Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
02 ŞUBAT Perşembe 10:57

Küresel piyasalar

ABD’de bilanço dönemi devam ediyor. Dün ABD’nin önde gelen bankalarından Goldman Sachs 2022 yılı son çeyrek bilançosunu açıkladı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 09:00
Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? ABD’de bilanço dönemi devam ediyor. Dün ABD’nin önde gelen bankalarından Goldman Sachs 2022 yılı son çeyrek bilançosunu açıkladı. Goldman Sachs’ın net karı beklentilerin oldukça altında çeyreklik %69 azalışla 1.19 milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Net kardaki gerilemede yatırım bankacılığı gelirlerindeki azalış etkili oldu. Bugün ABD’de United Airlines’ın finansalları takip edilecek. S&P 500 endeksi %0,20 değer kaybederek 3.990,97 seviyesine gerilerken, Dow Jones endeksi açıklanan banka bilançolarınında etkisiyle %1,14 değer kaybetti. Nasdaq endeksi ise hafif yükselişle %0,14 değer kazandı.

Almanya’da Dax endeksi %0,35 değer kazanarak 15.187,07 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi %0,80 artışla 7.7077,16 puana yükseldi. İngiltere’de ise FTSE 100 endeksi %0,12 azalışla 7.851,03 seviyesine geriledi. Faiz beklentilerine hassasiyeti yüksek olan 2 yıllık tahvil faizleri %4,18 seviyesine yükseldi; 10 yıllık tahvil faizleri de %3,48 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 0,07 puan düşüşle 19,36 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika faiz kararı sonrasında karışık seyir takip ediliyor. BOJ, iki süren toplantının ardından politika faizini %-0,10 seviyesinde sabit bırakırken alınan karar oy birliği ile gerçekleşti.

BOJ, piyasalar tarafından yakından takip edilen getiri eğrisi kararında da değişikliğe gitmedi ve 10 yıl vadeli tahvili getirisini %0 olan hedefin +/- 50 bps hareket eşiğini devam ettirdi. Buna karşın BOJ, tahvil alımlarına devam edeceğini hatta ihtiyaç olması durumunda alımları esnetebileceğini belirtildi. BOJ, getiri eğrisini daha rahat kontrol edebilmek için ek bir adım da attı. Uzun vadeli tahvil faizleri tarafında faizler üzerindeki baskıyı azaltmak için 10 ve 5 yıllık vadelerde fon sağlayabileceği belirtildi. Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak karışık seyir takip ediliyor. Japonya Merkez Bankası kararı sonrasında Nikkei endeksi %2,43 artış gösterirken, Hang Seng %0,64, Kospi endeksinde ise %0,80 satıcılı seyir görülüyor. Hindistan Nifty 50 endeksinde ise %0,34 ile hafif yükseliş seyir hakim.

ABD vadeliler cephesinde ise, Japonya Merkez Bankası kararı sonrasında yatay pozitif seyir takip ediyoruz. Bugün ABD’de ÜFE verisi, perakende satışlar, sanayi üretimi ve FED’in Bej kitabı takip edilecek. Ayrıca, FED yetkililerinden Harker ve Bostic’in konuşmaları piyasaların odağında olacak. Euro Bölgesi’nde ise TÜFE (Final) verisi ve AMB Yetkilisi Villeroy’un açıklamalarını takip ediyor olacağız. Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işgücü istatistikleri, konut başlangıçları, inşaat izinleri ve Fed yetkililerinden Collins ve Brainard’ın konuşmaları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise yarın AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve AMB Aralık ayı toplantı tutanaklarını takip ediyor olacağız. Cuma günü ise Japonya Ulusal TÜFE ve Çin’in 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranlarına ilişkin kararları takip edilecek.

Dün piyasalarda neler oldu? BIST 100 endeksinde yükseliş devam ediyor. Güne temkinli seyrini sürdürerek %0,30 yükselişle 5.223,45 seviyesinden başlayan Borsa İstanbul, günü içi 5.338,93 seviyesini test ederken 5.315,03 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. BIST 100 endeksinin toplam işlem hacmi 124,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi %1,02 değer kazanırken, sanayi endeksi ise %1,50 değer kazandı. Bugün ne bekliyoruz? BoJ’un sıkılaşma yönünde adım atmaktan kaçınması sonrası küresel piyasalarda sakin seyir karşısında, BIST100 endeksi toparlanma eğilimini devam ettirerek başlangıç yapabilir. Yurt içinde bugün veri gündemi sakin seyredecek. Gelecek gündemde neler var? Yarın TCMB PPK toplantısı faiz kararı takip edilecek. Yılın ilk TCMB PPK toplantısında politika faizinin %9,00 seviyesinde sabit bırakılması bekleniyor. Kurul, geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiş olduğu Kasım ayı toplantısında politika faizini %10,5’ten %9’a indirmiş, Aralık ayında ise politika faizini sabit bırakmıştı.

