Bergama ABD'li Turistleri Ağırlıyor

İzmir ilçesi Bergama’ya bağlı olan Demircidere köyü, son yıllarda gelen turistler ile adından söz ettirmeyi bildi. Birçok ülkeden turist çeken bu şirin köy, özellikle ABD’li turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda.

Bergama ABD'li Turistleri Ağırlıyor
Bergama ABD'li Turistleri Ağırlıyor Haber Merkezi
Bu içerik 3166 kez okundu.

Türk Misafirperverliğini Gösteriyorlar

Türkiye’nin tarihi ilçelerinden birisi olan Bergama, her sene gelen turistler ile yüksek gelir elde eden bir yerleşim yeri olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda ise turizm şeklinin biraz değiştiğini görmekteyiz. Çünkü gelen turistler sadece Bergama çevresindeki tarihi yapıları ziyaret etmiyorlar. Aynı zamanda bölgede yer alan birçok köye giderek, insanların nasıl yaşadıklarını görüyorlar ve yörenin yemeklerinden tadıyorlar. Bu noktada Demircidere köyü, popüler bir hale geldi. Turist rehberleri, buraya yapmış oldukları programlar ile turistlerin farklı bir yaşama şahit olmalarını sağlıyorlar. Bu durumdan son derece memnun kalan köylüler ise yapmış oldukları yöresel eşyalar ile para kazanabiliyorlar.

Bu noktada turist kafileleri köye gelir gelmez, muhtar tarafından karşılanıyor. Yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken köylülerin yapmış olduğu sıcak tandır ekmeği, gelen turistlere ikram ediliyor. Yedikleri tandırdan çok memnun kalan turistleri, evlerinde ağırlayan köylüler; onlara kahvaltı ve farklı öğün yemekleri sunuyorlar. Bu şekilde para kazanan köylüler, bir nevi ticaret yapmış oluyorlar. Bugüne kadar tam 5 bin turisti ağırlayan köy, bundan sonra çok daha fazla turiste hitap etmek istiyorlar. Bu durumdan son derece memnun kalan köylüler, turistlerin de büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ediyorlar.

Yeni Kafileler Gelecek

Köye en büyük ilginin genellikle ABD’li turistlerden geldiğini söyleyen muhtar, önümüzdeki dönemlerde turizm acenteleri ile sözleşme yaparak, turist sayısını arttırmak istediklerini ifade etti. Buna göre köyün yeni hedefi, 8 bin kişilik bir kafileyi ağırlamak. Bunun için birçok ünlü acente ile görüştüklerini söyleyen muhtar, yakında anlaşmanın gerçekleşeceğini ifade etti. İstanbul’da yapılan anket çalışmaları ise köyün ciddi anlamda çok popüler olduğunu gösteriyor.

Buna göre turistler ve acenteler arasında gerçekleştirilen ankete göre, köy ilk 3 sıra içinde bulunuyor. Bundan dolayı çok büyük bir memnuniyet duyan köylüler, daha fazla turist için hazırlıklarını yapıyorlar. Bergamadan sonra Antalya şehrinde turistlere oldukça ilgi var. Antalya ile ilgili tüm genel bilgiyi http://antalyayazfestivali.com/ sitesinde görebilirsiniz.

Kaynak: http://albatroshavacilik.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus’ta PKK/KCK’nın sözde gençlik yapılanmasına operasyon
Tarsus’ta PKK/KCK’nın sözde gençlik yapılanmasına operasyon
Mersin’de Adalet Ormanı oluşturuldu
Mersin’de Adalet Ormanı oluşturuldu