DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-05-2018 20:07

Putin: “TürkAkım projesi için Türk ortaklarımızla sürekli istişare ediyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım projesi konusunda “Türk ortaklarımızla sürekli istişare ediyoruz” dedi..

Putin: “TürkAkım projesi için Türk ortaklarımızla sürekli istişare ediyoruz”
Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım projesi konusunda “Türk ortaklarımızla sürekli istişare ediyoruz” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bulgaristan Devlet Başkanı Boyko Borisov ile yaptığı görüşmenin ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Bulgaristan ziyareti hakkında bilgi veren Putin, 2014 yılında iptal edilen ve Türk akımına yönelen yatırım için Bulgaristan’ın arzu etmesi halinde tekrar Belene Nükleer Güç Santrali çalışmalarına başlanabileceğini söyledi. Putin, Bulgaristan ile enerji projeleri için teminatlara ihtiyaç olduğunu belirterek Rusya’nın Bulgaristan ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Putin, "Bulgar tarafı bunu gayet iyi biliyor, büyük çaplı projeleri hayata geçirirken, öncelikle ya Bulgaristan hükümetinin ya da Avrupa Komisyonunun ilgili kararlarında devlet garantilerinde ifade edilecek olan tüm finansal garantilerin güvence altına alınması gerektiğini biliyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini hatırlatan Putin, “Projede Avrupa’ya uzanacak hattın rotasını Türk ortaklarımızla sürekli istişare ediyoruz. Bulgaristan da bu noktadaki alternatiflerden birisi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünkü telefon görüşmemizde bunu teyit etti. Türk ve Bulgar dostlarımızla bunun üzerinde somut olarak çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu. Putin ayrıca Erdoğan ile yaptığı görüşmede projenin Bulgaristan’a uzanmasına itiraz etmediğini aynı itirazın Bulgaristan’dan da gelmediğini söyledi.
TürkAkım doğalgaz boru hattı projesine göre Rus gazı Rusya üzerinden Türkiye’ye buradan da Avrupa’ya sevki yapılacak. Türk Akım doğalgaz boru hattı her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak. Projede ikinci hat ise Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden İtalya olarak değerlendiriliyor.