Bugün açıklanacak ABD Aralık ayı ÜFE verileri öncesi, dün NY FED İmalat Endeksi -32,9 ile beklentilerin ötesinde kötü gelirken Dolar Endeksi tekrar 102 seviyesinin altına geriledi. ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi 4 bp artışla %3,54, Almanya 10 yıllık tahvil faizi 8 bp azalışla %2,09 seviyesinden günü tamamladı. Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi gün için 574 bp’a kadar yükselse de günü 564 seviyesinden tamamladı. Hazine eurobondlarında hafif satıcılı seyir izlendi ve Eylül 2033 vadeli Eurobond faizi 6 bp artışla %9,19 seviyesine yükseldi. Yurt içi piyasalarda Hazine ihalelerinin takip edildiği günde, BİST Kesin Alım Satım Pazarı işlem hacmi yaklaşık 4 milyar TL seviyesinde oluşurken, 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi 53 bp artışla %10,38, 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi ise 12 bp azalışla %10,20 seviyesinden günü tamamladı.

TL likidite tarafında TCMB 1 milyar TL’lik haftalık repo dönüşünü 20 milyar TL olarak yenilerken, APİ ile haftalık repo fonlama tutarı 131 milyar TL seviyesine yükseldi. Aynı gün valörlü swap 10,1 milyar TL ilave fonlama sağlamadı. Hazine dünkü tahvil /bono ihalelerinde, Aralık 2023 bonodan %10,74 yıllık bileşik faizle 911 milyon TL ve Aralık 2024 vadeli değişken faizli tahvilden ortalama %10,62 yıllık bileşik faizle 657milyon TL borçlandı. Ocak ayında 46,3 milyar TL’lik iftasına karşılık 55 milyar TL borçlanma hedefleyen Hazine, böylece bu haftaki ihraçlarda toplamda 26,9 milyar TL borçlanmış oldu. Hazine önümüzdeki haftaki ihalelerle birlikte Ocak ayı boçlanma programını tamamlayacak.

Fonlabüyüsün’de paya dayalı kitle fonlama kampanyası devam eden yapay zeka destekli Afara Kalıntı Pamuk Toplama Robotu Projesi, İSFA’dan (İslâmi Finans Danışmanlık) icazet alarak katılım finans ilke ve esaslarına uygun olduğunu belgeledi. Girişim sermayesinin erken evre yatırımlarına odaklı kısmını teşkil eden paya dayalı kitle fonlama, katılım esaslı yatırım araçlarına büyük benzerlikler taşıyor. Türkiye ve uluslarası patent başvurusu bulunan Afara Tarım Robotu Projesi’ne, bireysel ve kurumsal yatırımcılar, www.fonlabuyusun.com üzerinden tamamen dijital bir süreç ile yatırım yapabilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ocak ayı borçlanma programına bir bono ve bir tahvil ihalesiyle devam etti. Hazine 11 ay vadeli bononun ihalesinde 1,42 milyar TL teklife karşılık 486,1 milyon TL net satış gerçekleştirdi. 11 aylık bonoda basit faiz yüzde 10,69 olarak gerçekleşirken, bileşik faiz yüzde 10,74’te oluştu. 2 yıllık devlet tahvili ihalesinde teklif tutarı 935 milyon TL olurken teklife karşılık 481,6 milyon TL net satış yapıldı. Bakanlığın 2 yıllık devlet tahvili ihalesinde bileşik faiz yüzde 10,62 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde toplam konut satışları Aralık ayında yıllık bazda %8,2 azalış göstererek 207.963 adet seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle Temmuz ayından beri yıllık bazda yaşanan düşüş eğiliminin bu ay hızının azalarak devam ettiğini izliyoruz.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında toplam konut satışları 226.503 adet seviyesinde gerçekleşmişti. İpotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre %51,8 azalış görülürken, diğer konut satışlarında %2,7’lik artış görüldü. Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yönetimi ile metal iş kolunda örgütlü Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında ek zam talebiyle yapılan toplantı, anlaşmayla sonuçlandı. Buna göre, işçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 TL’ye çekilecek. Anlaşmayla elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 oldu. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'nda değişiklik öngörüyor. üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari ilişkilerden kaynaklanan ödemelerin sözleşmede öngörülen süre içinde yapılması esas olacak. Üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen tarım ve gıda ürünlerine ilişkin ödemelerin süresi; alacaklının küçük, borçlunun orta veya büyük ölçekli ya da alacaklının orta, borçlunun büyük ölçekli işletme olması durumunda 30, diğer durumlarda 45 günü geçemeyecek.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), bir yıl öncesine oranla iki kat artışla 2022'de tüm dünyada 900 milyondan fazla kişinin seyahat ettiğini, kovid-19 salgını öncesine göre kıyaslandığında turist sayısında yüzde 63'lük bir toparlanma olduğunu açıkladı. Raporda, dünyanın tüm bölgelerinde turist sayısında artış olduğu, yaklaşık 1,5 milyar ile rekor kırılan salgın öncesindeki (2019) dünyadaki turist sayısıyla kıyaslama yapıldığında 2022'de 900 milyon ile yüzde 63'lük bir toparlanma olduğu belirtildi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Davos'ta yaptığı konuşmada bu sene Kovid-19 vakalarının zirveyi gördüğünü, Çin ekonomisinde büyümenin pandemi öncesi seviyelere döneceğini belirtti. Liu Kovid-19 vakalarında zirvenin görüldüğünü ve tüketimle ilişkili sektörlerin normalleştiğini bildirdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bu yıl için küresel petrol talebine yönelik artış öngörüsünü sabit tuttu. OPEC'in aylık petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 220 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 770 bin varile ulaşması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın diplomasiden yana oldukları ancak Ukrayna ve Batı'nın buna karşı olduğu iddiasının tamamen yanlış olmadığını, çünkü Moskova'nın müzakereleri Kiev'in kaybettiği topraklardan vazgeçme koşuluna bağladığını, bunu da kabul etmenin imkansız olduğunu söyledi. ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) verimlilik raporunda, ABD'deki en büyük kayaç gazı bölgelerinden petrol üretiminin Şubat ayında günde yaklaşık 77.300 varil (bpd) artarak 9.38 milyon varil /gün rekor seviyesine yükseleceğini bildirdi. Petrol artışı, kuyu başına düşen üretkenlik ve petrol şirketlerinin üretim bütçelerini düşüren enflasyon nedeniyle hacimlerin daralmasıyla bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesi oldu.

