Türk Sinemasında İlk Polisiye: Yılmaz Ali

30’lu senelerde bilinen meşhur gazeteci olan Ahmed Vâlâ Nureddin, bir diğer adı ile Vâ-Nû, Türk tarihinde ilk polisiye yazarıdır. Yılmaz Ali, Vâ-Nû kalemlerinde en çok okunan eserdir.

Türk Sinemasında İlk Polisiye: Yılmaz Ali
Türk Sinemasında İlk Polisiye: Yılmaz Ali Haber Merkezi
Bu içerik 1502 kez okundu.

İstanbul şehrinde bulunan Emniyet Merkezinde görev alan bir dedektifi anlatan bu eserde, o senelerde fazlaca takipçiler tarafınca takip edilmiştir. Yılmaz Ali, birçok sırlı yerlerde olmuş, karanlığın çöktüğü yerlerde işlenen cinayetleri çözmek için çeşitli sır perdelerini aralayarak macera dolu arayışa girmektedir. Ahmed Vâlâ Nureddin eseri olan Yılmaz Ali, Faruk Kenç’in yönetmeliğinde olan ikinci film için esinlendiği bu eser sayesinde Türk tarihinde ilk polisiye filmi Yılmaz Ali 1940 tarihinde sinemaya girmek için yapılır.

Bildiğiniz gibi o dönemlerden önce teknoloji olmadığından dolayı sessiz çekilirdi. Ancak Yılmaz Ali filmi öteki filmlere nazaran sesli bir şekilde çekilmektedir. Ancak bu filmin ardından Faruk Kenç, diğer filmi olan 1943 tarihinde çekilen Dertli Pınar filmi için ilk defa sessiz film çekerek dublaj eklentisi yapmış ve bu da Türk sinema tarihini baştan aşağıya değiştirmiştir.

O zamanlarda sesli film stüdyosu sadece İpek Film stüdyolarında bulunmaktaydı. Sesli çekimlerde oynayabilecek aktörler ise sadece Şehir Tiyatrosu’nda bulunuyordu. Ancak yapılan bu filmlerin masrafları filmden elde edilen gelire göre yüksek çıkınca Faruk Kenç farklı bir teknik deneyerek bu zararın önüne geçmiştir. Mecbur kalarak sessiz film yapmaya başlar ve sesi ise filmden sonra seslendirme olarak ekler. Bu yöntem sadece masrafı azaltmakla kalmayıp film çekimlerini de hızlandırmıştır.

Diğer yönetmenlerde bundan esinlenerek uzun süre boyunca bu şekilde film yapmışlardır. Ancak bu yöntem film çekilmesini basitleştirse de Yeşilçam zamanına gelindiğinde ise bu yöntem kârdan çok zarar olmaya başladı. Seri bir şekilde yönetmenler film üretmeye başlayın bu sefer sinema sektörünün kalitesi düştü ve zararlar daha da arttı.

Yılmaz Ali filmi, Amerikan polisiyelerine biraz benzetilerek pipo, fötr şapka ve özgüveni yüksek tavırların yanı sıra karizmatik gülüşü ile uzun yıllar boyunca sinema sektöründe düşmemiştir. Suç işleyenlerin kâbusu olan Yılmaz Ali, ayrıca Türk polisinin ne kadar güçlü ve bütün suçluları yakalayacak potansiyeli olduğunu da göstermektedir. Türk ve yabancı filmler ile ilgili tüm bilgiyi http://fishistanbul.com/ sitesi üzerinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://6oda.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 12 Nisan’da başlıyor
18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 12 Nisan’da başlıyor
Silifke Kızılay Şubesi olağan genel kurulu
Silifke Kızılay Şubesi olağan genel kurulu