GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2018 12:47

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 173. yılı törenle kutlandı

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 173. yılı Mersin’de düzenlenen törenle kutlandı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, "Polis teşkilatımız tarihi boyunca daima suçlu ve suçlularla mücadele etmiş, suçluların korkulu rüyası, kanunlara saygılı vatandaşlarımızın, mağdurların, ailelerin ve yardıma muhtaç olanlarında sığınacak limanı olmuştur" dedi..

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 173. yılı törenle kutlandı
Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 173. yılı Mersin’de düzenlenen törenle kutlandı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, "Polis teşkilatımız tarihi boyunca daima suçlu ve suçlularla mücadele etmiş, suçluların korkulu rüyası, kanunlara saygılı vatandaşlarımızın, mağdurların, ailelerin ve yardıma muhtaç olanlarında sığınacak limanı olmuştur" dedi.
Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, protokol üyeleri, emniyet personeli ve aileleri katıldı. İl Emniyet Müdürü Şahne’nin tören kıtasını selamlamasıyla başlayan törende, daha sonra Şahne ve Mersin Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Zafer Ağırkaya Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Tören, Kültür Merkezi’ndeki programla devam etti.

"Polis teşkilatımızın kurulduğu günden beri suçlu ve suçluların korkulu rüyası olmuştur"
Törende konuşan Vali Ali İhsan Su, Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, "Gerçekten kuruluşundan günümüze polis teşkilatımız, daima vatandaşımızın yanında vatandaşlarımızın can, mal, ırz ve güvenliğini koruyan ve bu uğurda her türlü mücadeleyi veren, yine vatanın bölünmez bütünlüğü için her türlü gayreti sarf eden, bu uğurda şehitler veren, gaziler veren bir teşkilatımız. Polis teşkilatımız tarihi boyunca daima suçlu ve suçlularla mücadele etmiş, suçluların korkulu rüyası, kanunlara saygılı vatandaşlarımızın, mağdurların, ailelerin ve yardıma muhtaç olanlarında sığınacak limanı olmuştur. Bundan sonrada bu böyle olmaya devam edecektir. Polis teşkilatımız kurulduğu günden bugüne kadar kendisini sürekli yenilemiş, sürekli değiştirmiştir. Bugün sahip olduğu personeliyle, yaptığı eğitimlerle, yine sahip olduğu teşkilatlarla çağımızın modern çağımızın bütün gereklerini yerine getirmiştir. Yine polis teşkilatımız bu donanımda hizmetlerini sürdürmektedir. Polis teşkilatımızın 173. Kuruluş yıl dönümünde ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olanlara uzun ömürler, sağlıklı yıllar diliyorum" diye konuştu.
İl Emniyet Müdürü Şahne ise polis teşkilatının bugüne dek huzurun inşası, asayişin temininde yaptığı çalışmalarla göz doldurduğunu vurgulayarak, "Bugünden sonrada şerefli mazisinden ve milletinden aldığı güçle hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, evrensel değerlere bağlı kalarak görev yapmaya devam edecektir. Nitekim 15 Temmuz’da ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de polis ve jandarma teşkilatımız, silahlı kuvvetlerimiz ve kahraman halkımız, anayasal düzeni, ülkemizin bekasını hedef alan ihanet şebekelerine karşı bir ve beraber olmuş, bu işgal girişimine karşı dimdik ayakta durmasını bilmiştir. Vatanın her bir karış toprağını kutsal gören, bayrağın dalgalandığı her yerde olan teşkilatımızın bu azmi karşısında suç alev topu olsa sönecektir. Bu anlamda Mersin halkının da teşkilatımızın yanında olmasından dolayı onlara teşekkür ediyorum. Halkımızın bize desteği sürdükçe yaptığımız çalışmalar daha çok artacak, bir kardeşlik şehri olan Mersin’de bu güzel ortam devam edecektir. Terör, narkotik ve asayiş suçlarında başta olmak üzere başlattığımız mücadele ve geldiğimiz noktada şehrimiz adına oluşturulan huzur ve güven ortamının haklı gururunu hep birlikte yaşamaktayız. Bu gururu yaşamamızda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Polislere de seslenen Şahne, “173 yıldır süren hizmet aşkımız, sizlerin halkıyla bütünleşerek her koşulda halkın huzur ve güvenliğini tehdit eden hiçbir harekete müsaade etmeyeceğinize inancım tam. Vazifenizi yaparken yegane beklentim ve talebim, hukukun üstünlüğüne, adalet duygusuna, devletin şefkatli kucağı olduğuna, insan hak ve hürriyetlerinin kutsallığına gölge düşürmemelisiniz. Sizleri suç ve suçluların önlenmesi noktasında yardıma muhtaçların yardımcısı olacaksınız. Şehrimizin huzuru için suç ve suçluların karşısında kararlı bir şekilde duracaksınız” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ardından ise sahneye çıkan 87 yaşındaki emekli polis Rıza Ziya Özgen, Arif Nihat Asya’nın ’Bayrak’ şiirini okudu. Duygu dolu anlar yaşanırken, şiirin ardından emekli polis Özgen, dakikalarda ayakta alkışlandı.Tören halk oyunları gösterisiyle sona erdi.