SİYASET
Giriş Tarihi : 05-04-2018 05:56   Güncelleme : 05-04-2018 09:00

CHP' li Kuyucuoğlu Cezaevinde inceleme yaptı!

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasında, 6 aydır tutuklu olan eski Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk’ü cezaevinde ziyaret ettiğini bildirdi. Kuyucuoğlu,Tarsus Cezaevi’ndeki kadın ve çocuk tutukluların yaşam koşulları hakkında da hem tutuklulardan, hem cezaevi idarecilerinden bilgi alan Kuyucuoğlu, cezaevinde kapasitenin 2 katı tutuklu ve hükümlü olduğunu, yağmurlu günlerde cezaevini su bastığını, sağlıklı içme suyu sorununun çözülemediğini ileri sürdü.

CHP' li Kuyucuoğlu Cezaevinde inceleme yaptı!

Serdal Kuyucuoğlu, son zamanlarda hak ihlalleri iddialarıyla gündeme gelen Tarsus Cezaevi Kampüsü’nü ziyaret etti. Burada hem kadın ve çocuk tutuklularla hem de cezaevi idarecileriyle görüşen Kuyucuoğlu, geçtiğimiz ekim ayında tutuklanan ve 6 aydır cezaevinde bulunan eski Akdeniz Belediye Başkanı HDP’li Fazıl Türk’ü de unutmadı.

Kuyucuoğlu Cezaevi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında görüşlerini şöyle bildirdi:

"Adalet Bakanlığı’ndan izin alarak Tarsus Cezaevi’ni ziyaret ettim. Ziyaretimizde idareciler, infaz koruma memurları ve tutuklularla konuşarak durumları hakkında bilgi aldık. Cezaevinin yeni açılmış olması nedeniyle sistemin henüz tam oturmadığını, Türkiye’deki siyasi durum nedeniyle çok sayıda kişi tutuklandığı için Tarsus Cezaevi’nin alelacele açıldığını, bundan dolayı sıkıntılar yaşandığını tespit ettik. Yağmurlu günlerde cezaevi kampüsünü uzun süre su basması, 4-5 gün süren elektrik kesintileri, sağlıklı su bulunamadığı şikâyetleri iletildi. Kadın ve T Tipi cezaevine kapasitenin neredeyse 2 katı tutuklu ve hükümlü olduğu, koğuşlarda büyük sıkışıklık olduğu da tespit edildi. Sayısal yoğunluğa rağmen infaz koruma memuru sayısının az olmasının da aksaklıklara yol açtığı belirtildi. Tutuklularla yaptığımız görüşmelerde, davaların uzun süre açılmadığından, açılan davaların çok uzun sürdüğünden şikayet edildi. Yaşlı bir kadın tutuklu, davasının 8 sene sürdüğünü ve davanın hâlâ Yargıtay’da olduğunu ifade etti. Tutuklu ve hükümlülerin istedikleri televizyon kanalını izleyememeleri, istedikleri gazeteleri alamamaları da bir sorun olarak tarafımızca tespit edildi. 5 bin civarında tutuklu ve hükümlüğünün, 1200 personelin olduğu cezaevi kampüsüne ulaşımın zor olması, cezaevi etrafında ziyaretçilerin faydalanacağı sosyal olanaklar olmaması da tespit ettiğimiz sorunlar arasında. Bu sorunların ivedilikle çözülmesi gerekmektedir.”