Otel Değerleme Nedir?

Dünya genelinde otellerin değerlerinin anlaşılabilmesi için ekspertiz işlemleri gerçekleştirilir.

Otel Değerleme Nedir?
Otel Değerleme Nedir? Haber Merkezi
Bu içerik 1148 kez okundu.

Otel değerleme nedir?

Halk arasında ekspertiz olarak tanımlanan işlemlerin, oteller için yapılan halidir. (Kaynak: http://hotelselvi.web.tr/)

Otelin Değeri Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkullerin değeri, tamamen onlarca farklı unsurun göz önünde bulundurulmasına bağlı olarak belirlenen bir yapıya sahiptir. Eşyaların değerleri rahatlıkla belirlenebilir ve maliyetine de bağlı olarak fiyat tahmini yapılabilir. Otelde bu tahminin yapılabilmesi için profesyonellere ihtiyaç duyulur.

Tesislerin satışıyla ilgili işlemler veya aynı bölgede otel satın alınması, yaptırılması gibi süreçte ortalama değerler incelenir. Bir otelin kaç katlı olduğu, kullanılan inşaat malzemeleri, sağlamlığı gibi mimari özellikleri dahi beklenmedik bir şekilde otel değerleri için etkileyici unsurlardan olabiliyor.

Otele Özel Değerleme Çalışmaları

Otelin değerlemesinin yapılabilmesi için masa başı ve saha çalışmaları olacak şekilde iki farklı işlem yapısı bulunur. Saha çalışmalarında otel değerleme işlemleri direkt olarak tesisin bulunduğu bölge, çevresi, otelin fotoğraflanması, rakiplerin analizleri, Pazar araştırması gibi işlemler gerçekleştirilir. Otelle ilgili genel anlamda yapılabilecek tüm incelemeler yapılır ve elde edilen veriler, çevredeki otellerle karşılaştırılır.

Masa başında yapılacak olan değerleme işlemleri ise, otel yapısının direkt olarak değerinin ne olduğuna dair bir tespitine dayanır. Ortalama beş haftanın sonunda tüm işlemler gerçekleştirilmiş ve otelin değerinin ne kadar olduğunun karşılaştırmalar sonucunda tespit edilmesi sağlanabilir.

Otel Değerleme Nerede Kullanılır?

Otelin ekspertiz işlemlerinin yapılmış olması halinde özellikle birkaç alanda kullanılması ve geleceğiyle ilgili faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanıyor. Otel değerleme nedir? Herhangi bir otelin değerlendiği taktirde otellerle ilgili yatırımcıların, operatörlerin ve bankaların süreçle ilgili bilgi sahibi olması sağlanır. Özellikle yatırımcılar, bölgenin gelişmesi ve turizm açısından büyük adımlar atması için değerlemeleri dikkatli bir şekilde analiz eder.

Hangi otel türünün hangi dönemlerde ilgi gördüğü ve ne kadar müşteri çektiği, hizmetlerinin neler olduğu, değerinin ne kadar olduğu gibi konuları öğrenmesi için gereklidir. Otellerin genel yapısı hakkında bilgi sahibi olan yatırımcılar, Türkiye genelinde hangi bölgelerde kendi tesislerini kurmaları için detaylara dikkat ederler. Ne gibi kazanç sağlayabilecekleri hakkında da net bir görüşe ulaşmak için değerleme sürecinden yararlanırlar.

Kaynak: http://berkinhotel.web.tr/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor kursları gençleri bekliyor
Spor kursları gençleri bekliyor
Trafik kazasında hayatını kaybeden uzman çavuş  toprağa verildi
Trafik kazasında hayatını kaybeden uzman çavuş toprağa verildi