GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-11-2017 09:10   Güncelleme : 22-11-2017 09:10

Soçi zirvesinin ayrıntıları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye'de yaşanan krize siyasi çözüm için bugün bir araya gelecek.

Soçi zirvesinin ayrıntıları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Soçi'de bir araya gelecek. 

Rusya'nın küçük liman şehri Soçi, Suriye'nin geleceği için önemli bir zirveye evsahipliği yapıyor. Burada Soçi'de serin bir hava liderleri bekliyor olacak ancak kritik zirvede sıcak gelişmelerin yaşanacağını şimdiden söylemek mümkün.

Üç ülkenin devlet başkanları Suriye'deki son gelişmeleri ele alacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre zirvede, Astana toplantıları sonucunda Suriye'de şiddetin azaltılması yönünde sağlanan ilerlemeler ve tesis edilen gerilimi azaltma bölgelerindeki faaliyetler ve Suriye’deki terör unsurlarıyla mücadele hususları değerlendirilecek.

Ayrıca, İnsani yardımların ulaştırılması ve Suriye'de siyasi çözüm yönünde BM Güvenlik Konseyi Kararı çerçevesindeki Cenevre sürecine üç garantör ülke tarafından yapılabilecek katkılar ele alınacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Soçi'de mevkidaşlarıyla 3'lü toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda askeri ve istihbari konular değerlendirilecek, sahadaki risklerin analizi yapıldı.

Bu iki toplantının ardından hazırlanan raporlar, liderlerin masasında olacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi Zirvesi sırasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ikili görüşme de gerçekleştirecek.