GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2017 16:11

Prof. Dr. Törün, Atatürk’ün dünya barışına yaptığı katkıları anlattı

Adnan Menderes Üniversitesi, ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda düzenlenen törende ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, Atatürk’ün dünya barışına olan katkılarını anlattı..

Prof. Dr. Törün, Atatürk’ün dünya barışına yaptığı katkıları anlattı
Adnan Menderes Üniversitesi, ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda düzenlenen törende ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, Atatürk’ün dünya barışına olan katkılarını anlattı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin Türk Milletini derinden üzdüğünü ifade ederek Atatürk’ün, yaptığı yeniliklerle kısa bir sürede Türk Milletine çağ atlatmasıyla aramızda yaşamaya devam ettiğini söyledi. Yunanistan ile yıllarca savaşmasına rağmen Yunanistan başbakanı Venizelos’un 1934 yılında Atatürk’ü Nobel Barış Ödülüne aday göstermesini de anlatan Prof. Dr. Törün Özer, Atatürk’ün dünya barışına yaptığı katkıları vurguladı. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet eden Atatürk’ün manevi miras olarak bizlere bilim ve feni bıraktığını kaydeden Prof. Dr. Özer, “üniversite olarak bu bilim ve feni rehber edinmemiz gerekiyor” dedi.
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Törün Özer’in konuşmalarının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Musa Gümüş “Atatürk ve 10 Kasım” konulu sunum yaptı. Yrd. Doç. Dr. Gümüş yaptığı sunumda, Atatürk’ün yetiştiği dönemde herkesin ortak düşüncesinin devleti kurtarmak üzerine şekillendiğini vurgulayarak Atatürk’ün yetiştiği dönemin Atatürk’ün kişiliği üzerindeki etkilerini anlattı. Yrd. Doç. Dr. Gümüş, sürekli savaşlar ve alınan mağlubiyet şartları altında morali bozulan halkı Mustafa Kemal’in karizmatik liderliğinin, buhrandan çıkararak tekrar mücadele eder hale getirdiğini söyledi. Atatürk ilkeleri hakkında da bilgiler veren Gümüş, Atatürk ilkelerinin doğmalardan uzak olduğunu günümüzde geliştirilerek sürdürülebileceğini ifade etti.
Konuşmaların ardından program, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanı Esra Çetin yönetiminde Bağlamada Ali Mahsuni Seven, Piyanoda Emre Erşen, Ritim Sazda Sametcan Gökduman ve Solist Yudum Çiçek’in müzik dinletisi ile program sona erdi.
Anma törenine ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Törün Özer, fakülte dekanları, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.