SİYASET
Giriş Tarihi : 10-10-2017 20:08

Uşak Müftüsü’nden resmi nikah kıyma açıklaması

Uşak İl Müftüsü Eyüp Baldemir, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyle ilgili kendilerine henüz resmi bir bilginin ulaşmadığını ancak böyle bir görevin tebliğ edildiği takdirde en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacaklarını söyledi..

Uşak Müftüsü’nden resmi nikah kıyma açıklaması
Uşak İl Müftüsü Eyüp Baldemir, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyle ilgili kendilerine henüz resmi bir bilginin ulaşmadığını ancak böyle bir görevin tebliğ edildiği takdirde en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacaklarını söyledi.
Devletin resmi bir kuruluşu olduklarını ve tebliğ edilen görevi seve seve yapacaklarını belirten Müftü Baldemir, “Biz nikah müessesesine çok yabancı değiliz. Halkımızın yüzde 99’u Müslüman dini konularda da özellikle dini nikah konusunda çok hassastır. Bizim insanımız mutlaka dini nikah isterler. Biz zaten bunu gerek müftüler olarak gerekse din görevlileri olarak yerine getiriyoruz. Bunu bize resmi bir şekilde tebliğ ederlerse en güzel şekilde Allah’ın izniyle yerine getiririz. Ben herhangi bir sıkıntı, sakınca olacağı kanısında değilim” dedi.
Milletinin kendi özgür hür iradesiyle hareket etme imkânına sahip olduğunu kaydeden Baldemir, isteyenin müftülük ya da belediyelerde nikah kıydırabileceğine vurgu yaptı. Vatandaşların belediyede resmi nikâhı kıydırdıktan sonra yine müftülüğe gelerek dini nikah kıydırmak istediklerini dile getiren Müftü Baldemir, "Vatandaşlarımız belediyede nikahını kıydırdıktan sonra yine bize geliyorlar ve ’Dini nikah kıydırmak istiyoruz’ diyorlar. Biz de onlara resmi nikahınız var mı? Resmi nikahlarını bize ibraz ediyorlar biz de onların dini nikahlarını yerine getiriyoruz. Zaman zaman bunu düğün salonlarında yaptığımızda vaki çünkü biz kapı arkasında herhangi bir işlem yapmak istemiyoruz. Nikah zaten alenilik herkes tarafından bilinmesi demektir. Bu konuda da din adamları olarak hassasız çünkü nikah bizim dinimizde önem arz etmektedir. Kadına verilen değeri bizzat göstermektedir. Kadının bir takım hak ve hukukunun korumasıdır nikah, neslin korunmasıdır, miras hukukunun korunmasıdır. Bizde bu konularda hassasız. Biz bu nikahın üstesinden geleceğiz kanaatindeyim tabii ki bize tebliğ edilirse” şeklinde konuştu.