GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2017 14:13

Limonlu-Kumkuyu atıksu arıtma tesisi inşaat çalışmaları devam ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Akdeniz’in temizlenmesi yolunda çalışmalarını sürdürüyor..

Limonlu-Kumkuyu atıksu arıtma tesisi inşaat çalışmaları devam ediyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Akdeniz’in temizlenmesi yolunda çalışmalarını sürdürüyor.
Erdemli ilçesinde yapımı devam eden Limonlu-Kumkuyu Atıksu Arıtma tesisin birinci aşaması 2022 yılına kadar olan dönemi kapsayacak. Bu döneme kadar olan süreçte 38 bin 400 bin nüfusa hitap edecek tesiste günlük 6 bin 336 bin metreküp atıksu arıtılacak. 2022’den 2042 yılına kadar olacak ikinci aşamada ise 53 bin 300 nüfusa hitap edecek tesis günde 16 bin 500 metreküp atıksuyu temizleyecek. Tesisin bölgenin yerleşim yerlerinden toplanan atıksuların arıtılarak doğaya geri kazandırılması ve mevcut altyapının geliştirilmesi amacıyla hizmet vereceğinin altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “İnşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediği Erdemli’deki tesiste, ince ızgara kanalı, debi ölçüm savağı, havalandırmalı kum tutucu, havalandırma havuzları, çökeltim havuzları, çamur geri devir pompa istasyonu, çamur yoğunlaştırıcı, debimetre rögarı, İdari bina, İşletme binası, blower binası, bekçi binası üniteleri ile ileri biyolojik arıtmanın yapılabilmesini sağlayan ünitelerin betonarme imalatları yapılacak. Kurulacak sistemle birlikte bölge sınırları içerisindeki kanalizasyon sisteminin bağlanacağı tesiste, günlük tüketim sonucunda oluşan evsel nitelikli atık sular çevreye zarar vermeden kanalizasyon sistemi ve terfi pompa istasyonlarıyla toplanarak arıtılacak. Tesisin tamamlanması ile birlikte Erdemli ilçesindeki atıksuları çevreye zararlı unsur olmaktan çıkacaktır. Tesis 2017 yılı sonunda tamamlanması öngörülmektedir" dedi.
Kocamaz, yaklaşık 300 bin kişiye hizmet veren Anamur ve Bozyazı atıksu arıtma tesislerinin yapımını tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını ifade etti. Kocamaz, ayrıca rehabilitasyon, kapasite artımı çalışmaları tamamlanan Kargıpınarı, Atakent atıksu arıtma tesisleri ve inşaatı tamamlanan Mut atıksu arıtma tesisi ile inşaatı devam eden Kızkalesi, Limonlu-Kumkuyu atıksu arıtma tesisleri ve Mezitli atıksu arıtma tesisi ile yaklaşık 575 bin kişilik nüfusa hizmet vereceklerini söyledi. Mezitli arıtma tesisi inşaatının da halen sürdüğünü, arıtma tesisinin tamamlandığında derin deniz deşarjı ile entegre bir yapı ile çalışacağı bilgisini veren Kocamaz, bu sayede deniz temizlemesine ihtiyaç duyulmayacağını vurguladı. Kocamaz, batı havzası kollektör hattının tamamlandığını vurgulayarak, o bölgedeki atık suların alınarak atıksu arıtma tesisine deşarjının sağlanması çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Aydıncık atıksu arıtma tesisi ile Tömük Mahallesi atıksu arıtma tesisi yapımının programlarında olduğunu kaydeden Kocamaz, Yenice, mara mahallelerinde ve Çamlıyayla ilçesinde atıksu arıtma tesislerinin yapımı için proje çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.