GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2017 10:26   Güncelleme : 25-10-2017 10:26

Kuyucuoğlu, Havalimanı Projesinin Gecikmesi Riski Konusunda Uyardı

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Uluslararası Çukurova Havalimanı’nın altyapı ihale şartnamesine göre altyapı inşaatının Temmuz 2018’de tamamlanması gerektiğini belirterek, “Müteahhit firma havalimanı sahasında çalışıyor ama çalışmaların hızı yeterli değil. Bu hızla gidilirse altyapının tamamlanması 2-3 yıl sürer” dedi. Kuyucuoğlu, altyapı ihalesi ile üstyapı ihalesinin farklı olduğunu da vurgulayarak, “Havalimanının 2019’a yetişmesi için, altyapı işlerinin tamamlanması beklenmeden üstyapı ihalesine çıkılması lazım” dedi.

Kuyucuoğlu, Havalimanı Projesinin Gecikmesi Riski Konusunda Uyardı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ve CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk ile birlikte Uluslararası Çukurova Havalimanı sahasında incelemelerde bulundu.

Altyapı ihalesini üstlenen firmanın müşavirliğini yapan firmadan çalışmalar hakkında bilgi alan Serdal Kuyucuoğlu, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, havalimanı projesinin gecikme riskine karşı uyarılarda bulundu.

Kuyucuoğlu, “Çukurova Havalimanı’nın altyapı ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı. Bu üstyapı çalışması değil. Öncelikle bunu ayırt etmek lazım. Havalimanının üstyapı işleri örneğin terminal binası daha sonraki süreçte ihale edilecek” dedi.

Altyapı ihalesi şartnamesine göre, altyapı çalışmalarının Temmuz 2018’de tamamlanması gerektiğini kaydeden Kuyucuoğlu, “Sahada çok büyük bir faaliyet görmedik. Çalışmaların mutlaka hızlandırılması gerekiyor. Çalışmalar istenen hızda değil. Çukurova Havalimanı altyapı ihalesinin 225 milyon lira keşif bedeli var, bugüne kadar 8 milyon liralık hak ediş yapılmış. İhale süresinin bitmesine 10 ay var ama çalışmalar bu hızla sürerse altyapının tamamlanması 2-3 yıl sürer” uyarısında bulundu.

Havalimanı sahasındaki çalışmaların önünde DSİ’nin sulama kanalları ve köy mezarlığı gibi engellerinde olduğuna dikkat çeken Kuyucuoğlu, bu iki engelin kaldırılması için ilgili bakanlıkların ve Mersin Valiliği’nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Havalimanı projesinin üstyapı ihalesiyle ilgili uyarılarda da bulunan Serdal Kuyucuoğlu, “Havalimanının üstyapı ihalesinin bir an evvel yapılması gerekiyor. Üstyapı ihalesi için, altyapı çalışmalarının bitmesi gereken tarih olan Temmuz 2018 tarihi beklenirse gecikme olur. Mersin ve Tarsus kamuoyunun havalimanının gecikmesine artık tahammülü yoktur. Hükümetin taahhüdü olan havalimanı inşaatının bir an önce tamamlanması için takipçisi olacaklarını söyledi ve altyapı çalışmaları hızlandırılmalı, üstyapı ihalesine bir an evvel çıkılmalı ve Mersinlilerin yıllardır beklediği havalimanı hikâyesi artık mutlu sonla bitmeli” ifadelerini kullandı.