SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-02-2018 16:51   Güncelleme : 18-02-2018 16:51

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kişinin yaşadığı en çekilmez ağrıların başında diş ağrıları gelmektedir. Herkes bazı zamanlarda diş ağrıları ile karşı karşıya kalabilirler. Bazı diş ağrıları kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerken bazıları ise daha uzun vadelidir ve mutlakabir hekime görünmeyi gerektirmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birden çok nedeni bulunmakla beraber 20’lik diş ağrıları çok sık olarak karşımıza çıkan problemlerden birisidir.  Oluşan diş çürükleri, diş etinde meydana gelen iltihaplar, yanlış yapılan diş dolguları, dişler arasında bulunun boşluklarda yemek artıkları kalması gibi nedenler de diş ağrıları yaşanmasının sebepleri arasındadır. Daha çok yemek yedikten sonra ağrılarınızın şiddetlendiğini hissedebilirsiniz. Bunun nedeni ise dişlerinizin arasında ve varsa eğer diş çürüklerinizde kalan artıklardır.  Kalan yemek artıklarının meydana getirdiği asitler diş ağrılarınızı tetiklemektedir.  Bu gibi şikayetlerinizi azaltmanız için mutlaka yemeklerden sonra dişlerinizin temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.

   Diş ağrıları bazı rahatsızlıkların da oluşumuna neden olabilir. Örneğin 20’lik diş ağrıları, diş gıcırdatma gibi şikayetleri olan bireylerde bir süre sonra çene ağrıları da oluşur. Kulaklara kadar giden bu ağrılar göz ve şakak bölgelerine kadar vurarak şiddetli bir şekilde kendisini gösterebilir. Eğer çene bölgenizde kemik kayıpları mevcut ise bunun sonucunda da diş ağrıları görülme olasılığı yüksek bir ihtimaldir. Yapılan protez uygulamaları da bir süre sonra çene kemiklerinede aşınma yaparak ağrılara neden olur.?

  • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız ve kalan yemek artıklarını temizlemeniz ağrıların giderilmesinde yapacağınız en temel uygulamadır. Eğer dişlerinizi fırçalamak gibi bir imkanınız bulunmuyor diş ipi kullanarak diş temizliğinizi yapabilirsiniz.
  • Özellikle geceleri daha çok şiddetlenen diş ağrılarınızı azaltmanız için yüksek yastık kullanarak kan basıncından dolayı artan diş zonklamalarınızın önüne geçebilirsiniz.
  • Karanfil diş ağrılarının tedavisinde eski zamanlardan beri çok sık kullanılan bir yöntemdir. Karanfilin sinirleri uyuşturucu etkisi bulunmaktadır ve doğal bir anestezi kayanağıdır. Bir su bardağı sıcak su içerisine atacağınız 10-15 adet karanfili demlenmeye bırakınız. Elde edilen çayı ılıdıktan sonra gün içerisinde gargara şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra direk olarak da dişinizin üzerinde karanfili bekleterek rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • Nanenin de diş ağrıları üzerinde uyuşturucu etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Direk olarak ağrıyan dişinizin bulunduğu bölgede taze nane yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Eğer diş ağrınız çok şiddetli ve çiğneyemeyecek kadar ağrı çekiyorsanız bunun yerine bir su bardağı sıcak su içerisinde demlenmeye bırakarak çay şeklinde de içebilirsiniz.
  • Oksijen suyu bakterilen ölmesini sağlamakla kalmaz rahatsızlığın azalmasına da hız kazandırır. Oksijenli su çözeltisi yardımı ile ağzınızı çalkalayarak tükürünüz.  Ayrıca diş ağrısına bağlı gelişen ağız kokuları ve ateş gibi şikayetlerin de önlenmesini sağlayacaktır.
  • Ağrıyan dişinizin üzerine buz torbaları ile masaj yaparak da rahatlama sağlamanız mümkündür. Bir bezin içerisine koyacağınız buz küplerini 15 dakika boyunca ağrı çektiğiniz yanağınıza uygulayabilirsiniz. bir süre sonra sinirleriniz uyuşacaktır ve ağrınız azalacaktır.
  • İltihap kaynaklı bir ağrınız var ise sarımsak uygulayabilirsiniz. Ağrıların hafiflemesini sağlayan sarımsak bakterilere karşı da büyük bir koruma oluşturacaktır. Ezeceğinizi iki diş sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerinde bekleterek dah sonra tükürebilirsiniz.