Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
29 OCAK Pazar 01:22

Uludağ Alan Başkanlığı hakkındaki teklif TBMM'de

Uludağ'da Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler TBMM Genel Kurulu'nda tamamlandı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 05:24
Uludağ Alan Başkanlığı hakkındaki teklif TBMM'de

ANKARA (İGFA TBMM Genel Kurulu'nda, Uludağ'ın korunması, geliştirilmesi, tanıtılması ve farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin Uludağ Alan Başkanlığında toplanmasını öngören Uludağ Alanı Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, gündeme getirilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, kanun teklifinin hazırlanma sürecinin yetersiz kaldığını savundu.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Uludağ Alan Başkanlığının, bölgede planlama yetkisine sahip birden fazla kurum olmasının yarattığı ağır bürokrasi nedeniyle, mevcut sorunların çözülmesine yönelik etkin ve hızlı bir planlama süreci gerçekleştireceğini söyledi. Uludağ Alan Başkanlığının kurulmasıyla alanın doğal sit koruma statülerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını vurgulayan Erbaş, ″Bu alanlarda yürürlükteki koruma mevzuatı ve ilke kararları geçerliliğini devam ettirecektir. Uludağ Alan Başkanlığı'nın kurulmasıyla alanın birinci ve ikinci derece doğal sit alanı statüsü de devam edecektir.″ ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Uludağ Milli Parkı'nda bir yetki karmaşası olmadığını belirterek, ″Gündeme getirilen ve güçlü yetkilerle donatılan bu kurum yerine Milli Parklar Genel Müdürlüğü Uludağ Milli Parkı bu yetkilerin önemli bir kısmı tarafından desteklenmiş olsaydı, Uludağ gelecek yüzyıllara, gelecek bin yıllara son derece sağlıklı bir biçimiyle aktarılabilirdi″ görüşünü savundu.

″ULUDAĞ, BURSAMIZIN GÖZBEBEĞİDİR″

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Uludağ alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi'nin yetki kullandığına dikkati çekti. Çavuşoğlu, yetkili birden fazla kurumun olmasının meydana getirdiği ağır bürokrasinin, mevcut sorunların çözülmesine yönelik etkin ve hızlı bir planlama sürecinin gerçekleştirilememesine neden olduğunu kaydederek, söz konusu alanda plansız ve kontrolsüz bir yapılaşma süreci yaşandığını vurguladı.

 

https://twitter.com/Hakan_cavusoglu/status/1615445590720249857
Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv