SİYASET
Giriş Tarihi : 04-10-2017 15:27   Güncelleme : 04-10-2017 15:27

Çamak; Şeftali Üreticisi Borç Erteleme Bekliyor

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Mersinli şeftali üreticilerinin meyve suyu fabrikalarına 30 kuruştan, tüccara 40 kuruştan şeftali satmak zorunda kaldığını ve hasat sezonunu borçla kapattığını belirterek, “Yöre köylülerimizin banka kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli” dedi. Çamak, meyve üreticilerinin tekelleşmiş piyasada korunabilmesi için konsantre meyve suyu ithalatının yasaklanmasını da önerdi.

Çamak; Şeftali Üreticisi Borç Erteleme Bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’de yeni yasama yılının ilk gününde Mersinli şeftali üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.

Çamak, “İki hafta önce Mersin'de şeftali üretiminin en fazla yapıldığı Tepeköy, Sarılar ve Kocayer köylerini ziyaret ettim. Buradaki üreticilerimiz isyan etmektedir. Meyve suyuna giden şeftali 30 kuruştan, sofralık şeftali ise 40 kuruştan satılmış.  Üreticilerimizin büyük kısmı hasat sezonunu zarar ederek, borçlanarak kapattı. Üreticilerimiz bunu tamamen tekelleşmeye bağlıyorlar” dedi.

 

Mersinli şeftali üreticilerinin hükümetten acil tedbirler beklediğini de kaydeden Çamak, “Tekelleşmenin önüne geçmek için tedbirler alınmalı. Üreticilerimizin banka borçları faizsiz olarak ertelenmeli. Bu yörenin özellikle iki yıldır belası olan Akdeniz meyve sineğiyle topyekûn ve etkin bir mücadele yürütülmeli. Konsantre meyve suyu ithalatına son verilmeli. Yaş meyvede kesinlikle taban fiyat belirlenmeli ve üreticilere teşvik verilmeli” ifadelerini kullandı.