EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-02-2018 10:44

Üretici biber fiyatlarındaki yüzde 50’lik düşüşe çare arıyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde biber fiyatlarının yüzde 50 civarında düşmesi sebebiyle geniş katılımlı toplantı düzenlendi. Toplantıda biberin kalitesinin artması ve raf ömrünün uzatılması için çuval yerine kasa ile taşınması talebi tartışmalara sebep oldu. Bir çiftçi yanında getirdiği çuval dolusu biberi tepki amaçlı yere döktü..

Üretici biber fiyatlarındaki yüzde 50’lik düşüşe çare arıyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde biber fiyatlarının yüzde 50 civarında düşmesi sebebiyle geniş katılımlı toplantı düzenlendi. Toplantıda biberin kalitesinin artması ve raf ömrünün uzatılması için çuval yerine kasa ile taşınması talebi tartışmalara sebep oldu. Bir çiftçi yanında getirdiği çuval dolusu biberi tepki amaçlı yere döktü.
İlçede Bey-Kent Hali adı verilen Mavikent ve Beykonak Hallerinde gerçekleştirilen toplantıya Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Haller Daire Başkanı Muharrem Kavurgacı, Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KUM -SEK -DER) Başkanı Ahmet Kaya, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durduaş, Mavikent Komisyoncular Derneği Başkanı Faik Öncel, Beykonak Komisyoncular Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır, Finike Sahilkent Komisyoncular Derneği Başkanı Şükrü Açıkyürek, komisyoncular, tüccarlar ve üreticiler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Beykonak Komisyoncular Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır, geçtiğimiz yıla göre biber fiyatlarının düşük olmasının, hava sıcaklıklarının yüksek olması gibi birçok nedenden kaynaklandığını belirtti.

"Biberde kriz yaşıyoruz"
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, belediye başkanı olduğu 1999 yılından sonra Kumluca Merkez Toptancı Halinde domates piyasasında açık pazar sistemine geçtiklerini, buna bağlı olarak Kumluca Toptancı Haline çevre ilçelerden domates getirildiğini, bu yüzden Kumluca domatesinin Türkiye’de marka haline geldiğini savundu.
Başkan Çetinkaya, "Geçen yıl bu bölgede biber fiyatları tartışılmıyordu. Çünkü biber fiyatları beklediğimiz fiyatlarda satılıyordu. Bu yıl aynı tüccar, aynı komisyoncu, aynı üretici var. Ama biber beklediğimiz fiyatlardan satılmıyor. Yani biberde kriz yaşıyoruz. Gelin bu krizi fırsata çevirelim. Değişim gerçekleştirelim. Değişimin önünde engel olabilirsiniz. Ancak artık biber piyasasındaki sorunlar konuşulmaya başladı. Bu tartışılmaya başlamışsa değişim kaçınılmazdır. Siz engel olabilirsiniz. Ne olur. Değişim birkaç yıl ertelenebilir. Ama sonunda değişim gerçekleşir. Biz Kumluca Merkez Toptancı Halinde değişimi nasıl gerçekleştirdik. Büyük domates kasalarını daha küçük yani üstte biriken domateslerin alttaki domatesleri ezmediği kaslarla hale getirdik. İyi ürüne iyi ücretler belirlendi. Açık pazar dediğimiz olay buydu. Gelin aynı sistemi biberde de uygulayalım. Naylon çuvalda hale getirdiğiniz biberler eziliyor. Kalite düşüyor. Raf ömrü düşüyor. Bu yüzden düşük fiyatlarla satılıyor" dedi.
Üreticiler, Mayıs ayında bir toplamada 100 çuval biber hasat ettiklerini, 100 çuval biberi 500 kasanın aldığını, 500 kasayı depolayacak bir yerlerinin bile olmadığını ve bu yüzden kasa ile hale biber getiremeyeceklerini belirtti.

"Bu sistem mutlaka değişir"
Üreticilerin sıkıntılarına cevap veren Başkan Çetinkaya "Tamam kasadan vazgeçtik. Ama kaliteli ürüne yüksek fiyat verildiği sisteme geçelim. Toptancı halimizde biber için bir fiyat belirlensin, ancak kaliteli ürün hasat edenler için fark yazılsın. Bu sisteme var mısınız?" diye üreticilere teklif sundu. Ancak üreticiler buna karşı çıktı.
Başkan Çetinkaya, "Bakın arkadaşlar, hem ürünlerinizin para etmediğinden yakınıyorsunuz. Hem de her öneriye hayır diyorsunuz. O zaman aynı şekilde devam edelim. Ancak şunu unutmayın. Değişim tartışılmaya başlanmıştır. Bu böyle gitmez. Bu sistem mutlaka değişir" dedi.
Şahin Köse adındaki bir çiftçi ise naylon çuvala konulan biberin ezildiğini, kasaya konulması gerektiğini anlatırken çuvaldaki biberleri toplantı yapılan meydana döktü.
Toplantı net bir sonuca bağlanmadan sona erdi.
Kumluca halinde geçtiğimiz yıl 4,5 TL ile 5 TL civarında satılan biberler, bu yıl 1,80 TL ile 2,80 TL arasında satılıyor.