GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2017 09:21   Güncelleme : 18-01-2017 09:21

Hepsi gıcır gıcır duruyor!

Mersin Büyükşehir Belediyesince yasa gereği yerine getirilmesi zorunlu olan Gemilerden atık alınması ve atıkların kontrolünün yapılmadığı, kurulan tesislerin atıl vaziyette bırakıldığı iddia edildi.

Hepsi gıcır gıcır duruyor!

Gemilerden Atık Alınması Ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereği Mersin Büyükşehir Belediyesince Taşucu ve Çamlıbel yat limanına kurulan atık kabul tesislerinde malzemeler hiç kullanılmamış gibi pırıl pırıl duruyor. 

Yapılan araştırmada kurulan tesislerin kullanılmaması konusunda şu iddialara yer verildi:

"2015 yılında Çamlıbel Yat Limanında ve Taşucu Yat Limanı ve Feribot İskelesi için geçici atık depoları tesisi Denizcilik Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı özel sektöre verildi. 2015 yılı Aralık ayının son günlerinde her iki limanda yapılan geçici depolar eksikler tamamlanmamasına rağmen teslim alındı. Her iki limanda; Çamlıbel Yat Limanında ve Taşucu Yat Limanı ve Feribot İskelesi bulunan depolar bir gün olsun bile çalıştırılmadı, göstermelik olarak yapılmıştır ve yalnızca denetimler için yapılmıştır). Çamlıbel Yat Limanında Rıhtım 3 ile 4 arasında büyük bir adet atık yağ toplama tankı yerleştirildi . Belli bir süre o tank orada kaldı. Ama hiç kullanılmadı. Sonra aniden o depo yok oldu. Çalındı mı? Bilinmiyor.

Sintine Tankı ile pis su tankı ise MESKİ pompa istasyonunun güneyinde sabitlenmiştir. Bu depolar da teslim alındığı tarihten itibaren çalıştırılmamaktadır.

Gemilerden sintine ve pis su bir traktörle alınıyor. Bu traktör sıvı atıkları MESKİ’nin Pompa istasyonunun İnönü Caddesine taraf kısmında bulunan rögara basıyor. Yat Limanında hizmet alan ve gelen gemi ve deniz araçları atıklarını belediyeye teslim ediyor diye bir belge alıyorlar. Belgeyi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına(Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent HALİSDEMİR) bağlı Deniz Hizmetleri Şube Müdürlüğü (Deniz Hizmetleri Şube Müdürü Gökan ÖZTÜRK iki gündür atanmış- daha önce Sinan BAYRAKDAR müdürdü)veriyor.

Geçici atık deposuna toplanan atıklar sintine ve pis su(diğer atıklar zaten alınmamaktadır) işleme tabi tutulduktan sonra nihai bertaraf yapılması gerekiyor. Ama belediye aldığı atıkları ayrıştırma yapmadan direk MESKİ’nin kanalına döküyor. Gemilerden atık hiç yağ alınmıyor.

Hal böyle olunca neden kullanılmayan depolar için para harcandı. ? Neden çalıştırılmıyor? Sintine ile pis su neden karıştırılıyor? Parası ödenen atık tankı nereye kaldırıldı ve kim tarafından. Göstermelik geçici atık depoları için kaç para hibe edildi?

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Mavi kart sistemi çalışmalarını yasalara aykırı şekilde uygulamaktadır. Bazı gemiler limana bağlı olmadıkları halde limana bağlandığına dair işletme ile sözleşme yapıp belgeyi alıp gidiyorlar. Bağlama ücreti ödemeden, yalnızca atık alındı belgesi alıp (Sahil Güvenlik Kurumu denetiminde atık teslim belgesi olmazsa cezai işlem uygulanır) gidiyorlar. Bazı gemilerde atık vermeden belgeyi alıp gidiyorlar. Çalışmalar göstermelik."

Kamuoyu bu iddialar karşısında Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin yapacağı açıklamaları merak ediyor.