SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2017 12:45   Güncelleme : 09-01-2017 12:45

Milletvekili Çamak'tan Sosyologlara destek!

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Sağlık Bakanlığı’na sosyolog görev tanımının yapılması ve sağlık birimlerine sosyolog ataması yapılması çağrısında bulundu. Çamak, “Sağlık Bakanlığı’nın kadro planlamasında sosyologlar gözetilmemekte, daha da vahimi bu alan gereksiz bir alan olarak görülmektedir” dedi.

Milletvekili Çamak'tan Sosyologlara destek!

Sağlık Bakanlığı, en son 2012 yılında 330 sosyolog kadrosu açtı, aradan geçen 4 yıllık süre içinde yeni sosyolog kadrosu açmadı. Yurt genelinde yaklaşık 40 bin sosyoloji mezunu atama beklerken, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nda yeni dönem kadroları açıldı ancak sosyolog atamaları yine yapılmadı.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, atama bekleyen sosyologların sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Genel kurulda gündem dışı söz alan Çamak, “2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan sosyolog atamalarının üzerinden dört yıl geçmesine rağmen yeni atamalar yapılmamıştır. Kadro planlamasında sosyologlar gözetilmemekte daha da vahimi bu alan gereksiz bir alan olarak görülmektedir. Oysa tüm dünyada sağlık, eğitim, tarım, aile bu birçok alanda sosyolog görevlendirilmesi önemli ve işlevsel olarak görülmektedir. Özellikle eğitim ve sağlık hizmetlerinde sosyologlara kritik görevler düşmektedir. Böylesine önemli bir alanda üniversitelerimizden çok sayıda mezun çıkmasına rağmen neredeyse hiç istihdam yaratılmamaktadır. Bakanlığın sosyolog görev tanımını bir an önce yapması gerekmektedir” dedi.