SİYASET
Giriş Tarihi : 11-04-2018 07:58   Güncelleme : 11-04-2018 07:58

CHP'li Aytuğ'dan,Cumhurbaşkanına yanıt!

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “bunlar şerrin temsilcisi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki göstererek 'Bizleri hedef göstermesi hiç yakışmaz. Bu durumu O’nu Cumhurbaşkanı olarak seçenler elbette değerlendireceklerdir'dedi.

CHP'li Aytuğ'dan,Cumhurbaşkanına yanıt!

CHP Mersin İl binasında bir basın toplantısı düzenleye Milletvekili Atıcı, kendisiyle ilgili Cumhurbaşkanının "CHP'nin bir tane milletvekili Mersin'de gösteri yapıyor. Ağzınla kuş tutsan avucunu yalarsın, neyin gösterisini yapıyorsun yahu. Bunların işi gücü bu. Bunların Türkiye'de dikili bir ağacı yok. Nerede hayırlı bir adım atıyorsan bunlar orada. Niye? Şerrin temsilcileri olması lazım ya. Bunlar şerrin temsilcisi.” sözlerini eleştirdi.

Atıcı,"Bir Cumhurbaşkanına mahalle ağzıyla konuşmak ve yalan söylemek yakışmaz.

Bir Cumhurbaşkanına “bunlar şerrin temsilcisi” diyerek bizleri hedef göstermesi hiç yakışmaz. Bu durumu O’nu Cumhurbaşkanı olarak seçenler elbette değerlendireceklerdir" dedi.

Mersin Milletvekili Atıcı, Cumhurbaşkanının açıklamalarına atıfta bulunarak;'Cumhurbaşkanı “daha ucuz” enerji elde edileceğini ifade ederek halkı yanıltmakta ve doğruyu söylememektedir' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı basın toplantısında şu konularada dikkat çekti:

"Şu anda elektriğin piyasa fiyatı 5 dolar sent civarındadır. Rusya ile yapılan anlaşmaya göre, Akkuyu Nükleer Santrali’nde üretilecek elektriğin yarısının Türkiye tarafından 15 yıl boyunca kilovatsaati 12,35 dolar sentten satın alınması zorunludur. Yani Ruslar ürettikleri elektriği şimdiki dolar kuruna göre piyasa fiyatının 2,5 katına bize satacaktır.

Ruslar, alım garantisi dışında kalan %50’lik miktarı kendisi veya enerji perakende tedarikçileri vasıtasıyla serbest elektrik piyasasında satabilecektir.

Ruslar 22 milyar dolara mal ettikleri nükleer santralden, üretilen elektriğin yarısını 15 yıllık alım garantisi ile bize sattıklarında yaklaşık 35 milyar dolar kazanç sağlayacaktır. Diğer yarısını da aynı fiyattan sattığını varsayarsak, sadece 15 yılda yaklaşık 70 milyar dolar kazanacaktır.

Anlaşmanın yapıldığı 2010 yılında dolar kuru 1.41 TL iken bugün 4 TL’yi aşmış durumda. Dolayısıyla nükleer santralin ucuz enerji getirdiği doğru değildir.

Cumhurbaşkanı nükleer enerji için “daha temiz ve gerçek anlamda çevreci” diyerek halkı yanıltmakta ve doğruları söylememektedir.

Nükleer santrallerde herhangi bir kaza olmasa da santral çevresinde yaşayan çocuklarda kan kanseri riskinin 2.2 kat arttığı Almanya’da yapılan araştırmalarda gösterilmiş ve dünyanın en prestiji dergilerinde birinde yayınlanmıştır.

Nükleer santralde kaza olması durumunda ise durum çok vahimdir. Çernobil`de sızıntı sırasında resmi rakamlara göre 4 bin, Fukuşima` da ise 1700 kişi kısa sürede ölmüştür. Greenpeace raporlarına göre ise kaza sonrasında sızıntıdan etkilenen 200 bin insan ölmüştür. Bu enerjinin neresi temiz ve çevrecidir. 

