Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
27 EYLÜL Salı 21:49
Advert

Piyasaların yönü

Geçen haftayı endeks aşağı yönlü kapattı ve hafta başı itibari ile aşırı satış yönünde hareketi alım görülse bile devam etmektedir.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 09:03
Piyasaların yönü

BIST100… Geçen haftayı endeks aşağı yönlü kapattı ve hafta başı itibari ile aşırı satış yönünde hareketi alım görülse bile devam etmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Erdoğan’ın Putin ile görüşmesi ve Şangay örgütüne üyelik sinyali vermesi, Avrupa ve NATO tarafında yaptırım gibi ülke riski barındırabilir. Ayrıca Yünanistan ile olan gerginlikler ve ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırması mevcut jeopolitik riskleri daha da artırmaktadır.

 

USDTRY… Güne 18.31 TL seviyelerinde başlayan kur, yukarı yönlü seyretmektedir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi ve jeopolitik risk olumsuz bir etkenler olmaya devam etmektedir. Gözle bugün gerçekeleşicek olan FED faiz kararında olacaktır.

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite yatay seyretmektedir. Sabah saatlerinde parite 18.26 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Bu risklerin üzerine ayrıca Rusya kaynaklı gübre krizi de gündemdedir. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. Almanya ÜFE’si yıllık bazda 45,8% ile yeni bir rekor kırdı. Hollanda mevcut yaşanan enerji krizi konusunda tavan fiyat uygulamasına gideceğini açıkladı.

 

XAUUSD… Global bazda artan jeopolitik gerilim, altını orta vade de tekrar yukarı yönlü ivmelendirmiştir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, Ukrayna-Rusya dışında olası jeopolitik riskler ve bunun global yansımaları bu ihtimali güçlendirmektedir.

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde gram altın da yatay seyrini sürdürmektedir. Rusya/Ukrayna bazlı gerilim halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 980 TL seviyelerini görmektedir.

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını orta vadeli devam ettirmektedir. ABD, stratejij rezervden 10 milyon varil petrol satacağını duyurdu.

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Endeks tarafında ise uzun süreli satış baskısı devam etmektedir. Mevcut küresel riskler önemini korumaktadır. Goldman ekonomistleri geçen haftalarda yayımladıkları bir raporda ABD büyüme beklentisini düşürdüklerini belirttiler.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR