KÜLTÜR - SAN
Giriş Tarihi : 10-11-2017 11:03

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı Ankara’da düzenlenecek

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Türk Dil Kurumu (TDK) öncülüğünde başlatılan 2017 Türk Dili Yılı çalışmaları çerçevesinde 13-16 Kasım tarihleri arasında Ankara’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı” düzenlenecek..

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı Ankara’da düzenlenecek
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Türk Dil Kurumu (TDK) öncülüğünde başlatılan 2017 Türk Dili Yılı çalışmaları çerçevesinde 13-16 Kasım tarihleri arasında Ankara’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı” düzenlenecek.
AYK, TDK ve Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi iş birliğiyle 13-16 Kasım tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı”nda Türk dünyasının farklı köşelerinden gelecek uzmanlar Türkçe’yi her yönüyle ele alacak. Kurultayın ağ sayfasında yapılan açıklamada bilim, kültür, sanat, ekonomi, teknoloji gibi alanlarda kurulacak iş birliğinin ortak alfabe, dil ve terminolojiyle tesis edilebileceğine dikkat çekildi.
İsmail Gaspıralı’nın “dilde, fikirde, işte birlik” sözünün alt başlık olarak seçildiği kurultayda ortak dil Türkçe, lingua franca olarak Türkçe, bilişim ve iletişim dili olarak Türkçe’nin kullanımı, Türkçe’nin yazımı ve alfabe, eğitim dili Türkçe, dil politikaları ve Türkçe’nin kullanımı, globalleşme, Türk dünyası ve Türkçe, çeviri dili ve Türkçe, Türk dili araştırmalarının durumu, terim meselesi, ana dili ve yabancı dil olarak Türkçe’nin öğretimi, Türkçe’nin başka dillerle olan ilişkisi; devlet, bilim ve eğitim dili olarak Türkçe konuları ele alınacak.