ABD'li teknoloji şirketlerinden Microsoft'un çalışanlarının yaklaşık yüzde 5'ini işten çıkarmayı planladığı belirtildi. Haberde, 220 binden fazla kişiyi istihdam eden Microsoft'un işgücünü yaklaşık yüzde 5 azaltmayı planladığı, bunun yaklaşık 11 bin kişinin işten çıkarılması anlamına geldiği kaydedildi. İflas halindeki kripto borsası FTX Salı günü alacaklılara verdiği bir raporda, yaklaşık 415 milyon dolarlık kripto para biriminin bilgisayar korsanlığıyla çalındığını belirtti. FTX'in CEO'su, şirketin iflas başvurusunda bulunmasından bu yana uluslararası borsasından yaklaşık 323 milyon dolar ve ABD platformundan 90 milyon dolar çalındığını söyledi. FTX, açığın bir kısmını hack'lere bağladı ve 323 milyon dolarlık kriptonun FTX'in uluslararası hesabından hacklendiğini ve 11 Kasım'da iflas başvurusunda bulunduğundan beri ABD borsasından 90 milyon dolar hacklendiğini ifade etti.

Aselsan (ASELS, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu'nun 17 Ocak 2023 tarihli toplantısında; Şirketin 2 Milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının 10 Milyar TL'ye yükseltilmesine, kayıtlı sermaye tavan artırımı ve esas sözleşme değişikliği için Sermaye Piyasası Kurulu'na müracaat edilmesi ve diğer işlemlerin yerine getirilmesi hususlarında Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildi.

Gen İlaç (GENIL, Pozitif): "mRNA-1273 (Spikevax)" isimli Moderna COVID-19 aşısı ile ilgili olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na (TİTCK) 23.05.2022 tarihinde yapılan Acil Kullanım Onayı başvurusu, kurumun 17.01.2023 tarihli yazısı ile uygun bulundu. Ayrıca, söz konusu aşının Türkiye'deki ruhsatlandırma ve yurt dışı üretim yeri GMP denetim süreçlerinin yüksek öncelikli olarak değerlendirileceği de Kurum tarafından bildirildi.

Esenboğa Elektrik (ESEN, Pozitif): Şirketin Güneş Enerji Santralleri müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Kadifeteks Mensucat San. A.Ş. arasında" Kadifeteks Çatı Öztüketim Güneş Santrali" kurulumu için KDV hariç 3.213.000,00 USD bedelle sözleşme imzalanmıştı. Sözleşmeye konu ÇATI GÜNEŞ SANTRALİ tamamlanmış olup, TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.) kabulü yapıldı.

MLP Sağlık (MPARK, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 17.01.2023 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 79,55 TL – 82,75 TL (ağırlıklı ortalama 80,66 TL) fiyat aralığından toplam 39.669 TL nominal değerli MPARK payları geri alındı. Bu işlemlerle birlikte, 17.01.2023 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 8.172.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %3,9281'e ulaştı.

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Sonses tvSonses tv

Vahap Şehitoğlu

YORUMLAR
Sonses.tv