Hızlı tren projeleri otobüs fiyatlarını düşürür mü

Ülkemizde şehirlerarası yolculuklarda farklı ulaşım araçları kullanılarak yolculuk yapmak mümkündür.

Hızlı tren projeleri otobüs fiyatlarını düşürür mü
Hızlı tren projeleri otobüs fiyatlarını düşürür mü Haber Merkezi
Bu içerik 1242 kez okundu.

 Bu yolculuk araçları arasında çok eskiden beri kullanılan tren, otobüs, uçak bulunurken son yıllarda yüksek hızlı tren de bu ulaşım araçları arasında yerini almıştır. Yüksek hızlı tren yolculuğu özel olarak döşenmiş olan rayları üzerinde yapılmaktadır.

Hızlı trenin ilk olarak faaliyeti kısa mesafeli iller arasında yapılmaya başlanmıştır. Eskişehir Ankara arasında ilk seferleri düzenlenmiştir. Bu yolculukta bilet fiyatları oldukça uyguna satılırken yolculuk süresi yarı yarıya indiği için yolcular hızlı tren yolculuğunu tercih etmektedir. Bu tercih otobüs bileti  fiyatlarının yarı yarıya düşmesine sebep olmuştur. Yüksek hızlı trenin ülkemizde ilk seferleri 2009 yılında Ankara-Eskişehir arasında yapılmaya başlanmıştır. Bu seferlerin başarılı geçmesinin ardından yeni projeler hayata geçirtilmeye başlanmıştır.

Konya- Ankara arasındaki seferlerden sonra birçok proje tamamlanmak üzere hazırlanmaya başlanmıştır. Tamamlanan bu hızlı tren seferlerinin her geçen gün artması en çok da otobüs firmalarını etkilemektedir. Bu firmalar aynı güzergahta hızlı tren seferinin bulunması ve yolcuların daha kısa sürede bu yolculuğu tamamlamak üzere hızlı treni tercih etmelerinden dolayı otobüs bileti fiyatları çok fazla düşmüştür. Bu konuda otobüs firmaları farklı kampanyalar düzenleyerek bu güzergahlarda ayakta kalmaya çalışmaktadır.

Devlet Demiryolları tarafından faaliyete geçirilen hızlı tren projesi şu ana kadar yapılan seferlerde yüz binlerce kişiyi taşımıştır ve taşımacılık alanında bundan sonraki dönemlerde de çok yoğun bir şekilde hizmet vermeye devam edecektir. Hızlı trenin seferlerinin artması demek otobüs bileti fiyatlarının daha da düşmesi demektir. Özellikle tatil dönemlerinde hızlı tren seferleri artmaktadır ve durum otobüs seferlerinin azalmasına sebep olmaktadır. Teknoloji ilerledikçe yeni ulaşım araçlarının ortaya çıkması ve eskilerinin yavaş yavaş ortadan kalkması söz konusu olmaktadır.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Av. Gökalp: “Kadınlar haklarını bilmeli ve cesaretli olmalı”
Av. Gökalp: “Kadınlar haklarını bilmeli ve cesaretli olmalı”
Mersin Barosu, TEMA’nın LAW etkinliklerine fidan bağışı yaptı
Mersin Barosu, TEMA’nın LAW etkinliklerine fidan bağışı yaptı