerine çözümsüzlük getirecek hatalardan kaçmak ve kamunun kaynaklarının hakkaniyetli şekilde kullanıldığını göstermek için belediyenin şeffaf ve katılımcı olması gerekir” diye konuştu.