Şarap Üzümleri ve Türleri

Herkesin bildiği üzere dünya üzerinde bulunan gelmiş geçmiş en eski ve efsanevi alkollü içecekler arasında yer alan şarap kimleri kimleri eskitti bilemeyiz.

Şarap Üzümleri ve Türleri
Şarap Üzümleri ve Türleri Haber Merkezi
Bu içerik 1449 kez okundu.

Ama eskidikçe kendisinin güzelleştiğini gayet iyi bilmekteyiz. Şarap her zaman biz insanoğlunun alkole olan düşkünlüğünün en büyük sırdaşı olmuşturÜstelik kalitesi bazen tabaka sınıflandırmasını bile etkilemiştir. Bir sandalcının içtiği köpek öldüren ile bir iş adamının içtiği kırmızı veya rose şarap tabi ki bir değildir.

Öylesine derinlerden ve uzun yıllardan bu güne gelmiş şarap sizce hangi üzümlerden yapılmaktadır? Peki ya türleri? İşte bu yazımızda biraz buna değinecek ve siz değerli okuyucularımıza bu serüvenin başkahramanı olan üzüm ve çeşitlerini tanıtacağız.  Yüzyılları aşan bu serüvende rol almış tamı tamına kayıtlı 5000 üzüm çeşidi vardır. Renk, büyüklük ve şekil gibi karakteristik özelliklere haizdirler. İçerdiği su miktarı şeker miktarı olgunlaşma ve oluşabilecek biyolojik hastalıklar karşı dirençleri ile de farklılık gösterirler.

* V. vinifera muhtemelen, Kafkas Dağlarından elde edilmektedir ve bu bitki şarap üretimi için başlıca önemli bitkidir. Ayrıca dünyadaki şarap üretiminde halen daha  V. labrusca ve V. rotundifolia türleri Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda yetiştirilmektedir. Japonya'da V. Amurensis üretimi rapor edilmiş ve şarap üretiminde çeşitli ara tür olan melez bitkilerin kullanıldığı rapor edilmiştir. Dünyada şarap üretiminde V. vinifera çeşidinin seçilmesinin en büyük nedeni olgunlaşmada yüksek şeker içeriğine sahip olmasıdır. Fermantasyon için gerekli substratı sağlamasından dolayı, doğal şeker içeriği % 10 ve daha yüksek alkol içeriğine sahip şarap üretimi için yeterlidir. V. vinifera çeşidinin olgunlaşmış üzümlerinin asitliği şarap üretimi için de uygundur ve bu meyvenin asitliği % 1'den (tartarik asit cinsinden) daha düşük ve pH'sı da 3.1 ile 3.7 arasındadır

* V. labrusca ve V. Rotundifolia ismini alan  türleri nadiren %10 ve daha fazla alkol içeriğine sahip şarap üretmek için gerekli doğal şekeri içermektedirler ve ilave şeker genellikle gereklidir. Olgunluktaki asitliği son derece yüksektir, yani pH'sı düşüktür. V. labrusca ‘nın tadı metil antranilat'a ve diğer maddelere sahip olmasından dolayı tüketiciler tarafından çok fazla göz önüne alınmaktadır. Şarap konusunda daha detaylı bilgiyi http://duruwines.com/ sitesinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://cesareswinebar.com/  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaz spor okullarına kayıtlar başladı
Yaz spor okullarına kayıtlar başladı
Denetimli Serbestlik yükümlülerine ‘Kariyer Eğitimi’ verildi
Denetimli Serbestlik yükümlülerine ‘Kariyer Eğitimi’ verildi