GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-03-2018 11:52

Silifke’de kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi

Mersin’in Silifke ilçesinde zeytin ağacı ve meyve ağaçları budama kurslarına katılanlara sertifikaları dağıtıldı..

Silifke’de kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi
Mersin’in Silifke ilçesinde zeytin ağacı ve meyve ağaçları budama kurslarına katılanlara sertifikaları dağıtıldı.
Zeytin ağacı budama kursuna 37 erkek 3 bayan toplam 40 kursiyer, meyve ağaçlarını budama kursuna 45 kursiyer katıldı.
Kaymakam Şevket Cinbir başkanlığında düzenlenen sertifika dağıtım törenine Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Türkiye Muhtarlar Derneği Silifke Şube Başkanı Remzi Kır, daire amirleri, kurum müdürleri ve Bahçederesi mahallesi sakinleri katıldı.
Kaymakamı Şevket Cinbir, burada yaptığı konuşmada, "Çalışırken nasıl çalışacağımızı da bilerek çalışmaya ihtiyacımız var. Bu kursların da amacı budur. Eğer zeytin yetiştiriyorsak o ağacı nasıl budayacağımızı, o ağaçtan daha fazla nasıl verim alabileceğimizi öğrenmeye ihtiyacımız var. Terlerken doğru yolda terlemeye, emek sarf ederken boşa emek zarf eden değil, emeğinin karşılığını bulabilecek şekilde emek sarf etmeye, bunun için de bilgiye ihtiyaç var. Tecrübeden yararlanmaya ihtiyacımız var. Bizim mühendislerimiz de bu bilgi var. Mühendislerimizin bilgisi ile sizlerin alın terinizi çabanızı birleştirerek daha fazla üretmeye ihtiyacımız var. Ürettikçe zenginleşecek, zenginleştikçe güçlenecek ve daha güçlü bir Türkiye ‘yi inşa ederek dünyadaki mazlumların akan göz yaşlarını dindirecek, zalimlere de hadlerini bildireceğiz millet olarak” dedi.
Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ise, “Silifke’de sanayi de gelişiyor, turizm de gelişiyor ama en önemlisi geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Budama kursunun gelişime katkıda bulunduğunu da çok iyi biliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ise, kursa kendisinin de bir çiftçi olarak katıldığını belirterek, "Bizzat tüm çalışmaları takip ettim. Artık çiftçilerimiz kendi bahçelerinde iyi ve zamanında budama yapabilecekler. Böylelikle kaliteli ürün elde edeceklerdir. Günümüz kaliteli ürünü iyi paraya satma zamanıdır. Ben fideyi ektim tamam dersek boşa çalışmış oluruz. Zamanında ilaçlama, budama ve bakımla daha kaliteli ürünü yetiştirip ülke ekonomisine ve aile ekonomisine büyük katkı sağlayacağımızdan şüphem yok” diye konuştu.
Yapılan konuşmalar ve sertifika töreni sonrası konuklara Bahçederesi mahalle muhtarlığı ve vatandaşlar tarafından hazırlanan arabaşı ve keşkek ikramında bulunuldu.