Mersin'in gururu Dr. Onur Özbozkurt İspanya'da ders verdi!

Dr. Onur Başar Özbozkurt, Erasmus Ders Verme Hareketliliği Programı Kapsamında İspanya’nın Kuzeybatısında, Galisya Bölgesi’nde yer alan ve kökleri 1495 yılına dayanan tarihi Santiago de Compostela Üniversitesi’nde ders verdi.

Mersin'in gururu Dr. Onur Özbozkurt İspanya'da ders verdi!
Mersin'in gururu Dr. Onur Özbozkurt İspanya'da ders verdi! Vahap Şehitoğlu
Bu içerik 1463 kez okundu.

Küresel Jeopolitik ve önümüzdeki süreçteki küresel risk projeksiyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dr. Özbozkurt “2016 yılında gerçekleştirmiş olduğum kapsamlı politik risk çalışmasında, gelecek yıllarda siber saldırı tehdidinin farklı bir ifade ile yeni nesil terörizmin ülkeler ve işletmeler için artan oranda bir etkiye sebebiyet verebileceğini öngörmüştük. Nitekim Dünya Ekonomi Forumu gibi kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen Küresel Risk Raporları da bu öngörümüzü doğrular nitelikte. Dünya Ekonomi Forumu’nun yayınladığı en güncel Küresel Risk Raporları’nda siber saldırı tehdidi, iklim değişikliği kaynaklı şiddetli hava şartları ve doğal afetlerden sonra risk algılamalarında dünyayı bekleyen en büyük küresel tehditler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Son 5 yılda işletmelere karşı gerçekleştirilen siber saldırı sayısının ikiye katlanması da, yeni nesil terörizmin sadece bir bileşeninin işletmeler üzerindeki yıkıcı etkisini net bir kez daha ortaya koymakta. Yine, 2016 yılında tarafımdan gerçekleştirilen çalışmada, yeni nesil terörizmin özellikle ülkeler için kritik ve stratejik öneme sahip endüstri ve sektörler ile uluslararası işletmecilik faaliyeti gerçekleştiren Çok Uluslu İşletmeleri hedef aldığına vurgu yapmıştım. Güncel risk raporları da 2 sene öncesinde gerçekleştirmiş olduğum bu öngörüleri doğrular niteliktedir.

Dr. Özbozkurt, ayrıca bazı ülkelerin, kendi çıkarları doğrultusunda, bir taraf kazanırken diğer tarafından kaybettiği politikalarının politik ve ekonomik cepheleşmeleri artıracağını, küresel güçlerin bu politikaları benimsemek yerine özellikle iklim değişikliği ve boyut değiştiren ve çarpan etkisi ile yeni nesil terörizm gibi tehditlere karşı ortak bir duruş sergilemek durumunda olduğunu ifade ederken özellikle siber savaş ve saldırılar ile ilgili bir mutabakatın olmadığı uluslararası ortamda devletlerin de çatışma içerisine girebielceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

Diğer yandan, Bazı Ülke Risk Değerlendirme Kuruluşları’nın Türkiye ile ilgili maksatlı ve sürekli olarak olumsuz değerlendirmelerine de sert çıkan Özbozkurt, “Bazı Ülke Risk Değerlendirme Kuruluşları’nın, Türkiye gibi, küresel denklemin önemli bir dengesi ve aktörünü Küresel Riskler Sıralamasında gösterdiğini gördüm. Böylesine gerçeklikten uzak, taraflı ve maksatlı bir yaklaşım olamaz çünkü güçlü bir Türkiye’nin dünyaya politik istikrar ve birçok açıdan örnek olduğunu artık herkes biliyor” şeklinde konuştu.

 

dr. onur barış özbozkurt küresel jeopolitik ispanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Onur Basar Ozbozkurt     2018-05-21 Bu güzel başlık ve haber için sizlere ayrıca teşekkür eder, sevgilerimi, saygılarımı sunarım...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınıflar açık havaya taşındı
Sınıflar açık havaya taşındı
Fiesta Tutkunları iftarda bir araya geldi.
Fiesta Tutkunları iftarda bir araya geldi.