Davacıların Çokluğu Halinde Yargılama Vekalet Ücretine İlişkin Yargıtay Kararları

Davacıların çokluğu halinde yargılama vekalet ücretine ilişkin Yargıtay kararları incelendiği zaman bu tür davalarda avukatın menfaatinden ziyade dava açan kişilerin menfaatinin gözetildiği görülmektedir.

Davacıların Çokluğu Halinde Yargılama Vekalet Ücretine İlişkin Yargıtay Kararları
Davacıların Çokluğu Halinde Yargılama Vekalet Ücretine İlişkin Yargıtay Kararları Haber Merkezi
Bu içerik 1207 kez okundu.

Bir davayı açan 5 kişi ve her birinin sadece bir adet vekili varsa avukatın her bir kişiden ayrı ayrı vekalet ücreti alması söz konusu değildir. Toplam vekalet ücretinin beşe bölünmesi ile avukata verilecek olan para kişiler arasında paylaştırılmaktadır.

Borç davalarında da yine borçlunun lehine işlem gerçekleştirilmektedir. Davanın temyiz edilmesi durumunda dahi davacıların ödemesi gereken avukat tutarı sayılarına bölünmekte ve bu şekilde kişilerin ne kadar ödeme yapmaları gerektiği hakkında a fikir sahibi olmaktadır.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi bu noktada temel kaynaklardan bir tanesidir. Avukatların hangi noktada ücret talep edebileceği konusunda sınırları çizen ve belirlemeler yapan bu tebliğ Resmi Gazetede yayınlanmış bulunmaktadır.

Örnek Davalar Üzerinden İnceleme

Davacıların çokluğu halinde yargılama vekalet ücretine ilişkin Yargıtay kararları konusunda örnek davalara bakıldığı zaman şu kriterlerin dikkate alındığı görülmektedir;

  • Kişilerin hakkında açılan davanın reddedilmesi söz konusu olduğu zaman avukatlık ücretinin bölüştürülmesi doğr bulunmuştur.
  • Her bir davalıdan ayrı bir avukatlık ücretinin tahsil edilmesi davalara itirazların gelmesine sebep olmaktadır.
  • Yargıtay’a gelen davaların her birinde bu detaylar göz önünde bulundurularak Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi temel alınarak kişilerin avukatlık ücretini bölüştürmeleri çok daha mantıklı bulunmuştur.
  • Her bir davalının ayrı ayrı ücret ödemesine hükmedilen davalarda bulunan hükümler de bu şekilde reddedilmiştir.

Bu noktalara göz atıldığı zaman her bir davacıdan ayrı avukatlık ücreti tahsil edilmesi yerine tek bir avukatlık ücretinin davacılar arasında bölüştürülmesi daha hakkaniyetli bulunmuştur.

Kişilerin kararı temyiz edebilmeleri için bu gibi sağlam Yargıtay kararlarının ve örneklerinin elde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Gerekli başvuru yapılırken bu örneklerden misal verilerek mahkemelerin davacı aleyhine vermiş olduğu avukatlık ücreti hakkında itirazda bulunulabilir. Ücretlendirme konusunda hem Yargıtay kararları hem de baroların hazırlamış olduğu tarifelerin dikkate alınması gerekmektedir. Ancak bu tarife üzerinden avukatın dava takibinden ya da duruşmadan kaç lira kazanacağına karar verilmektedir.

Kaynak: http://derelihukuk.web.tr/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaz spor okullarına kayıtlar başladı
Yaz spor okullarına kayıtlar başladı
Denetimli Serbestlik yükümlülerine ‘Kariyer Eğitimi’ verildi
Denetimli Serbestlik yükümlülerine ‘Kariyer Eğitimi’ verildi