Ayrıca nükleer reaktörleri soğutmak için Akdeniz’den alınan su nedeniyle deniz suyu sıcaklığı 2-6 derece artacak ve denizde hiçbir canlı kalmayacaktır.

Bunları halka anlatmak şerrin değil halkın temsilcilerinin görevidir. Bu kadar kötülüğü bilerek bunları Mersin halkına reva görmenin ise neyin temsilciği olduğunu halkımız çok iyi bilecektir.

Ayrıca;

  1. Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı yoktur. Türkiye enerji ihtiyacını yenilenebilir doğal kaynaklardan elde edebilir.

Dünyada gelişmiş ülkeler artık nükleer enerji üretimine son vererek yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir.

Dünyada nükleer santrallerin toplam elektrik enerjisi üretiminde payı bugün %11 civarındadır. 1996’da bu oran %17,6’ydı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) 2050 tahminine göre nükleer santrallerin toplam elektrik enerjisi üretiminde payının %4,8 ile %12,1 arasında olacağı öngörülmektedir.

Geçtiğimiz ay, Portekiz elektrik enerjisi ihtiyacının tümünü yenilenebilir enerjiden karşıladı. Bununla da kalmadı fazlasını üretti.

Türkiye’de neden olmasın?

  1. Akkuyu Nükleer Santralı, bir ülke sınırları içinde bulunup da, sahibinin bir başka ülke olduğu “dünyanın ilk nükleer santrali”dir.

Rusya’ya doğalgaz-petrol açısından büyük oranda bağımlı olan Türkiye, Akkuyu Nükleer Santral Sahası’nı Rusya’nın kontrolüne süresiz, çok ciddi bir stratejik hata yaparak ve geleceğini teslim ederek, yeni bir “kapitülasyona” imza atmaktadır.

Ruslar, Akkuyu’da, adeta İncirlik gibi; “özerk” bir üs elde etmiş olacaktır.

Milli enerji, bağımsız enerji söylemleri bir AKP masalından öteye geçmemektedir.

Türk mühendislerin santralde çalışacağı, çok sayıda vatandaşın istihdam edileceği söylemleri doğru değildir.

Nükleer santralın inşası için, anlaşma gereği Rusya’dan kalifiye uzman işçiler ve personel getirilecek.

  1. Daha önce hiç denenmemiş bir teknoloji

Rus şirketi Rosatom Akkuyu Nükleer Santrali’nde daha önce hiç denenmemiş VVER-1200 model reaktörleri kullanacaktır. Türkiye, Rusya’nın deney tahtası konumuna düşmüştür. Modelin ilk örneklerinde çıkacak kaçınılmaz problemler-kazalar, Türkiye’ye pahalıya patlayacaktır.

VVER-1200 reaktörlere, dünyada sadece Rus TVEL Şirketi yakıt sağlayabilmektedir. Böylece Rusya’ya tam bir bağımlılık oluşacaktı.

  1. Fay hattına yakınlık ve deniz seviyesine yakınlık büyük risk oluşturuyor.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin 25 km. yakınından geçen Ecemiş Fay Hattı, şu anda aktif ve yüksek enerji birikimli bir hat olarak tehlikeli grupta. 1970’li yıllarda nükleer santral lisansı verilirken bu bölgedeki Ecemiş fay hattı henüz keşfedilmemişti.

2011 yılındaki Japonya’da 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından korkulan oldu ve hasar gören Fukushima Nükleer Santralinde radyasyon sızıntısı tespit edildi. Bugüne kadar “nükleer enerji en güvenli enerji kaynağıdır” tezine dayanak oluşturan tesislerdeki patlama büyük endişe yarattı.

  1. Nükleer atık Mersin’de depolanacak

Rusya ile yapılan nükleer santral sözleşmesinde nükleer atıkların akıbetine ilişkin bir düzenleme yok. 

Ruslar, 60 yıl sonra atıkları Mersin'de bırakıp, santralı söküp, arkalarına bile bakmadan çekip gidebilecekler."