Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
29 OCAK Pazar 01:39

Başkan Soyer: “Geleceğin Türkiye’si yerelden şekillenecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyeleri Turizm Birimleri Destinasyon Yönetimi Çalıştayı’nın açılışına katıldı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 06-12-2022 17:42
Başkan Soyer: “Geleceğin Türkiye’si yerelden şekillenecek”

Büyükşehir Belediyeleri Turizm Birimleri buluşmasının üçüncüsü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başladı.

Çalıştayın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, CHP’li 11 büyükşehir belediyesinin turizm birimlerinde görevli müdür ve çalışanlar ile turizm sektörü temsilcileri katıldı.

 “Turizm küresel barışa da hizmet ediyor”

Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünyadaki krizler derinleşirken turizmin anlam ve değerinin giderek daha da anlaşılmaya başladığını söyledi.

Başkan Soyer, küresel barışı sürdürülebilir hale getirecek en önemli sektörün turizm olduğuna dikkat çekerek, “11 il Türkiye’deki turizm potansiyelinin yaklaşık yüzde 70’ine ev sahipliği yapıyor. Turizm öyle bir sektör ki sadece ticaret, ekonomik sektör değil. Aynı zamanda küresel barışa hizmet edecek bir çalışma turizm.” dedi.

“Geleceğin Türkiye’si yerelden şekillenecek”

İzmir Vakfı çatısı altında yürüttükleri çalışmaları ve Visitİzmir uygulamasından da bahseden Başkan Soyer, 11 ilin birbirine yakınlaşmasını sağlayacak bu çalıştayın önemini vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bugünkü toplantının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bizim birbirimizden öğrenecek, yararlanacak çok fazla başlık olduğunu düşünüyorum. Birbirimize ilham vermemiz, ilham almamız lazım. Yaratıcılığımızı daha çok kullanmak zorundayız. Farklı örnekleri, uygulamaları birbirimizden öğrenmek zorundayız. Geleceğin Türkiye’si yerelden şekillenecek. Bugün yerelde kuracağımız bu işbirliklerinin geleceğin Türkiye’sinde umutları büyüteceğini düşünüyorum.”

Karaçanta’dan Soyer’e teşekkür

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, 2022 yılı sonuna kadar 1,5 milyon turist beklendiğini dile getirerek, İzmir’in tanıtımı için yapılan çalışmaları anlattı.

Destekleri için Başkan Tunç Soyer’e teşekkür eden Karaçanta, Türkiye’de en çok kazının yapıldığı ilin İzmir olduğunu belirterek, “19 kazımız var. Başkanımızı özellikle teşekkür ediyorum. Kazılarımıza müthiş destek veriyor. Birinci Bakanlık, ikinci de Türkiye’de en fazla destek veren kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi. Çok teşekkür ediyorum, sağ olun başkanım.” şeklinde konuştu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Aydın, Antalya, Muğla, Mersin, Tekirdağ ve Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile turizm sektörlerinin paydaşları toplantıda katılımcı olarak yer alıyor. 11 ilin temsil edildiği 11 masada katılımcılarla uzmanlar toplantı yapacak. Çalıştay sonunda hazırlanacak rapor tüm katılımcılara ve sektör temsilcilerine iletilecek.

Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv