Resmin Tarihçesi

Ne zaman ki kendimizi anlamaya çalıştık veya anlatmaya çalıştık işte o zaman atalarımız birer iletişim yolu olarak resim yapmayı ver bunlara anlamlar yüklemeye başladı.

Resmin Tarihçesi
Resmin Tarihçesi Haber Merkezi
Bu içerik 1064 kez okundu.

Hititlerden mayalara yunanlardan Bizanslara ta ki Osmanlıya kadar gelmiş geçmiş asırlar süren bir yolculuğun hikayesi aslında bu. Yüzyılları devirerek ve kendisinden hiçbir şey kaybetmeden sanatçıları tarafından sürekli evirilerek günümüze kadar ulaşmıştır.  Öyleki hatta yontma taş devrinden itibaren kucakladığımız bu sanat dalı sürekli ilerlemesini sürdürmüştür.

Antikçağ Resmi; Fransada bulunan Lascaux mağarasında hayvan figürleri ve av sahnelerinden oluşan çizimler günümüzden 40.000 yıl önce yapılmıştır. En eski resimler olarak kabul görmektedir.  Bir diğer eski resim ise ispanyada bulunan Alta miramağarasında bulunan hayvan ve renk desenleridir. Bu eserlere bizler Paleolitik çağdan kalma eserler diyoruz.

Eski Anadolu uygarlıklarında resim ise; M.Ö 10.000 yıllarında yapılmıştır. Ülkemizde bulunan Çatalhöyük aadı verilen kalıntılardan anlıyoruz. Sert kayalara kazınan veya fresk tekniği diye tabirlediğimiz teknikle yapılan resimlerdir.Hititler de ise kap kacak ve vazo aynı zaman da süsleme eşyaları üzerine yapılan resimler mevcuttur.

Eski Mısırda resim ise; tarih öncesi resimlerden sonra rastladığımız en eski resimlerdir. M.Ö 3,000 yıllarına kadar dayanan kadim kökleri vardır. Mısırlılar duvar resimlerine düşkünlükleri ile bilinmektedirler. Özellikle tercih ettiği noktalar tapınaklar ve mezarlar üzerine yaptıkları resimlerdir. Resim yapmak ve oluşturmak için kaya ve duvarların yüzünü kil ile kaplar öyle resim yaparlardı. Dinsel törenleri tanrılara olan inançları, savaşlar ve gündelik hayatları resim konularıydı.

Girit –Miken resimleri ise; M.Ö 300 yıllarına dayanmaktadır. Giritlerde resim sanatında çok renkli ve dekorasyonlu olması önemliydi. Teknik sırları ise hala çözülememektedir. Mezopotamya resmi ise M.Ö 2.500 lü yıllara uzanmaktadır. Figürler hareket ve ritim duygusunu çağrıştırmaktadır. İnsan figürleri ise sade bir biçimde işlenmiştir. Genelde savaş sahneleri ve gündelik yaşamlar konu edilmiştir. Eski Roma dönemi M.Ö 2.yy kadar uzanmaktadır. Çok çeşitlilik arz eden bu eserlerde natürmotlar ve portrelere çok sık rastlanmaktadır. Yunan Dönemi ise M.Ö 12 yy kadar uzanırken eski Meksika resmi veya orta Amerika resimleri M.Ö 1500 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Kaynak: http://albertbarcilon.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar’ın Atatürk konulu TORTEK atölyesi yoğun ilgi gördü
Toroslar’ın Atatürk konulu TORTEK atölyesi yoğun ilgi gördü
Erdemli’de yeni yol çalışmaları sürüyor
Erdemli’de yeni yol çalışmaları sürüyor