KÜLTÜR - SAN
Giriş Tarihi : 22-05-2018 21:36   Güncelleme : 22-05-2018 21:36

Otel Yenileme Maliyeti ve Otel Renovasyonu

Dünya genelinde otel yenileme maliyeti ve otel renovasyonu için oldukça yüksek miktarlar ayrılmaya devam ediliyor. Maliyetin yüksek olması, kazancın düşmesine yol açmıyor. Aksine, uzun vadede kazanılacak olan tutarın artış göstermesini sağlıyor.

Otel Yenileme Maliyeti ve Otel Renovasyonu

 

Yenilenmeler Kaç Yılda Yapılmalı?

Yenilenme işlemlerinin kaç yılda yapılması gerektiğiyle ilgili faaliyetler detaylı bir hale getirilmiştir. Softotelrenovasyonu ve hard otel renovasyonu olarak iki tipte yenileme yapısı bulunuyor. Gerçekleştirilecek olan değişimle birlikte otelin bir anda çehresi değişerek, müşterilerine verdiği hizmeti ön planda tutması da mümkün oluyor. Otellerdeki ilk yenilenme işlemlerinin 5. Yılda yapılması gerektiği vurgulanıyor. Ardından, 10. Yılını tamamlayan otellerin de mutlaka eksikleri göz önünde bulundurulması isteniyor.

Revonasyon Yapılmayan Otel Verileri

Renovasyon yapılmamasını kar olarak gören ve bu nedenle herhangi bir eşyanın yerini dahi değiştirmek ve yenisini koymak istemeyen oteller bulunuyor. Yıllar öncesinde çıkmış olan LCD televizyonlar yerine, odalarda halen tüplü televizyonlar bulunduran otelcilerin olması büyük tepki topluyor.

Birkaç yüz liralık yatırımla odanın kalitesini artırmaktan kaçınan ve ilk yapmış olduğu yatırımın üzerine yenisini yapmak istemeyen işletmeciler sektörde kaybolmaya mahkum alıyor. Yenilenen oteller hem çağa hem çevreye uyum sağlayarak, binlerce kişiye hitap etmeyi başarıyorlar.

Hard Renovasyon Nedir?

Neredeyse köklü sayılabilecek bir şekilde yenilenme riskini alabilecek olan oteller için hard renovasyon oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu sayede otel, 10. yılından sonra üzerindeki ölü toprağını atacak ve bir anda bölgenin temsilcilerinden bir tanesi haline gelecektir. Otel yenileme maliyeti ve otel renovasyonu ile ilgili faaliyetler incelendiğinde, verilerin özellikle köklü yenilenmenin çok daha yüksek maliyete neden olduğu görülüyor.

Konseptinizi değiştirebileceğiniz, yıldızınızı, temanızı, sezonluk hizmet süresini, otelin çevre koşullarına uygun hale getirilmesine uygun bir çalışma olarak tanımlanır. Daha uzun sürer fakat işlemler bittiğinde, bir süre önce orada bulunan otel ile arada çok büyük bir fark olur. Yenilenmiş ve konseptiyle müşterilerini etkileyecek şekilde değiştirilmiş oteller her zaman için önceki yapılarından daha dikkat çekici oluyor. Fiyat belirleme, müşterileri memnun etme gibi noktalarda dikkatli olan tesislerin kazancı da çok büyük oranda artış gösteriyor.

Kaynak: http://hotellara.web.tr/, http://www.alfabutikotel.com/