GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2018 16:58   Güncelleme : 13-06-2018 20:39

MESKİ, abonelerin borcunu yeniden düzenliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, ’7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun’ kapsamında su borcu bulunan abonelerin borçlarını yeniden düzenliyor..

MESKİ, abonelerin borcunu yeniden düzenliyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, ’7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun’ kapsamında su borcu bulunan abonelerin borçlarını yeniden düzenliyor.
MESKİ’den yapılan açıklamada, 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında, abonelerin MESKİ’ye olan 31 Mart 2018 tarihinden önce tahakkuk etmiş borçlarını yapılandırabilecekleri belirtildi.
Konuyla ilgili MESKİ’den yapılan açıklamada, "Abonelerimizin su borçlarını ödemelerinde büyük kolaylık getiren bu düzenlemede, ödemeleri peşin yapmaları halinde feri alacaklar yerine ’Yİ-ÜFE’ aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacaktır. Yasa ile vade tarihi 31 Mart 2018 ve öncesi olan tüm gecikmiş borçlar yapılandırılabilecek, peşin ödemelerde gecikme zammı yerine hesaplanan yurtiçi ÜFE oranında yüzde 90 indirim yapılacaktır. Taksitler halinde ödemek isteyenlerin ise 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri gerekiyor. Yapılandırılan borçların faizleri silinerek, taksit süresine göre hesaplanan yurt içi üretici fiyat endeksi aylık değişim oranları ile bulunacak tutar ikişer aylık dönemler halinde ödenecektir. Abonelerimiz borçlarının yapılandırılmasından faydalanabilmek için en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar MESKİ Genel Müdürlüğümüz ve şubelerimize başvuru yapabilirler" denildi.